Strona główna > Rosja > Psalm 90 (91) ratuje przed śmiercią i uzdrawia

Psalm 90 (91) ratuje przed śmiercią i uzdrawia

Część I

„Kto przebywa w pieczy Najwyższego”…

a

Jest niezwykła modlitwa, Psalm 90 (91 – w polskiej wersji Biblii – A.L.) – „Kto przebywa w pieczy Najwyższego” (ros. – «Живый в помощи Вышняго»). Modlitwa ta ma Potężną Moc, gdy człowiekowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo i jeśli przeczyta on tę modlitwę, to Pan Bóg go uratuje od każdego nieszczęścia.

Opowiem wam trzy historie o tej modlitwie, o tym, jak ratuje ona ludzi, w swoim czasie te historie mocno wzmocniły moją wiarę w Boga.

Psalm 91

Kto przebywa w pieczy Najwyższego

i w cieniu Wszechmocnego mieszka,

mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,

mój Boże, któremu ufam».

Bo On sam cię wyzwoli

z sideł myśliwego

i od zgubnego słowa.

Okryje cię swymi piórami

i schronisz się pod Jego skrzydła:

Jego wierność to puklerz i tarcza.

W nocy nie ulękniesz się strachu

ani za dnia – lecącej strzały, …

Historia pierwsza. W 1990 roku, rozmawiałem kiedyś ze swoim kolegą, afgańskim oficerem, był miesiąc sierpień. Przypadkowo się pochylił, z kieszeni na piersi wypadła mu mała ikonka. Wyprzedziłem go, podniósł ją i spojrzałem: był na niej obraz Pana Jezusa Chrystusa i ta oto modlitwa: „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”. Zdziwiłem się i zapytałem go, czy na pewno jest wierzącym, na co on odpowiedział twierdząco i opowiedział mi następującą historię. Kiedy szedł do wojska, to jego matka, odprowadzając go podarowała mu tę ikonkę z modlitwą i powiedziała, że jeśli będzie trudno, to żeby przeczytał tę modlitwę trzy razy. Służył w wojsku długo, został oficerem i został wysłany do Afganistanu, aby dowodzić kompanią zwiadu.

Głównie udawali się na tyły „duszmanów”* robili zasadzki na karawany z bronią i pewnego razu sami wpadli w zasadzkę. Od pierwszych sekund ataku „duszmani” więcej niż połowę jego żołnierzy położyli trupem, pozostali rozproszyli się i zalegli. Zostali otoczeni ze wszystkich stron, rozpoczęła się zacięta bitwa, amunicja zaczęła się wyczerpywać, żywych żołnierzy pozostawało coraz mniej. I wtedy on jasno zrozumiał, że żywymi stąd nie wyjdą, wszystkich ich czekała nieunikniona śmierć. W najbardziej krytycznym momencie mój przyjaciel nagle przypomniał sobie prośbę matki i o tym, że w kieszeni na piersi znajduje się ikonka i modlitwa.

*/

„duszman” – afgański Mudżahedin, nazwa uczestników zbrojnych ugrupowań, walczących z sowieckimi i rządowymi wojskami w Afganistanie podczas wojny domowej w latach 1979-1989.

Synonimy: duch, wróg, przeciwnik, Afgańczyk (A.L.)

Wyjąwszy ikonkę, zaczął czytać tę modlitwę „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”, a następnie stał się cud. Nagle stało się CICHO – cicho, tylko pociski przelatywały bezgłośnie nad głową, a jego jakby nakryła niewidzialna narzuta i poczuł, ze jest całkowicie bezpieczny i zdał sobie sprawę, że nic się z nim nie stanie. Zawołał do siebie ocalałych żołnierzy i wraz z nimi poszedł przebijać się z okrążenia i przebili się, i wszyscy, którzy byli z nim w tym ataku, pozostali przy życiu.

Po tym wypadku przed każdym wyruszeniem na tyły wroga zaczął czytać tę modlitwę i tak „dowojował” do końca służby i wrócił do domu. Historia ta wywarła na mnie wielkie wrażenie, byłem wtedy jeszcze nie ochrzczony, ale po tym zdecydowanie postanowiłem się ochrzcić i po miesiącu przyjąłem Chrzest.

