Strona główna > Świat > Rosja ma rację: w walce z ISIL Turcja działa wbrew powszechnym interesom

Rosja ma rację: w walce z ISIL Turcja działa wbrew powszechnym interesom

W artykule dla Guardiana, były szef Krajowej Rady Bezpieczeństwa [NSC] Izraela, Giora Eiland nawiązuje do przeszłych doświadczeń w działaniach z Turkami i Rosjanami, i uważa, że Moskwa cały czas miała słuszną strategię antyterrorystyczną.

a

Rozpoczynając swój artykuł-opinię w Guardianie, Eiland przypomina dwa spotkania jakie miał 12 lat temu kiedy był szefem NSC.

Assad: Terroryści otrzymują broń przez Turcję
Assad: Terroryści otrzymują broń przez Turcję

Pierwsze z tych spotkań było z szefem rosyjskiego think tanku, na długo przed pojawieniem się Daesh, znanej jako ISIL / Państwo Islamskie.

„Rosyjski oficjel ostrzegł o tworzeniu się islamskiego kalifatu w Iraku… ostrzegł, że ten kalifat będzie próbował przejąć kontrolę na Bliskim Wschodzie… Jednocześnie będzie usiłował wykorzystać słabość zachodu i zwróci swoją uwagę na Europę.

Jego wniosek był taki, że Rosja, potęgi zachodnie i Izrael miały wspólnego wroga i w najważniejszym dla nich interesie powinni połączyć siły by go pokonać”.

Jak mówi Eiland, spotykał się również z wielu innymi oficjelami rosyjskimi na przestrzeni lat, którzy wojnę Ameryki w Iraku nazywali „kretyńską”.

Następnie Eiland powołuje się na oficjela tureckiego, który przedstawił poglądy Turcji.

a
NATO zobowiązuje się podjęcia dalszych kroków dla zapewnienia bezpieczeństwa Turcji

„Wiemy, że nie możemy przejąć obszarów które należały do imperium otomańskiego przed 1917” – powiedział – „ale nie popełnimy błędu by uważać, że granice które nam podyktowały zwycięskie kraje po I wojnie światowej… są dla nas do przyjęcia.

„Turcja znajdzie sposób odzyskania swoich naturalnych granic na południu – linia między Mosulem w Iraku i Homs w Syrii. Takie są nasze naturalne aspiracje i są uzasadnione z powodu dużej obecności Turków w tym regionie” – powiedział oficjel.

Porównując te dwa spotkania, Eiland wysnuwa 3 wnioski o obecnych stosunkach między Ankarą, Moskwą i zachodem.

„Pierwszy, Rosja dawno temu przepowiedziała powstanie Isis, i że Moskwa postrzega tę organizację jako główne zagrożenie strategiczne. Drugi, że Rosjanie mają rację oczekiwania, że zachód uzna za priorytet walkę z ISIS, a odłoży nieporozumienia w kwestii innych spraw na później. Trzeci, mimo że Turcja jest członkiem NATO, to nie działa w sposób sprzyjający interesom NATO.

a
Większość tureckich nalotów pomijała cele Daesh

„Raczej wciąga organizację w utarczki w celu ochrony interesów Turcji…”

Dla Eilanda zagrożenie ze strony Daesh jest „podobne do zagrożenia jakie stanowiły nazistowskie Niemcy”, i że zachód musi dołączyć do Rosji w walce.

„Francuski prezydent Francois Hollande wydaje się z tym zgadzać, i możemy tylko mieć nadzieję na to, że uda mu się przekonać inne kraje NATO zarówno by hamowały Turcję i połączyły siły z Rosją” – pisze.

„Również dla Izraela wniosek jest bardzo jasny: najpierw trzeba pokonać ISIS”.

Źródło: http://sputniknews.com/russia/20151202/1031085661/eiland-russia-is-right.html#ixzz3tFOa2vit

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *