Strona główna > Rosja > Rosja na 95 miejscu w światowym rankingu zdrowia, Ukraina 93, Białoruś 81, Polska 40

Rosja na 95 miejscu w światowym rankingu zdrowia, Ukraina 93, Białoruś 81, Polska 40

Według najnowszego rankingu ekonomicznej agencji Bloomberg na 169 badanych pod względem zdrowia krajów Rosja zajęła 95. miejsce. Najzdrowsi są mieszkańcy krajów śródziemnomorskich i nordyckich.

W pierwszej dziesiątce najzdrowszych krajów jest 6 krajów europejskich. Co ciekawe, USA są dopiero na 35. miejscu, pięć miejsc za Kubą.

Według autorów raportu, czynnikiem mającym największy wpływ na stan zdrowia jest dieta, a nie poziom dobrobytu i rozwoju społecznego, choć w niektórych przypadkach (jak Szwajcaria czy kraje nordyckie) ma to duże znaczenie. Najzdrowsza okazuje się dieta śródziemnomorska, w której często używa się np. oliwy z  oliwek, warzyw, owoców, nisko przetworzonego mięsa, ryb i orzechów. W krajach śródziemnomorskich jest zdecydowanie mniej niż w innych krajach chorób sercowo-naczyniowych, co bardzo wpływa na statystyki długości życia i śmiertelności.

Lepsza niż w zeszłorocznym badaniu jest pozycja krajów dalekowschodnich takich jak Japonia (4) Korea Południowa (17) i Chiny (choć Chiny są i tak stosunkowo daleko, na 52. miejscu).

W raporcie brano pod uwagę przeciętną oczekiwaną długość życia, ale też czynniki naturalne, instytucjonalne i infrastrukturalne jak m.in. stan środowiska, poziom higieny, dostęp do czystej wody i opieki zdrowotnej, poziom merytoryczny personelu medycznego, poziom spożycia tytoniu, alkoholu i innych narkotyków, prawodawstwo antytytoniowe, statystyki dotyczące otyłości i nadwagi. Raport sporządzono na podstawie danych WHO i Banku Światowego.

Na pierwszym miejscu jest , a kolejne miejsca zajmują , Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia, Izrael, Luksemburg, Francja.  jest na 40. miejscu, między Libanem i Czarnogórą. Z Europy Środkowej i Wschodniej wyżej niż  są Słowenia (24) Czechy (29), Chorwacja (31) Estonia (32). Za Polską są m.in. Słowacja (45) i Węgry (49).  uplasowała się na 81. miejscu,  na 93., a Rosja na 95. Nadmienić jednak należy, że w stosunku do ubiegłego roku Rosja awansowała o 5 miejsc.

Za: https://kresy24.pl/rosja-na-95-miejscu-w-swiatowym-rankingu-zdrowia-ukraina-93-bialorus-81-polska-40/
26.02.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *