Strona główna > Rosja > Rosja – Berl Lazar: Moskwa potrzebuje dwa razy więcej synagog

Rosja – Berl Lazar: Moskwa potrzebuje dwa razy więcej synagog

Rosja – Główny rabin Rosji uważa, że Moskwa potrzebuje dwa razy więcej synagog niż obecnie.

aaaaaaa

Główny rabin Rosji, Berl Lazar poinformował, że moskiewskie synagogi są zatłoczone i wskazał na konieczność zwiększenia ich liczby co najmniej dwukrotnie.

„Dzisiaj jest około 30 miejsc gdzie zbierają się żydzi ażeby się modlić. Jest to za mało. Uważamy, że musi być ich co najmniej dwa razy więcej. Centrum społeczne dzisiaj nie tyle, że jest pełne, ale ono jest przepełnione. Cały czas myślimy jak jeszcze mamy budować” – powiedział rabin podczas konferencji prasowej w Moskwie.

Stwierdził on wzrost religijności wśród żydów zauważając, że odwiedzanie synagogi stało się sposobem ich życia, „synagoga stała się ich domem”. Berl Lazar powiedział także, że obecny kryzys finansowy nie przeraża rosyjskich żydów i oni nie myślą o emigracji.

„Żydzi myślą o przyszłości z ufnością. Jeżeli wcześniej każdy kryzys był powodem do pakowania walizek i myślenia dokąd można jechać to dzisiaj my o tym nie myślimy. My jesteśmy przekonani do tego miejsca, my widzimy swoją przyszłość tutaj, myślimy o przyszłości swoich dzieci” – podkreślił Lazar.

Z kolei prezes FJOR (Federacja Żydowskich Gmin Rosji), Alieksandr Boroda, powiedział, że dzisiaj gminy FJOR działają w 178 miastach Rosji i w bieżącym roku gminy żydowskie Symferopola, Jałty, Eupatorii, Kerczu i Sewastopola, rozpoczęły proces przystępowania do tej organizacji.

W ciągu najbliższych kilku lat planuje się otwarcie centrów gminnych w Symferopolu, Sewastopolu i Jałcie. Ogólnie w miastach Rosji przy poparciu FJOR działają 43 synagogi i około 70 centrów gminnych różnej wielkości.

Za: http://3rm.info/main/53449-glavnyy-ravvin-rossii-schitaet-chto-moskve-nuzhno-vdvoe-bolshe-sinagog.html

Data publikacji: 17.12.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *