Strona główna > Rosja > Rosja – 1 Maja

Rosja – 1 Maja

Rosja – godna praca – sprawiedliwe wynagrodzenie!

Первомайская демонстрация профсоюзов на Красной площади

Po 23-letniej przerwie z okazji 1 maja w Moskwie na Placu Czerwonym znów odbędzie się demonstracja, oświadczył na konferencji prasowej 29 kwietnia przewodniczący Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Michaił Szmakow. Główne hasło pierwszomajowych pochodów, w których, według ocen federacji, udział weźmie około dwóch milionów osób w całej Rosji, brzmi: „Godna praca – sprawiedliwe wynagrodzenie!”:

1 maja jest tradycyjnym świętem związków zawodowych nie tylko w Rosji. W 142 krajach świata odbywają się imprezy z okazji 1 maja, organizowane zazwyczaj przez związki zawodowe, często wspólnie z partami politycznymi. W niektórych krajach w tych imprezach aktywny udział biorą władze, lecz duch święta związków zawodowych, dnia walki pracujących o swoje prawa, nie traci na aktualności już od ponad 100 lat.

Rosyjski lider związków zawodowych przypomniał, że 1 maja obchodzi się jako Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy w związku z wydarzeniami, które zaszły w tym dniu w Chicago w 1886 roku. Wówczas robotnicy z amerykańskiego centrum przemysłowego wzięli udział w demonstracji, protestując przeciwko ciężkim warunkom pracy. Głównym żądaniem było wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy zamiast powszechnie panującego 10-12-godzinnego. Manifestacja robotników w Chicago została brutalnie rozpędzona przez policję:

Dziś, po ponad 120 latach, żądanie 8-godzinnego dnia pracy jest nie mniej aktualne niż w 1886 roku. W wielu krajach średnia długość dnia pracy jest większa od zapisanej w kodeksie pracy. W Rosji niedawno zaczęły pojawiać się głosy, że należy zamienić 40-godzinny tydzień pracy w 60-godzinny. Walczyliśmy z tym i stłumiliśmy te apele. Dzisiaj już nikt nie decyduje się na poruszanie tego problemu na oficjalnym szczeblu.

Tym nie mniej, problem nie zniknął, ponieważ istnieje wielu pracodawców, którzy chętnie zmuszają swój personel do pracy za te same pieniądze nie po 8 godzin, lecz więcej, podkreślił przedstawiciel Federacji Niezależnych Związków Zawodowych:

Łamanie praw pracowników jest, niestety, częstym zjawiskiem. Tylko tam, gdzie w zakładach aktywnie działają związki zawodowe, prawo pracy Federacji Rosyjskiej jest rzeczywiście postrzegane i prawa pracowników są respektowane.

Lider związków zawodowych Rosji przypomniał, że oficjalna nazwa święta 1 maja w kraju to Dzień Wiosny i Pracy. Tymczasem dla związków zawodowych był i nadal zostanie Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Jeśli będziemy aktywnie walczyć o swoje prawa, to niedługo Dzień Międzynarodowej Solidarności Ludzi Pracy znów stanie się świętem państwowym, uważa Michaił Szmakow:

Dzięki naszym aktywnym działaniom 1 maja, manifestacja związków zawodowych po upływie 23 lat znów wraca na Plac Czerwony – główny plac kraju.

Związki zawodowe stoją w obliczu wielu wyzwań, mamy o co walczyć, i w tej walce odniesiemy zwycięstwo! – dodał rosyjski lider związków zawodowych.

Za: http://polish.ruvr.ru/2014_05_01/Godna-praca-sprawiedliwe-wynagrodzenie-7556/

Data publikacji: 1.05.2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *