Strona główna > Rosja > Rosja – MSZ Rosji oburzone, że Warszawa nie będzie świętować rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej

Rosja – MSZ Rosji oburzone, że Warszawa nie będzie świętować rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej

Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji skrytykowała władze Warszawy za to, że nie będą organizować 17 stycznia oficjalnego upamiętnienia wkroczenia do miasta Armii Czerwonej w 1945 r.

O to czy i w jaki sposób władze Warszawy zamierzają upamiętnić rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Warszawy w 1945 r. zapytał w poniedziałek magistrat dziennikarz redakcji portalu Sputnik. Portal twierdzi, że władze miasta nie zamierzają organizować żadnych uroczystości związanych z tą rocznicą bo jak tłumaczą – „Przez wiele lat 17 stycznia nie był oficjalnie obchodzony w Warszawie” – to jedyna wypowiedź nie wymienionej z nazwiska rzeczniczki magistratu jaką cytuje Sputnik.

Sputnik utrzymuje natomiast, że „Rzeczniczka miasta powiedziała też, że przedstawiciel Warszawy, na zaproszenie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, złoży kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza 17 stycznia o godzinie 11.00”.

Na artykuł portalu uważanego za reprezentujący linię rosyjskich władz zareagowali już ich oficjalni przedstawiciele. Agencja RIA Nowosti cytuje rzeczniczkę rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która napisała na swojej stronie na Facebooku, że „Warszawa nie będzie oficjalnie upamiętniać 75-lecia wyzwolenia od niemiecko-faszystowskich najeźdźców”. Jak skomentowała – „Jeśli mówić o widocznej tendencji to ja nie mogę zrozumieć jak można upamiętniać datę rozpoczęcia wojny i przy tym praktycznie ignorować datę wyzwolenia? Jednocześnie przesłanki początku wojny i przedwojenna sytuacją są całkowicie zniekształcane. W takim tempie antyfaszyści w Europie będą musieli znów zejść do podziemia”.

СМИ: «ВАРШАВА, 13 янв – РИА Новости. Варшава не будет официально отмечать 75-летие освобождения от немецко-фашистских…

Opublikowany przez Marię Zakharovą Poniedziałek, 13 stycznia 2020

Deputowany izby wyższej rosyjskiego parlamentu – Rady Federacji, Siergiej Cekow uznał brak oficjalnych obchodów wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy za objaw braku szacunku dla historii. „Tym niemniej jestem przekonany, że społeczność międzynarodowa, która nie jest zaangażowana i dąży do obiektywnego oceniania historii nie rozumie i nie aprobuje zachowania Polaków” – cytuje wypowiedź Cekowa agencja informacyjna RIA Nowosti.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach władze Federacji Rosyjskiej kontynuowały ofensywę retoryczno-dyplomatyczną  odnosząc się do rzekomej genezy II wojny światowej. Prezydent Rosji Władimir Putin winą za wybuch konfliktu obarczał państwa zachodnie, a także zaprzeczał agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia prezydent Rosji na spotkaniu z kierownictwem rosyjskiego resortu obrony zaatakował ambasadora RP w III Rzeszy w latach 1933-1939, Józefa Lipskiego, odpowiedzialnego m.in. za negocjacje ws. polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Putin twierdził, że Lipski „podzielał antysemickie poglądy Hitlera i (…) obiecał zbudować mu w Warszawie pomnik za prześladowanie Żydów”, a także nazwał polskiego dyplomatę z czasów II RP „szumowiną i antysemicką świnią”.

pl.sputniknews.com/facebook.com/maria.zakharova.167/ria.ru/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/bez-kategorii/msz-rosji-oburzone-ze-warszawa-nie-bedzie-swietowac-rocznicy-wkroczenia-armii-czerwonej/

13.01.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.