Strona główna > Świat > Rolnicy przerabiają odpady żywnościowe w energię elektryczną wystarczającą na zasilanie całego miasta

Rolnicy przerabiają odpady żywnościowe w energię elektryczną wystarczającą na zasilanie całego miasta

Nic bardziej nie podkreśla radykalnej dysproporcji między różnymi częściami świata niż jedzenie. Kiedy dzieci i dorośli giną z głodu w liczbie 25.000 dziennie na świecie, Ameryka wyrzuca tyle jedzenia, że można by nim zapełnić Wieżę Willis w Chicago 44 x w ciągu roku. Szacuje się, że na całej planecie ludzie wyrzucają ponad 1.3 mld ton żywności rocznie.

Rolnictwo przemysłowe pokrywa setki milionów akrów w kraju, które niszczy i zanieczyszcza ekosystemy w produkcji żywności którą się wyrzuca. Co więcej, kiedy ta żywność leży na wysypiskach śmieci, wytwarza gaz cieplarniany w formie metanu. Zdaniem ekspertów od klimatu w ONZ, szacuje się, że 10-18% gazu cieplarnianego pochodzi z odpadów żywności.

Ale dzięki innowacjom na wolnym rynku, pewni intuicyjni naukowcy wymyślili sposób przerobienia tych odpadów i gazów cieplarnianych w energię. Firma Vanguard Renewables opracowała proces przerabiania nabiału i odpadów żywnościowych w energię zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o ponad 85%.

Karen Franczyk, kierownik programu zrównoważonego rozwoju dla regionu płn-atlantyckiego Whole Foods, usiadła niedawno z NPR by wyjaśnić sposób w jaki wykorzystują Vanguard Renewables w swoich sklepach. W Shewsbury, Mass., niedawno zainstalowali system Grind2Energy.

Jak informuje NPR/ reports:

Maszyna zmieli każdy rodzaj odpadów – „wszystko od kości, wkładamy tu całe ryby, do warzyw, do suchych rzeczy jak np. ryż i ziarna” – mówi Franczyk kiedy ładuje się rozdrabniacz. Przyjmuje też tłuszcze do smażenia i smary.

Mimo że Whole Foods oddaje nadwyżkę jedzenia do banków żywności, to jeszcze zostaje dużo odpadów. Większość pochodzi z miejsc przygotowujących żywność. Tak jak kiedy gotujesz w swojej kuchni, są kawałki które zostają, takie jak łupiny z cebuli i obierki z marchwi, skórki, łodyżki czy odpady mięsne. Rozdrabniacz przerabia je na papkę. „To naprawdę staje się jak rodzaj płynnych odpadów”. – mówi Franczyk.

Stąd odpady ładuje się na ciężarówkę i wysyła do beztlenowej komory fermentacyjnej. „To na pewni jest lepsze niż wyrzucanie do śmieci” – mówi Franczyk. Mówi też, że ich firma zobowiązała się do przetwarzania jak największej ilości odpadów jak możliwe, i dąży do zerowych odpadów. Oprócz żywności firma kompostuje; ten system odpady-na-energię jest jeszcze innym sposobem realizacji tego celu. „Nam naprawdę podoba się ten system”.

Obecnie istnieje rosnący rynek, który prosperuje na marnotrawstwie żywności. To co kiedyś gniło na składowisku, jest teraz wykorzystywane do zasilania domów. Według Biogas World, badacze na Cornell University znaleźli sposób na wychwycenie prawie całej energii z odpadów, pozostawiając niewiele na wypełnienie składowiska. Najpierw naukowcy zastosowali metodę „gotowania pod ciśnieniem” odpadów, tworząc surową ciecz, którą można przekształcić w biopaliwo. Następnie to co pozostaje zostaje rozłożone na metan, który można spalić w celu wytworzenia elektryczności i ciepła.

„Odpady żywnościowe powinny mieć wysoką wartość” – mówi autor badania Roy Posmanik, podoktorancki badacz na Cornell w oświadczeniu: „Traktujemy je jako źródło, i robimy zeń produkty na sprzedaż”.

To też działa. Choć to nie stało się jeszcze głównym nurtem w Ameryce, Europejczycy przyjęli konwersję odpadów na energię na masową skalę.

Według raportu Anaerobic Digestion & Bioresources Association (ADBA), od 2017, w Brytanii komory fermentacji beztlenowej wyprodukowały wystarczająco dużo biopaliwa do zasilania ponad miliona domów.

W Ameryce jest to powolniejszy proces, ale wydaje się doganiać.

Jedna farma mleczna w Deerfield, Mass zabiera około 100 ton odpadów każdego dnia, według właściciela Bar-Way Farm, Petera Melnika. W ogromnym kontenerze wszystkie te odpady – które skończyłyby na wysypisku – podgrzewa się do 105oF (105-32=73:2=36.5oC), i uwalniający się metan łapie się i przerabia na prąd elektryczny. Ta jedna farma w Deerfield wytwarza tyle energii, że zasila całą farmę i ponad 1.500 domów.

[…]

Video pod linkiem

Farmers Are Turning Food Waste into Electricity and Making Enough to Power Entire Cities

Matt Agorist

Tłum. Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *