Strona główna > Rosja > Rekordowo tania ropa na świecie spowoduje, że Rosja zbankrutuje, albo pójdzie na wojnę

Rekordowo tania ropa na świecie spowoduje, że Rosja zbankrutuje, albo pójdzie na wojnę


Gdy Ronald Reagan w latach osiemdziesiątych usiłował konkurować z ZSRR zauważył, że jest to imperium będące kolosem na glinianych nogach. Aby je powalić podciął jego podwaliny, czyli zyski czerpane ze sprzedaży surowców naturalnych. Cena ropy staniała tak znacznie, że ZSRR nie wytrzymał tego gospodarczo i zbankrutował dzieląc się na znane obecnie kraje wokół Federacji Rosyjskiej. Obecne gwałtowne spadki cen ropy działają zatem bardzo niekorzystnie na rosyjską gospodarkę i historia może się powtórzyć.

a

Wszystko wskazuje na to, że ropa nadal będzie taniała. Kontrakty terminowe na ropę WTI z opcją realizacją w lutym są już o 5% niższe niż obecnie i sięgają kwoty do 31,40 USD za baryłkę. Amerykańscy analitycy zwracają uwagę, że jest to najniższa wartość jaką płacono za ropę od grudnia 2003 r. Podobnie jest na londyńskiej giełdzie baryłkę Brent wyceniano na 31,50 USD, czyli najmniej od kwietnia 2004 r.

Nie wiadomo czy wytrzyma to rosyjski budżet planowany przy założeniu, że w 2016 roku cena ropy ustabilizuje się na poziomie 50 USD za baryłkę. Topniejące wpływy do budżetu Federacji Rosyjskiej są z pewnością powodem do zmartwień dla rządzących na Kremlu. Spadek cen ropy doprowadzi też do dalszej dewaluacji rosyjskiej waluty i inflacji. Niedawno dolar przekroczył w Rosji psychologiczną barierę 75 rubli, a euro wyceniane jest już na 81 rubli.

Według rosyjskich analityków finansowych w roku 2015 głównym problemem Rosji były zagrożenia zewnętrzne, a w tym roku będzie to deficyt budżetowy i zagrożenia wewnętrzne. Eksperci są zgodni, że w 2016 roku Rosja będzie doświadczać recesji, a ceny ropy spadną jeszcze o około 15%.

Miejmy nadzieję, że nie doprowadzi to do destabilizacji w tym kraju, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych eskalacji konfliktów zbrojnych tuż u naszych granic. Wszak wiadomo, że najlepszym sposobem na uniknięcie bankructwa kraju często jest wywołanie wymazującej wszystko wojny. Rozpatrując to wszystko z takiej perspektywy trzeba stwierdzić, że obniżając ceny ropy Amerykanie i ich sojusznicy grają w niebezpieczną grę, której konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla całego świata.

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rekordowo-tania-ropa-swiecie-spowoduje-ze-rosja-zbankrutuje-albo-pojdzie-wojne

Data publikacji: 13.01.2016


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *