Strona główna > Świat > Psy wojny gryzą własny ogon

Psy wojny gryzą własny ogon

psy wojny

pirate_flag-520x245Psy wojny w niepohamowanym szale mordowania nie zważają na nic, szczególnie na słowa. Bezmyślnie wypowiedziana uwaga Kerry’ego na temat broni syryjskiej zyskuje szerokie poparcie, ale Waszyngton jest „bardzo krytyczny” wobec wypowiedzi swego sekretarza stanu.

Kerry bezwiednie otworzył usta i bezmyślnie rzucił w publikę uwagę, że Syria może uniknąć ataku, jeśli odda swą broń chemiczną, a teraz znalazł się w sidłach. Assad oświadczył, że zgadza się oddać swoją broń (bo przecież i tak z niej nie korzysta), a Kerry nie ma jak wykonać ruchu na szachownicy politycznej. Szach i mat, w najlepszym wypadku pat.

Najwyraźniej rzucona ad hoc sugestia sekretarza stanu, Johna Kerry, że Syria może zapobiec atakowi amerykańskiemu, jeśli zrezygnuje z posiadania broni chemicznej, uzyskała niemal natychmiast aprobatę ze strony Syrii, Rosji, ONZ-tu, kluczowego sojusznika USA, a nawet niektórych Republikanów. Uznano ją za możliwy sposób uniknięcia poważnych międzynarodowych reperkusji w kryzysie syryjskim. Urzędnik z Białego Domu powiedział, że administracja ma „krytyczne spojrzenie” na tę myśl.

Reakcje odzwierciedlają szerokie międzynarodowe nadzieje na obniżenie ciśnienia na wybuch wojny i atmosferę zbliżającej się konfrontacji Obamy z Kongresem, jaki poddawany jest silnemu lobbingowi, aby pozyskać poparcie do ataku.

Sugestia Kerry’ego – i odpowiedź Rosji i Syrii – również zdają się stanowić pierwszy możliwy punkt porozumienia na temat rozwiązania problemu zarówno broni chemicznej, jak też przeistoczenia się konfliktu w Syrii, trwającego już trzeci rok, w regionalną wojnę.

Zapytany na konferencji prasowej w Londynie, jakie działania miałby podjąć syryjski prezydent, aby uniknąć ataku amerykańskiego, Kerry odpowiedział: „Pewnie, że mógłby oddać każdy kawałek broni chemicznej społeczności międzynarodowej w ciągu tygodnia – oddać ją, wszystko, bez zwłoki i okazać, że jest w pełni odpowiedzialny”. Lecz za chwilę Kerry sam odrzucił taką możliwość, mówiąc że: „Ale on nie zechce tego zrobić i tego nie da się zrobić„.

Czytaj więcej pod linkiem:

Próby zyskania na czasie

Jednak w Moskwie, podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Syrii, Walidem al-Moallemem, minister spraw zagranicznych Rosji, S. Ławrow, oświadczył że Rosja podejmie się każdego wysiłku, aby syryjski zapas broni chemicznej znalazł się pod kontrolą międzynarodową. Ławrow pojawił się na nieplanowanym briefingu prasowym parę godzin po oświadczeniu Kerry’ego w Londynie, i wykorzystał komentarz Kerry’ego w roli zaproponowanego kompromisu politycznego.

Potem syryjski minister, Moallem, powiedział w oświadczeniu, że jego rząd z zadowoleniem przyjmuje rosyjską propozycję związaną z wypowiedzią Kerry’ego.

W krótkim odstępie czasu, pomysł sekwestracji zapasów syryjskiej broni chemicznej został poparty przez premiera Davida Camerona, a także sekretarza generalnego ONZ, Ban Ki-moona. Ban powiedział, że może zaproponować przygotowanie formalnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa, w jakiej od samego początku jest stan paraliżu w kwestii, jak radzić sobie z kryzysem w Syrii.

Skrót z żydomedium nytimes

źródło: http://www.nytimes.com/2013/09/10/world/middleeast/kerry-says-syria-should-hand-over-all-chemical-arms.html?pagewanted=all&_r=2&

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *