Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Prof. Jacek Bartyzel : „Katechon” chrześcijaństwa ?

Prof. Jacek Bartyzel : „Katechon” chrześcijaństwa ?

Karliści, jak prawie cała tradycjonalistyczna prawica zachodnia w XIX wieku (z nielicznymi, chlubnymi wyjątkami, jak Donoso Cortes), żywili sympatię do caratu łudząc się, że jest on ostoją reakcji, zaporą dla rewolucji i antidotum na masoński demoliberalizm.
Ale była to miłość nieodwzajemniona, bo Rosja wprawdzie udawała, że popiera karlistów w czasie I wojny karlistowskiej (1833-1840), ale już podczas III wojny (1872-1876) zmieniła jawnie front i poszła za argumentacją Bismarcka, że zwycięstwo karlistów mogłoby podtrzymać też legitymizm francuski oraz wewnętrzną opozycję katolików niemieckich w Rzeszy, a w pewnym momencie opowiedziała się nawet za zbrojną interwencją republikańskiej (sic ! ) Francji w Hiszpanii, aby zmiażdżyć karlistów.

Piszą o tym: Joaquim Veríssimo Serrão, [w:] Alfonso Bullón de Mendoza (ed.), La contrarrevolución legitimista, 1688-1876 , Madryt 1995, s. 236–237 oraz Javier Rubio, La política exterior de Cánovas del Castillo: una profunda revisión, [w:] Studia historica. Historia contemporánea 13-16 (1995-1996), s. 177-187.


Dedykowane tym, którzy w Putinie widzą „katechona” chrześcijaństwa !
Za: facebook.com
* tytuł od Redakcji „Rexa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.