Strona główna > Bez kategorii > Religijny przywódca Iranu zakazał budowy broni jądrowej

Religijny przywódca Iranu zakazał budowy broni jądrowej

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/religijny-przywodca-iranu-zakazal-budowy-broni-jadrowej

Data publikacji: 17.01.2013

religijny

 

Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu, Ajatollah Chamenei wydał religijny dekret sprzeciwiający się budowie broni jądrowej.  Irańscy dyplomaci nie ukrywają, że liczą na to, iż to położy kres spekulacjom Zachodu dotyczącymprogramu nuklearnego prowadzonego w tym kraju.

W zeszłym roku Chamenei kilka razy oświadczał, że Iran nie dąży do stworzenia „bezużytecznej, szkodliwej i niebezpiecznej broni nuklearnej będącej grzechem”.  Irański rzecznik MSZ wydał oświadczenie na dni przed spotkaniem przedstawicieli Iranu i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w sprawie programu nuklearnego Teheranu.  „Perspektywy nie są różowe” – opisał sytuację wcześniej szef MAEA Yukiya Amano.

 

Zachód potwierdza, że ​​Iran ma prawo do pokojowego atomu, ale społeczność międzynarodowa ma silne podejrzenie, że kraj rozwija w tajemnicy broń jądrową.  Szóstka mediatorów obejmująca pięciu stałych członków Rady BezpieczeństwaONZ, czyli Rosję, Chiny, USA, Francję i Wielką Brytanię oraz Niemcy, wzywała Iran do zaprzestania wzbogacania uranu już w 2003 roku.  Jednak sytuacja jest szczególnie napięta po szokującym raporcie MAEA z 2011.

 

Program jądrowy Iranu wzbudza głębokie zaniepokojenie Izraela, który nazywa Iran „rakiem na ciele Bliskiego Wschodu.”  Według raportu wydanego w ubiegłym roku przez izraelski wywiad, Iran zgromadził już 4 tony uranu wzbogaconego do 3,5%, a kolejne 100 kg materiału jest wzbogacone do 20%.  To wystarczy, aby wykonać cztery bomby atomowe.

 

Intrygująco w tym kontekście brzmi zaniepokojenie Izraela, którego potencjał jądrowy jest nieustalony. Niektórzy twierdzą, że tropikalni Żydzi mają od 40 do 120 głowic jądrowych. Ciekawe, dlaczego MAEA nie robi inspekcji w zakładach nuklearnych w okolicy Pustyni Negew. Być może należałoby też skontrolować czy prawdą jest to, co pisały ostatnio niemieckie media twierdzące, że przekazane Izraelowi prawie za darmo supernowoczesne łodzie podwodne zostały wyposażone w głowice nuklearne.  Jeśli to prawda i takie łodzie pływają sobie po Zatoce perskiej to rządzący w Iranie musieliby być idiotami nie próbując zdobyć broni jądrowej. Nawet, jeśli powstanie kilka bomb potencjał, jakim może wkrótce dysponować Teheran będzie tylko nikłym ułamkiem potencjału nuklearnego Izraela o amerykańskim nie wspominając.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.