Rada Najwyższa uznała bojowników OUN-UPA za bojowników o niepodległość Ukrainy

Parlament Ukrainy przyjął ustawę o uznanie organizacji OUN-UPA za bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku i dał prawo dla ich członków na gwarancje socjalne.

a

Odpowiednią decyzję w czwartek, 9 kwietnia poparło 271 parlamentarzystów przy niezbędnym minimum 226 głosów.

Ustawa określa, że uczestnikami walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku są osoby, które walczyli o niepodległość Ukrainy w okresie od listopada 1917 roku do 24 sierpnia 1991 roku w składzie formalnych, nieformalnych, a także podziemnych organizacji, struktur wojskowych, partyzanckich lub formacji.

Rada określa, że ​​wśród organizacji, których celem było przywrócenie i ochrona niepodległości Ukrainy, były paramilitarne formacje Ukraińskiej Republiki Ludowej, w tym Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), jak również – Ukraińskiej Grupy Helsińskiej (UHG).

„Państwo uznaje, że walka o niepodległość Ukrainy w XX wieku była prowadzona przez uczestników tej walki od listopada 1917 do 1991 roku i zakończyła się przywróceniem niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku, kiedy Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła Deklarację Niepodległości Ukrainy, potwierdzoną przez ogólno ukraińskie referendum 1 grudnia 1991 roku”- mówi się w ustawie.

Dokument przewiduje, że państwo zapewnia gwarancje socjalne i świadczenia dla uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku. Wykaz takich gwarancji i świadczeń, kategorii osób, dla których są one udzielane, ustalane jest przez prawo.

Gloryfikacja UPA i jej przywódców – Stepana Bandery i Romana Szuchewycza wywołuje krytykę ze strony wielu weteranów II Wojny Światowej i polityków, oskarżających banderowców o współpracę z nazistami.

W szczególności, społeczność wzywa do nie zapominania o zbrodniach bojowników OUN-UPA w czasie wojny i po wojnie, na przykład, o „Rzezi Wołyńskiej” – masowym mordowaniu w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów polskiej ludności cywilnej na Wołyniu. Według badaczy, ogólna liczba ofiar tragedii Wołyńskiej waha się od 36 tysięcy do 100 tysięcy osób (około 200.000 tyś. Liczba wymordowanych przez Ukraińców Polaków jest bezustannie w III RP zaniżana/admin).

9.4.2015  http://rusvesna.su

http://www.gr-sozidatel.ru/history/event-10058.html

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

11.4.2015 r.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *