Strona główna > Bez kategorii > Putin wprowadzony w zasady działania systemu biometrycznego

Putin wprowadzony w zasady działania systemu biometrycznego

Źródło: RIA Novosti

Za: http://3rm.info/24156-putina-poznakomili-s-deystviem-biometricheskoy-sistemy.html

Data publikacji: 18.05.2012

Tłum. RX

Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, odwiedził w czwartek Rosyjski Instytut Doskonalenia Zawodowego Pracowników MSW (WIPK-MWD).

Swoją wizytę Putin rozpoczął od złożenia kwiatów pod pomnikiem funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych i żołnierzy wojsk wewnętrznych MWD FR, którzy zginęli na służbie w walce z terroryzmem. Następnie prezydent odwiedził centrum szkoleniowe funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa w dziedzinie bezpieczeństwa transportowego, które jest kopią prawdziwego lotniska Domodiedowo. Jak powiedział szefowi państwa naczelnik centrum, major policji Andriej Ciełujko, system zapewnienia bezpieczeństwa transportowego składa się z pięciu poziomów.

Pierwszy- dworcowy wyposażony w wideokamery.

Drugi- wyposażony w stanowiska z oprogramowaniem pozwalającym na identyfikację ,według parametrów osób, poszukiwanych.

Trzeci poziom- to pasażerska strefa check-in, gdzie prowadzone są czynności operacyjno-poszukiwawcze i profajling czyli identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych osób.

Putinowi zademonstrowano działanie tego systemu. Kamery rejestrują przepływ pasażerów a następnie program komputerowy opracowuje ten strumień pasażerów i określa osoby, które znajdują się w stanie podwyższonego podniecenia lub agresji. Tacy pasażerowie są zatrzymywani pracują nad nimi specjaliści (profajlerzy), których zadaniem jest określenie czy stwarzają zagrożenie dla otoczenia.

„To jest bardzo interesujące”– stwierdził Putin.

Na poziomie czwartym przeprowadzana jest kontrola paszportowa w trakcie której specjalne stanowisko z oprogramowaniem komputerowym sprawdza pasażera na podstawie paszportu lub biletu korzystając z bazy danych będącej w dyspozycji policji.

Na piątym poziomie pasażerowie przechodzą rewizję przed odlotem a ich rzeczy są prześwietlane w specjalnym introskopie. Następnie pasażer kieruje się do tak zwanej „strefy sterylnej”. Według naczelnika centrum podobny stopień bezpieczeństwa w Rosji działa na międzynarodowych i dużych lotniskach regionalnych jednakże system profajlingu jest na razie uruchomiony tylko na lotniskach „Pułkowo” i „Domodiedowo”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.