Strona główna > NWO > Realizowanie planów Antychrysta. Zamiast UEK (Uniwersalnej elektronicznej karty) światowy elektroniczny paszport?!

Realizowanie planów Antychrysta. Zamiast UEK (Uniwersalnej elektronicznej karty) światowy elektroniczny paszport?!

aLosy jednego z rosyjskich mega projektów UEK (Uniwersalna elektroniczna karta) – zostały ustalone na międzynarodowym forum  inwestycyjnym w Soczi, gdzie szef Sberbanku (główny akcjonariusz operatora projektu – spółki „UEK”) German Gref zadał prowokacyjne pytanie czy mega projekty maja w ogóle sens.

Obowiązkowe wydanie uniwersalnych kart ponownie odroczono o rok – do dnia 1 stycznia 2015 r.

Produkcja uniwersalnych kart w horyzoncie pięciu lat może w ogóle zostać zatrzymana i  zastąpiona przez elektroniczne paszporty.

Jednak  rozdzielenie funkcji między tymi dwoma projektami – UEK i elektronicznymi paszportami –  jest ostatecznie wyjaśnione. Odpowiedzialną za rozwój infrastruktury, pasującej zarówno dla UEK jak i paszportów, jest wyznaczona spółka „UEK”.

Znowu opóźnienie

O odroczeniu terminów obowiązkowego wydania UEK na forum inwestycyjnym w Soczi ogłosił prezydent UEK i wiceprezes Sberbanku Aleksander Popow.

Uniwersalne karty elektroniczne są wydawane obywatelom Rosji od 1 stycznia 2013 r. na wnioski (terminy wydania UEK także zostały odroczone o rok). Od 2014 r. karty planowano wydawać bez wniosków.

Na uniwersalnej karcie są osobiste i bankowe aplikacje, które dają możliwość korzystania z usług publicznych i komercyjnych. Karta również miała stać się pełnoprawnym środkiem płatniczym oraz kartą identyfikacyjną.

Jednak wydawanie kart nie stało się powszechne ze względu na niegotowość  infrastruktury. Około rok temu sens rozwoju projektu w ogóle została zakwestionowana ze względu na plany wydania elektronicznych paszportów, które de facto spowodują zduplikowanie funkcjonalności UEK.

Plany rządu o wydawaniu elektronicznych paszportów dla obywateli kraju po raz pierwszy zostały ogłoszone około rok temu. W połowie września tego roku premier Dmitry Medvedev zatwierdził koncepcję wprowadzenia elektronicznych paszportów w Rosji.

Zgodnie z dokumentem FMS rozpocznie wydawanie takich paszportów od 1 stycznia 2016 roku. Od początku 2025r.  planuje się przerwać wydawanie „papierowych” paszportów ,a od 1 stycznia 2030 zakłada się, że obecny paszport przestanie działać.

Jak ogłosił na forum Popov, za 5 lat produkcja UEK będzie zakończona ze względu na wydanie paszportów elektronicznych, dla których  będzie wykorzystywana infrastruktura UEK.

„Jeśli, jak planujemy, od 2016 roku rozpocznie sie wydawanie paszportów elektronicznych za pośrednictwem biura służby migracyjnej Federacji Rosyjskiej, to następnie po 5 latach obywatel może nie otrzymywać nowej UEK  po wygaśnięciu ważności bieżącej i uzyskać paszport,” powiedział prezydent firmy „UEK”.

UEK stworzy infrastrukturę dla paszportów

Przejrzystość w rozwój dwóch równoległych projektów – UEK i paszporty nowej generacji – wniosła decyzja rządu z dnia 27 września , powiadomił szef firmy ” UEK ” na forum w Soczi

„27 września, wczoraj, rząd wydał dekret , który przewiduje, że „UEK ” jest odpowiedzialny za infrastrukturę przyjmowania nowego  paszportu elektronicznego  zgodnie z infrastrukturą uniwersalnej karty elektronicznej” – powiedział.

” Wszystkie kluczowe decyzje w tym zakresie rząd przyjął, wszystkie kropki nad i są postawione. I fantazje, że projekty te są różne i że projekt paszportu jakoś „zjada” projekt UEK, wydaje mi się, że są zakończone”- podsumował Popow .

Według niego, są 2 cele kontynuacji emisji UEK:  „przyzwyczaić obywateli do korzystania z takich środków  identyfikacji i zbudować odpowiednią infrastrukturę . „

W takim razie, jeżeli projekt ustawy w sprawie elektronicznego paszportu zostanie zaakceptowany , to potrzeba obowiązkowej emisji UEK w ogóle odpada. Prezes spółki podkreślił, że teraz konieczność wystawienia UEK jest potrzebna do powiększania projektu.” Chcielibyśmy zrezygnować z tego obowiązku , ale tak po prostu odwołać nie ma możliwości . Ponieważ elektroniczna legitymacja musi być powszechna . W przeciwnym razie ten projekt nadal będzie w takim stanie – 5-10 mln kart . Ostatecznie potrzeba żeby go posiadało jeśli nie 100%  populacji, to co najmniej 75%. UEC – to był warunek obowiązkowego wydania ” – powiedział .

