Strona główna > Bliski Wschód > Raport: Rosja wysyła siły specjalne, oddziały antyterrorystyczne do Syrii

Raport: Rosja wysyła siły specjalne, oddziały antyterrorystyczne do Syrii

Źródło: http://thehill.com

19/03/2012

Autor: Carlo Munoz, tłum. wMordechaj

Moskwa wysłała elitarne oddziały rosyjskich żołnierzy piechoty morskiej i specjalnych sił operacyjnych do Syrii w celu prowadzenia misji „antyterrorystycznych” na terenie kraju – donosi raport Al Arabiyi.

Mówi się, że wojsko przybyło na pokładzie dwóch rosyjskich okrętów, które zawinęły w poniedziałek do bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Okręty dołączyły do “rosyjskiego okrętu zwiadowczego przeznaczonego do zbierania informacji wywiadowczych”, jaki już kotwiczy w Tartus, mówi raport, cytując źródła sił opozycyjnych w Syrii.

Rosyjska baza w Tartus jest jedyną instalacją morską Rosji poza granicami byłego Związku Radzieckiego. Rosyjska flotylla odwiedziła w styczniu port syryjski akurat w chwili największego nasilenia się walk zbrojnych pomiędzy siłami powstańczymi i wojskami rządowymi lojalnymi wobec Bashara al-Assada. Przez wielu obserwatorów konfliktu ten akt był pokazem poparcia Moskwy udzielanego reżimowi Assada.

Rosyjscy doradcy wojskowi już stacjonują w kraju i pomagają szkolić wojska syryjskie. Niezbyt jasne jest, ile rosyjskich wojsk aktualnie przebywa na ziemi Syrii, wiadomo tylko że po przybyciu nowych, ich liczba wzrosła.

W ubiegły piątek, zastępca Ministra Obrony, Anatolij Antonow, zaprzeczył twierdzeniom, że Moskwa wysyła oddziały specjalne do Syrii, aby wesprzeć działania Assada skierowane na wyniszczenie sił buntowników. „Nie ma żadnych (rosyjskich) sił specjalnych, które z bronią w ręku przemieszczałyby się po terenie tego państwa”, powiedział on dziennikarzom The Associated Press.

Nowe informacje o przybyciu wojsk pojawiają się w tydzień po tym, jak grupa amerykańskich prawodawców rozpoczęła naciski na Pentagon, aby zerwał stosunki z rosyjskim producentem broni, oskarżając go o dostarczanie broni dla syryjskiego rządu.

Grupa ponadpartyjna złożona z 17 senatorów pod wodzą Johna Cornyn (republikanin z Teksasu), Dicka Durbin (demokrata z Illinois), Kelly Ayotte (rep. z New Hampshire) oraz Kirsten Gillibrand (dem. z NewYork), wezwała resort obrony do zakończenia umów handlowych z firmą rosyjską Rosoboronexport.

Spółka ta ma aktualny kontrakt z Pentagonem w sprawie dostawy 21 śmigłowców Mi-17 dla Afgańskich Sił Obrony Narodowej, wart 375 mln $.

“Podatnicy amerykańscy nie powinni być postawieni w sytuacji, gdy pośrednio finansują masowe morderstwa cywilów syryjskich”, napisali senatorowie w liście do Sekratarza Obrony, Leona Panetty, w ubiegły poniedziałek.

“Wzywamy do użycia wszelkich dostępnych metod nacisku na Rosję i podmioty rosyjskie, aby zaprzestały udzielania wsparcia reżimowi Assada…co jest w zakresie kompetencji Sekretarza Obrony”, napisano w liście.

Niektórzy z Capitol Hill wezwali do podjęcia bezpośredniej akcji, jaka oznacza udzielenie przez USA wsparcia działań syryjskich powstańców. Senatorowie John McCain (rep. z Arizony) oraz Joe Lieberman (niezależny z Connecticut) przedstawili koncepcję udzielenia pomocy siłom antyrządowym w postaci obecności w Syrii oręża amerykańskiego oraz utworzenia ochrony powietrznej przez samoloty USA.

Jednak wielu szeregowych republikanów wyraziło wątpliwości w zakresie poparcia inicjatywy McCaina. Reprezentanci Senatu są niechętni koncepcji militarnego wikłania się w konflikt syryjski w obawie, że USA zostaną wciągnięte w kolejny długotrwały konflikt na Bliskim Wschodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.