Strona główna > Rosja > Rosja – Czy 40 tysięcy żydów przyjedzie na Krym ?

Rosja – Czy 40 tysięcy żydów przyjedzie na Krym ?

Nie było żalu…Putina proszą o powrót na Krym 40 tysięcy żydów, którzy wyemigrowali do Izraela.

a,a

Prezydenta Putina proszą o przyznanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej dla 40 tysięcy żydowskich repatriantów, którzy wyjechali z Krymu na podstawie PMŻ (stałe miejsce zamieszkania – tłum.) do Izraela po rozpadzie Związku Sowieckiego.

Z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący Rady Regionalnej Organizacji Społecznej „Krymskie Forum Obrony Praw Konstytucyjnych Obywateli”, Lieonid Gracz.

Według słów krymskiego polityka, z odpowiednim pismem do niego zwrócił się lider Postępowej Liberalno – Demokratycznej Partii Izraela,  Alexander Redko.

„Przez okres ponad 20 lat ci ludzie (…) pomogli w rozwoju gospodarczym Izraela. Ale zasada „małej ojczyzny”, miłość do Krymu, stały się nie do przezwyciężenia. Będąc nosicielami języka rosyjskiego, wiernymi kontynuatorami kulturalnego dziedzictwa, przechowali oni miłość do Ojczyzny – Rosji i z entuzjazmem powitali krymską wiosnę z nadzieją na szybki powrót do Ojczyzny” – pisze się w apelu L. G. Gracza do rosyjskiego prezydenta.

Według niego te 40 tysięcy izraelskich emigrantów „zajmowało najaktywniejszą pozycję” w czasie przeprowadzania krymskiego referendum powszechnego w dniu 16 marca 2014 roku i „stało po stronie Federacji Rosyjskiej”, jednakże odmówiono im przyznania obywatelstwa rosyjskiego.

„Zderzywszy się z urzędniczą biurokracją w kwestii odzyskania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej ludzie ci wpadli w rozpacz. Tysiące naszych rodaków każdego dnia wydeptuje progi ambasady Federacji Rosyjskiej broniąc swojego prawa do noszenia dumnego tytułu obywatela Rosji, życia i pracowania dla dobra Ojczyzny” – poskarżył się L. Gracz.

Według tego polityka przeważająca większość wśród tej kategorii ludzi to są wysoko wykwalifikowani specjaliści, inżynierowie i przedstawiciele inteligencji „których dzisiaj Krym potrzebuje jak powietrza”.

W opinii L. Gracza, decyzja Władimira Putina o przyznaniu repatriantom obywatelstwa Federacji Rosyjskiej będzie miała „nadzwyczaj ważne znaczenie” w stosunkach międzypaństwowych Rosji i Izraela a także wywoła „pozytywny rezonans międzynarodowy”.

Za: http://3rm.info/main/57717-grach-prosit-putina-vernut-v-krym-40-tysyach-otchayavshihsya-evreev-emigrirovavshih-v-izrail-v-90-e-gody.html

Data publikacji: 1.07.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.