Obecnie , zgodnie z Popowym , wydano około 10 tysięcy uniwersalnych kart, znacznie poniżej planów ogłoszonych na początku roku (4,3 mln kart ) . Powodem tego opóźnienia szef spółki nazwał to, że debata na temat zgodności projektów UEK i paszportów odbywała się zbyt długo .

I polisa, i bilet

Szereg funkcji zostanie przypisany do UEK. W szczególności karty automatycznie powinny mieć funkcje polisy obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i polisy obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, planuje się też umieścić na nich podpis elektroniczny obywateli.

Według słów Popowa, rząd zakłada, że głównym nośnikiem polisy medycznej w przyszłym roku powinno być UEK. „Za rok jest zaplanowane wydanie 30-40 milionów polis medycznych  nowego wzoru, co najmniej jedna trzecia z nich będzie wydana na uniwersalnych elektronicznych kartach”,- powiedział.

Według niego, w przyszłym roku UEK będzie jedyną wydawaną kartą społeczną, nowa emisja innych kart społecznych, w tym popularnego projektu „karta społeczna Moskala” (realizowanego przez rząd  Moskwy razem z Bankiem Moskwy), zostanie zakończona. Przy tym istniejące karty nie będą wycofane z obiegu.

Jednak, jak wyjaśnił Popow, banki, które dołączą do projektu, będą mogły oferować aplikacje bankowe w ramach UEK. Obywatele będą mogli wybrać tę aplikację bankową.

Ponadto, „UEK w każdym obywatelu Federacji Rosyjskiej będzie służył jako bilet na co najmniej jednej trasie komunikacji miejskiej”, powiedział Popow, mówiąc o funkcji karty.

UEK jest również środkiem uwierzytelniania na portalu usług państwa (www.Госуслуги.ру). „Tam nie ma potrzeby, aby otrzymywać pocztą kopertę i kody PIN – jeśli masz UEK, automatycznie masz „prywatny gabinet”  na portalu  Госуслуги.ру”, – powiedział szef firmy „UEK”.

Do korzystania z usług komercyjnych, za które można płacić uniwersalną kartą, został otwarty specjalny portal, opowiedział Popow.

Według jego słów, ” powszechną elektroniczną kartę akceptuje” ATM Sberbank i 12 innych banków, które przystąpiły do projektu.

Zarabianie poprzez prowizje

Prezes spółki „UEK” odmówił podać szczegóły inwestycji firmy w rozwój ambitnego projektu  na poziomie 130-150 mld rubli.

Popow podkreślił, że rozwój infrastruktury UEK wykonywany jest kosztem prywatnych inwestorów „bez znaczących inwestycji z  budżetu”.

Według niego, do końca 2013 r. przedsiębiorstwo może przeprowadzić dodatkową emisję o zakresie  ponad 1 mld rubli. Nie zdradził który z akcjonariuszy spółki weźmie udział w dodatkowej emisji.

Już w lecie „UEK”  wdrożyła dodatkową emisję, w której nie wszyscy akcjonariusze spółki mogli brać udział.

Główny właściciel spółki, Sberbank —  zwiększył swoje udziały do 69.62% z 68%. Firma „Sitroniks” w dodatkowej emisji nie brała udziału i jej część zmalała do 4.78% z 7%. Udział banku „Uralsib” w „UEK” wzrósł do 12,8% z 12,5 procent. Udział piątego akcjonariusza „UEK”, banku „Ak Bars”, również powinna wzrosnąć z 12,5% do 12,8%.

Dodatkowa emisja UEK przyciągnęła 418.5 miliony rubli i zwiększyła jej kapitał zakładowy o 46,5%.

Inwestorzy zarobią na projekcie UEK  (szczególnie Sberbank jako główny beneficjent spółki),poprzez  koszty prowizji pobieranych za korzystanie z usług. „Komercyjny dochód pochodzi z działalności przewoźnika i pobierania opłat w strefie usług komunalnych. Za  każdy przejazd przy użyciu tego systemu jest pobierana prowizja od przewoźnika, tak samo jak każdy bank pobiera opłaty za bezgotówkowe płatności, za każdą płatność za usługi komunalne od dostawców tych usług również jest pobierana prowizja”,- powiedział szef firmy „UEK”.

Źródło: http://3rm.info/39487-vmesto-uek-mirovoy-elektronnyy-pasport.html

Przekład z j. ros. Olga Ka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.