Strona główna > Rosja > Rosja – Boże zmiłuj się – judejska Moskwa

Rosja – Boże zmiłuj się – judejska Moskwa

Boże zmiłuj się nad nami. Moskwa jest już judejska. Z okazji 20-lecia Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego do Moskwy zjedzie 100 rabinów. Wielkie uroczystości poświęcone 20-leciu Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego odbędą się w Moskwie pod koniec września. Jednym z głównych wydarzeń będzie akcja ” 100 rabinów „.

a1

Do stolicy zjadą rabini wszystkich nurtów judaizmu, z całej Rosji, krajów byłego ZSRR, z Europy, USA, Kanady, Izraela, poinformowała we wtorek agencja „Interfax-Religia”, w biurze prasowym Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego.

„Chociaż Rosyjski Kongres Żydowski jest organizacją świecką to, tym nie mniej, odrodzenie żydowskiego życia w naszym kraju rozpoczęło się od przywrócenia judaizmowi prawie „zaginionego plemienia” byłych żydów sowieckich. Religia, tak jak i dawniej, stała się podstawą tożsamości narodowej” – wyjaśnił prezes Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego, Jurij Kanner.

Zaznaczył on, że Rosyjski Kongres Żydowski, utworzony przez grupę biznesmenów i działaczy społecznych w 1996 roku, widział swój cel, przede wszystkim, w podnoszeniu świadomości narodowej i solidarności społecznej, dlatego „założyciele Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego, ludzie zasadniczo niereligijni, widzieli w religii najważniejszy czynnik realizacji tych celów”.

„To, że dzisiaj możemy zebrać w Moskwie stu najlepszych rabinów, swego czasu pracujących w Rosji, i ciągle czynnych, jest miarą naszej misji, nie tylko w aspekcie ilościowym ale i jakościowym. Rabini odegrali, i dalej odgrywają, wybitną rolę w umacnianiu i rozwoju żydowskiego życia społecznego w naszym kraju, i ta rola jest znacząco widoczna” – stwierdził szef Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego.

Za: http://3rm.info/main/63383-gospodi-pomiluy-moskva-iudeyskaya-na-20-letie-rossiyskogo-evreyskogo-kongressa-v-moskve-soberutsya-100-ravvinov.html

Data publikacji: 1.07.2016

Nadesłał Borys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *