Strona główna > Rosja > Putin: „Popieram walkę Izraela”

Putin: „Popieram walkę Izraela”

Ciepłe spotkanie delegacji rabinów, prowadzone przez naczelnego rabina Sefarda Icchaka Józefa i przywódcę Rosji.

Chaim Lev, Ari Yashar, 10/07/14 20:15

Prezydent Rosji Władimir Putin

Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w środę z delegacją rabinów, kierowaną przez sefardyjskiego naczelnego rabina Icchaka Józefa, byłego naczelnego rabina Izraela Meira Lau, naczelnego rabina Rosji Berela Lazara i rabinów Rabinicznego Centrum Europy (RCE).

„Uważnie śledzę, co dzieje się w Izraelu” – powiedział Putin podczas długiego spotkania, które odbyło się w Moskwie.

„Popieram walkę Izraela, który stara się chronić swoich obywateli. Słyszałem także o szokującym morderstwie trzech młodych ludzi. Jest to akt, na który nie można pozwolić i proszę o przekazanie kondolencji rodzinom” – dodał rosyjski prezydent, odnosząc się do uprowadzenia i zabójstwa trzech nastolatków w czerwcu przez terrorystów Hamasu.

Rabin Józef zaczął od powiedzenia „ zgodnie z tradycją żydowską, o waszym przywództwie decyduje królestwo B-ga, Króla świata, i dlatego błogosławimy wam: Błogosławiony, który dał Swoją chwałę ciału i krwi”.

Rabin omówił trwającą  ostrzał rakietowy  do Izraela przez terrorystów w Gazie, nieustępliwy atak, który doprowadził do rozpoczęcia operacji ochronnej Ostrza IDF w poniedziałek.

„Dziś rano opuściłem państwo Izrael, państwo narodu żydowskiego. Kilka godzin przed tym, jak tu wystartowałem, rakieta spadła tuż przy moim domu w stolicy narodu żydowskiego – Jeruzalem” – zauważył rabin.

Rabin Yosef dodał: „Nie muszę odnotowywać paniki, która spadła na moje dzieci i wnuki, które zostały zmuszone do schronienia, mimo że nie zrobiły nic złego. Trudno jest opisać wyrządzone im szkody psychiczne. Wszystko za„ grzech ” „z narodzin narodu żydowskiego”.

„Pomimo trudnej sytuacji zostawiłem wszystko i przybyłem tutaj, aby poprosić pana, panie prezydencie, do walki z terroryzmem prowadzonym w imię religii” – zwrócił się rabin Josef.

„Nie może być sytuacji, w której ludzie manipulują religią, by wymordować niewinnych. … Proszę was w imieniu narodu Izraela: proszę, położyć kres przemocy” – dodał rabin.

Prawdziwy przyjaciel Izraela

Putin odpowiedział rabinowi Josefowi, prosząc go, by powiedział premierowi Binyaminowi Netanjahu, że jest prawdziwym przyjacielem Izraela i Netanjahu. Netanjahu zadzwonił do Putina w czwartek, aw rozmowie Putin wezwał do zakończenia konfliktu w Gazie.

Rabin Lau, były naczelny rabin aszkenazyjski i obecny naczelny rabin Tel Awiwu, mówił podczas spotkania o swojej niezwykłej osobistej historii jako ocalałego z Holokaustu, który później został naczelnym rabinem Izraela.

W tym kontekście Putin skonsultował się z rabinami w sprawie sposobów walki z antysemityzmem, negującymi Holokaust i zapobiegania rewizjonizmowi historycznemu.

Putin zauważył, że spotkanie to 73 lata od masakry tysięcy Żydów w Sewastopolu w 1942 r., Podkreślając odwagę Żydów walczących przeciwko ludobójczej nazistowskiej machinie wojennej.

„Pamiętam, jak odwiedziłem Muzeum Yad Vashem w Izraelu, które nie pozwala nikomu pozostać obojętnym, i opisuje przerażające okropności, które miały miejsce w tamtych czasach” – powiedział Putin.

Prezydent dodał: „także tutaj w Moskwie społeczność żydowska utworzyła muzeum żydowskie, które daje gorzki obraz tych okropnych lat, a jednocześnie daje nadzieję narodowi żydowskiemu i społeczności żydowskiej w całej Rosji”.

Ciepłe spotkanie z prezydentem Rosji następuje w momencie, gdy Izrael zacieśnia stosunki z kilkoma głównymi krajami.

W niedzielę, Japonia podpisały Przemysłowe R & D umowę o współpracy z Izraelem, co państwo żydowskie pierwszy kraj Japonia podpisała taką umowę z. Izrael w maju podpisał przełomowy dwustronny plan handlowy z Chinami .

 

Źródło: http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/182754#.VuPDKnqp10R%3C%3C&

Za: https://gazetawarszawska.com/index.php/historia-2/4290-putin-popieram-walke-izraela

28.12.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.