Strona główna > Polska > Reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie pościć w Izraelu podczas szabatu

Reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie pościć w Izraelu podczas szabatu

Przygotowania reprezentacji Polski w piłce nożnej do meczu eliminacji mistrzostw Europy z Izraelem napotkały na nieoczekiwany problem – w dniu meczu rozgrywanego w Jerozolimie wypada szabat, podczas którego należy powstrzymać się od pracy i jedzenia mięsa.

Mecz z Izraelem jest zaplanowany na godzinę 20:45 w sobotę 16. listopada br. na stadionie w Jerozolimie. Do Izraela wybrali się przedstawiciele PZPN po to, by wybrać hotel, w którym zostaną zakwaterowani polscy piłkarze. Jak pisze eurosport.tvn24.pl, największe wyzwanie stanęło przed kucharzem polskiej ekipy Tomaszem Leśniakiem, który ma przygotować potrawy nie naruszające szabatu. Polska reprezentacja zamierza bowiem uszanować miejscowe zwyczaje.

„Chcemy uszanować zwyczaje i zasady gospodarzy, ale jednocześnie zapewnić jak najlepsze warunki naszym piłkarzom. Dlatego to dla nas spore wyzwanie organizacyjne” – powiedział eurosport.tvn24.pl rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. W trakcie szabatu nie można m.in. spożywać mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak mówił Kwiatkowski, Polacy nie mogą przywieźć tych składników ze sobą i muszą liczyć na żywność dostępną na miejscu. „Nasz kucharz przygotuje specjalne menu i skonsultuje z przedstawicielami wybranego hotelu, czy dane potrawy są możliwe do przygotowania.” – dodawał rzecznik PZPN. Ze słów Kwiatkowskiego wynika, że część piłkarzy będzie musiała tego dnia zastosować dietę, do której nie są przyzwyczajeni, co rzecznik PZPN nazwał „pewnym utrudnieniem”. Część polskich mediów wprost podaje, że Polacy w szabat powstrzymają się od jedzenia mięsa.

Szabat trwa od piątkowego do sobotniego zachodu słońca. Polscy piłkarze będą więc mieli w Izraelu całą dobę na zachowywanie szabatu. PZPN nie podał, czy oprócz postu reprezentanci Polski będą przestrzegać innych ograniczeń związanych z szabatem.

Kresy.pl / eurosport.tvn24.pl / radiozet.pl

Źródło: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/reprezentacja-polski-w-pilce-noznej-bedzie-poscic-w-izraelu-podczas-szabatu/

6 thoughts on “Reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie pościć w Izraelu podczas szabatu

  1. W holdzie wdziecznosci i wielkiej milosci wobec „starszych braci” i w niskim poklonie jestesmy w stanie wlozyc wlasna glowe tam, gdzie slonce nie zaglada… I to sa stosunki „wzajemne” oparte na „partnerstwie” i „rownosci” !

    1. Cóż … wygrywać też nie wypada, bo to już byłby antysemityzm ;)

  2. Co za bzdury! Szabat nie jest postnym dniem. Wręcz przeciwnie kolacja powinna być uroczysta i obfita. Tradycyjnym daniem szabasowym jest czulent, czyli duszona wołowina. Gorzej z chodzeniem, można zrobić tylko 2000 kroków, więc jak piłkarze izraelscy chcą grać? Poza tym gra to ich praca, a nie wolno pracować.

  3. Kolejny przykład na „uległy” stosunek Polaków do Żydków. Prawda jest taka, że dostali polecenie, że mięsa Nasi piłkarze nie będą mogli jeść. PZPN chcąc nie mówić tego Narodowi, stwarza pozory i w imię szacunku dla tamtejszych zwyczajów, będą pościć. Nasi piłkarze mają przestrzegać ich tradycji, w czasie kiedy Oni będą grać mecz choć ich tradycja tego zabrania. -==PARODIA== Miałem szacunek dla Bońka.
    \
    Tak na marginesie, co do kur.. Izrael robi w EURO – Mistrzostwach Europy,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.