Strona główna > Bez kategorii > Putinowska troska o abstynencję Rosjan, czyli rocznie pół miliona ofiar alkoholizmu

Putinowska troska o abstynencję Rosjan, czyli rocznie pół miliona ofiar alkoholizmu

Źródło: http://3rm.info/28253-ezhegodno-polmilliona-rossiyan-umirayut-ot-alkogolya-kotoryy-po-prezhnemu-shiroko-dostupen.html

Data publikacji: 9.09.2012

Tłum. RX

Prawie pół miliona Rosjan umiera każdego roku z powodu szerokiej dostępności alkoholu jednakże lobbyści przemysłu alkoholowego blokują uchwalenie skutecznych antyalkoholowych regulacji prawnych, które w sposób istotny wpłynęłyby na ograniczenie alkoholizmu społecznego. Według danych Państwowego Centrum Naukowo-Badawczego (GNIC) medycyny profilaktycznej, z uzależnieniem alkoholowym zmaga się w Rosji 2 miliony ludzi a nadużywa alkoholu 30 milionów ludzi. Udział alkoholu w przedwczesnej umieralności Rosjan wynosi 12%. Jak oświadczył na konferencji prasowej szef Departamentu Informatyki i Badań Systemowych Moskiewskiego Instytutu Psychiatrii Ministerstwa Zdrowia FR, doktor nauk medycznych, Alieksandr Niemcow, corocznie około pół miliona Rosjan umiera przedwcześnie z powodu nadużywania alkoholu.

„Przeciętna liczba mężczyzn, którzy przedwcześnie odchodzą co roku do innego świata z powodu alkoholu, wynosi 352 tysiące a kobiet 135 tysięcy. Tak więc odpowiednio prawie pół miliona ludzi w naszym kraju umiera wcześniej, niż normalnie powinni, z powodu nadużywania alkoholu”- przekazuje jego wypowiedź agencja „RIA Novosti”.

Ale lobbyści przemysłu alkoholowego „blokują regulacje prawne, które mogą istotnie wpłynąć na ich biznes”, zauważył Niemcow.

„W naszym kraju prowadzona jest straszliwa wojna, wojna lobbystów. To głównie lobbyści przemysłu alkoholowego, którzy jeszcze w czasie kampanii antyalkoholowej zgromadzili kolosalne majątki, są tak zwanymi „wódcznymi królami”. Teraz to oni są głównymi rozgrywającymi”– powiedział Niemcow.

„Naszym problemem jest nie tyle choroba alkoholowa na którą cierpi 3-4% społeczeństwa co pijaństwo, które ogarnia 40% męskiej populacji pracującej. Typowy pijak jest mężczyzną w wieku produkcyjnym zamieszkującym we wsi lub małym mieście, o niskim wykształceniu i szczególnej skłonności do konsumpcji mocnych napojów alkoholowych”– powiedział ekspert agencji „RIA Novosti”. Według niego 76% pacjentów klinik leczenia uzależnień podczas ciągów alkoholowych spożywają głównie wódkę a zaledwie 8% piwo.

Ekspert sądzi, że jeżeli naprawdę ma się walczyć w Rosji z tą plagą to w pierwszej kolejności trzeba rozwiązać trzy podstawowe problemy czyli nadużywanie mocnych napojów alkoholowych, ograniczenie dostępności alkoholu dla niepełnoletnich i walka z alkoholem pochodzenia nielegalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.