Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Rabin: „Antysemityzm jest dobry”

Rabin: „Antysemityzm jest dobry”

Wściekłość na twierdzenie, że „antysemityzm jest korzystny dla Żydów”.

Dan Cohn-Sherbok
Dan Cohn-Sherbok

ANTYSEMITYZM jest pozytywną siłą dla narodu żydowskiego, mówi dzisiaj czołowy walijski akademik.

Dan Cohn-Sherbok z Uniwersytetu Lampeter kontrowersyjnie uważa, że antysemityzm daje wspólnocie żydowskiej paradoks – i jego zgon pozostawił współczesnych Żydów w chaosie.

Rabin prof. Cohn-Sherbok mówi, że nienawiść do Żydów podtrzymywała judaizm żywy przez tysiące lat.

Ale uważa, że sytuacji zagraża to, że antysemityzm stopniowo zanikał i w ostatnich 200 latach – z wyjątkiem nazistowskich Niemiec – Żydzi zintegrowali się w społeczeństwo.

Jego książka Paradoks antysemityzmu [The Paradox Of Anti-Semitism] rozwścieczy wielu członków wspólnoty żydowskiej na całym świecie.

Rabin Cohn-Sherbok, profesor żydowskiej teologii w Lampeter, powiedział, że wpływający na judaizm i żydowskość paradoks jest czymś co może wpływać na wszystkie grupy mniejszościowe – łącznie z Walijczykami.

Ostrzega: „Nie ma żadnego rozwiązania tego problemu. Nie chcę by antysemityzm trwał dalej, chcę by zniknął, ale w tej chwili istnieje ryzyko, że jeśli zniknie antysemityzm, zniknie naród żydowski”.

Te opinie wywołały oburzenie pewnych Żydów. Lejberzystowski Lord Janner z Braunstone powiedział, że jest „przerażony”.

Urodzony w Cardiff Lord Janner jest wiceprzewodniczącym Brytyjsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej i był prezesem Zarządu Deputowanych Żydów Brytyjskich, głównego przedstawiciela brytyjskiego żydostwa w latach 1978-1984. Jest kluczową postacią w wysiłkach na rzecz odszkodowań i zadośćuczynienia dla ofiar holokaustu.

Lord Janner powiedział: „Antysemityzm był nieszczęściem dla narodu żydowskiego. Stanowił podstawę wymazania przez Hitlera około 6 milionów Żydów.

„Pracowałem jako śledczy w zbrodniach wojennych i antysemityzm był ich przyczyną. Nie zgadzam się z jego opinią. Antysemityzm jest prawdziwym złem”.

Ocalona z holokaustu Elen Davies, 77, ze Swansea, powiedziała: „Ten człowiek szuka kłopotu dla Żydów. Jeśli to się rozgłosi, to niech Bóg ma nas w swojej opiece, bo nie zostało nas wielu. Jestem absolutnie wściekła, że ktoś może tak powiedzieć. Naprawdę nie mogę tego zrozumieć. Jeśli chodzi o mnie, antysemityzm jest najpodlejszą rzeczą pod słońcem. Jest taka niezgoda, że na pewno jest to czas by żyć w harmonii. Nieprawdopodobne jest by takie poglądy wygłaszał człowiek rzekomo oczytany i wykształcony. Ten człowiek chce by ludzie go nienawidzili. Jest kontrowersyjny tylko po to by nim być, w tym nie ma żadnego sensu. Powinien żyć w czasach Hitlera. Jak można być Żydem i mówić, że można żyć tylko w antagonizmie?”

Ale rabin prof. Cohn-Sherbok powiedział: „Uczę od ponad 30 lat i napisałem wiele książek o antysemityzmie. We wszystkim co o nim napisałem podkreślałem, że jest złem, i my jako naród żydowski cierpieliśmy z rąk innych przez tysiące lat. W nowoczesnym świecie nie ma takiego rodzaju antysemityzmu jak w przeszłości, i to jest dobre. Pisanie o tym wszystkim, myślenie o tym wszystkim i przeżycie tego wszystkiego ma pozytywną stronę. Antysemityzm podtrzymywał judaizm żywy – i to jest paradoks. Żydzi nienawidzą antysemityzm, wszyscy go nienawidzimy. Nie uważamy by nienawiść rasowa była dobra. Kontrowersyjne jest mówienie, że to czego nienawidzimy jest dla nas dobre. Co jest bardzo kontrowersyjne w książce, to powiedzenie, że bez antysemityzmu w tradycyjny judaizm rozpadł się w nowoczesnym świecie. Przyjęliśmy otaczający nas świat i porzuciliśmy nasze tradycje, bo już nie jesteśmy nienawidzeni. I to jest paradoksalne”.

Rabin Mordechai Wollenberg z Cardiff powiedział: „W tym jest pewna prawda. Zawsze kiedy żyjemy w oblężeniu musimy albo przetrwać, albo się poddać. Ale teraz wspólnota jest bardziej świecka niż wspólnoty muzułmańskie – może one będą takie same za dwa pokolenia”.

Fury at ‚anti-Semitism benefited Jews’ claim

Źródło: http://icwales.icnetwork.co.uk/news/wales-news/tm_objectid=16828099&method=full&siteid=50082&headline=anger-as-rabbi-claims-anti-semitism-benefited-jews-over-the-centuries-name_page.html

Aled Blake, Western Mail – 18.05.2006

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *