Strona główna > Świat > Rosja i Chiny wbijają gwoździa do trumny dolara

Rosja i Chiny wbijają gwoździa do trumny dolara

dolara eliminacja - umowa Chiny Rosja

dolara eliminacja - umowa Chiny RosjaDruga co do wielkości instytucja finansowa Rosji VTB 20 maja podpisała umowę z Bankiem Chin dającą zgodę na ominięcie dolara, oraz prowadzenie rozliczeń finansowych między oboma krajami w swoich własnych walutach.

Umowa została podpisana w obecności prezydenta Chin Xi Jinping i prezydenta Rosji Władimira Putina, który zauważył, że jest to ‚nowy historyczny punkt zwrotny’ w 100$ miliardowej rocznej wymianie handlowej między dwoma krajami.

Umowa w oddzielnych raportach wykazuje rekordowy dumping obligacji skarbowych USA. W okresie od października 2013 r. do marca tego roku obligacje skarbu Stanów Zjednoczonych będących w posiadaniu Moskwy straciły na wartości prawie 50 miliardów dolarów, prawie jedna trzecia ich wartości. Ponad połowa zanotowanego spadku na wartości przypadła na marzec, okres w którym kraje zachodnie nałożyły sankcje na Rosję.

Następnie w dniu 22 maja Chiny ogłosiły, że wstrzymały transakcje dolarowe z większością afgańskich banków komercyjnych.

Moskwa i Pekin od dawna pragnęły przełamać dominację dolara USA w handlu międzynarodowym. Analitycy twierdzą, że represyjna odpowiedź Waszyngtonu na niedawną agresję Rosji we wschodniej Ukrainie – jednak zbyt słaba – dostarczyła tylko nowej energii do tych pragnień.

„Kryzys Ukrainy… może stać się katalizatorem i zapoczątkować nowe dzieje” powiedział Chris
Weafer, założyciel Macro-Advisory w Moskwie.

Michael Klare, profesor studiów bezpieczeństwa i pokoju światowego w Hampshire Colege powiedział:

Chiny widzą dominację dolara w międzynarodowych transakcjach handlowych jako pozostałość amerykańskiej globalnej dominacji, którą mają nadzieję obalić w nadchodzących latach. Jest to mały krok w tym kierunku.

Ekspansywne rządy Moskwy i Pekinu mają na celu pomóc sobie nawzajem, a jednocześnie zaszkodzić ich wspólnemu wrogowi, Stanom Zjednoczonym. Rosja i Chiny intensyfikują działania chcąc wykorzystać to, że obecny dług USA wynosi już około 17,5 biliona dolarów, a przywódcy w Waszyngtonie nie są w stanie skutecznie wpłynąć na jego obniżenie.

Decyzja VTB i Banku Chin, aby rozpocząć handel we własnych walutach, rekordowy dumping dolara, oraz decyzje w Chinach mające powstrzymanie transakcji dolarowych we wszystkich afgańskich bankach stanowią gwóźdź do trumny dolara. Ponieważ USA nie są w stanie wykupić swoich obligacji skarbowych tempo pozbywania się dolara, jako główna walutę w rozliczeniach handlowych większości krajów nabierze tendencji wzrostowych w nadchodzących miesiącach i latach. Od najwcześniejszych wydań TheTrumpet ostrzegał, że wiek dolara zbliża się ku końcowi i wyjaśniał, że upadek dolara jest zapowiedzią upadku Stanów Zjednoczonych.

tł. ls

http://www.thetrumpet.com/article/11792.19.0.0/economy/dollar/russia-and-china-drive-nails-into-dollars-coffin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *