Strona główna > Bez kategorii > Putin (Szełomow) złożył życzenia rosyjskim żydom z okazji święta Pesah.

Putin (Szełomow) złożył życzenia rosyjskim żydom z okazji święta Pesah.

Za: http://www.3rm.info/34052-putin-pozdravil-rossiyskih-evreev-s-prazdnikom-pesah.html

Data publikacji: 26.03.2013

Źródło: http://www.newsru.com/religy/25mar2013/pesah2.html

puti1

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył życzenia rosyjskim żydom z okazji święta Pesah.

„To jest szczególnie czczone w judaizmie święto, obchodzone na pamiątkę wydarzeń z zamierzchłych, starożytnych czasów wyzwolenia żydów z niewoli i otrzymania Dziesięciu Przykazań, które stały się własnością całej ludzkości, legły u podstaw ogólnie przyjętych norm moralnych i wartości”- podkreśla się szczególnie w telegramie szefa państwa, którego tekst zamieszczono na stronie internetowej Kremla.

„Dzisiaj życie żydowskiej społeczności w Rosji wypełnione jest zauważalnymi pozytywnymi wydarzeniami. Powstają nowe religijne, oświatowe, kulturalne ośrodki, otwiera się muzea i wystawy, poszerza się międzynarodowe kontakty ludzkie. Społeczność wnosi znaczący wkład we wzmocnienie dialogu pomiędzy grupami etnicznymi i wyznaniowymi w kraju, w ugruntowywanie wielowiekowej przyjaźni jego narodów. Jestem przekonany, że tak będzie i na przyszłość”– mówi się w telegramie.

Obchodzenie żydowskiego święta Pesah rozpocznie się w poniedziałek, wraz z zachodem słońca, w 200 żydowskich gminach Rosji. W moskiewskim Centrum Gminy Żydowskiej na Marinoj Roszczie pesahowy seder (uroczysty posiłek) rozpocznie główny rabin (według informacji Federacji Żydowskich Gmin Rosji) Berl Lazar a w dawnej stołecznej synagodze przy Bolszoj Spasoglinieszcziewskij Pierieułok, Adolf Szajewicz, główny rabin Kongresu Religijnych Stowarzyszeń i Organizacji Żydowskich Rosji, donosi ITAR-Tass. Pesah obchodzony jest na pamiątkę wyzwolenia żydów z 400-letniej niewoli. To biblijne wydarzenie miało miejsce prawie 3,5 tysiąca lat temu kiedy prorok Mojżesz wyprowadził swój lud z niewoli egipskiej. Judajski Pesah trwa 8 dni z których szczególnie obchodzi się 2 pierwsze i 2 ostatnie dni. Na nich opierają się wszystkie prawa szabatu, soboty wypoczynku, zabraniające pracy i nawet korzystania ze środków komunikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.