Historia druga. W lecie 1992 roku latem w lipcu pomagałem budować dom letniskowy swoim krewnym. Było nas trzech, dziadek Siemion, który był po siedemdziesiątce, jego kolega w tym samym wieku i ja, któremu oczywiście jako najmłodszemu przypadła najcięższa praca fizyczna. W trakcie pracy podszedł do nas jeszcze dziadek Nikita, miał ponad osiemdziesiąt lat i jako dawny dobry cieśla pomagał nam radami. Po pracy usiedliśmy do obiadu. Podczas obiadu dziadkowie zaczęli wspominać dawno minioną Wielką Wojnę Ojczyźnianą, siedziałem obok i słuchałem i wtedy usłyszałem historię o tym, jak dziadek Nikita uwierzył w Boga i stał się głęboko wierzący. Kiedy dziadek Nikita, wtedy jeszcze młody, szedł w 1941 roku na front, to jego matka dała mu dwie modlitwy, napisane na kawałku papieru: „Kto przebywa w pieczy Najwyższego” (Psalm 90 (91) i „Bóg wstaje, a rozpraszają się jego wrogowie” (Psalm 67 (68) i powiedziała, żeby je nieustannie czytał. Ale wtedy dziadek, Nikita był wielkim ateistą, modlitwy oczywiście wziął, ale nie czytał.

I wojował tak aż do 1943 roku. A w 1943 roku, nasze wojska przeszły do ofensywy i przekroczyły rzekę Dniepr. Wraz ze wszystkimi przepłynął na drugi brzeg również i on. Jego batalion, liczący 800 żołnierzy zajął przyczółek i rozkazano utrzymać zajęte terytorium aż do podejścia głównych sił. I tu się wszystko zaczęło. Niemcy po opamiętaniu zaczęli ich atakować, praktycznie bez przerw między atakami, ostrzeliwali ich z artylerii i bombardowali z powietrza. Trwało to cały tydzień. Kiedy Niemcy zaczęli intensywnie bombardować i ostrzeliwać z dział i moździerzy, dziadek Nikita, widząc, ilu wokół niego ginie jego towarzyszy, zdał sobie sprawę, że może i on tutaj zginąć tak samo jak oni, a był jeszcze młody i umierać się nie chciało. I oto wtedy, podczas ciężkiego bombardowania, przypomniał sobie polecenie matki, wyjął modlitwy, które mu dała i zaczął je czytać.

Po przeczytaniu modlitwy, jak potem opowiadał, nagle poczuł, jakby został przykryty szczelnym kloszem i pokój wniknął do jego duszy, tak minął cały dzień. Teraz dziadek Nikita już bez przypominania czytał swoje modlitwy wcześnie rano, przed rozpoczęciem walki, czytał i w czasie walki i wieczorem. Kiedy w końcu przyszła pomoc, to z 800 żołnierzy i oficerów z całego batalionu pozostało ich przy życiu tylko czterech, przy czym trzech było rannych, a tylko jeden dziadek był bez najmniejszego zadrapania, cały.

I tak dziadek Nikita mocno uwierzył w Boga. Doszedł do Berlina, szturmem zdobywał Berlin i przez resztę wojny czytał swoje modlitwy, który dała mu matka i wrócił do domu cały i zdrowy. Kiedy słuchałem tej historii, to pomyślałem sobie, co opowiadał mi o modlitwie „Kto przebywa w pieczy Najwyższego” mój przyjaciel, który walczył w Afganistanie i również pozostał żywy i cały.

Porównując te dwie historie, zdałem sobie sprawę, jaką niezwykłą jest modlitwa Psalmem 90 (91) – „Kto przebywa w pieczy Najwyższego” i jaką ma ona WIELKĄ MOC – ratować i CHRONIĆ ludzi w każdym najstraszniejszym nieszczęściu!

Opowiem o jeszcze jednym przypadku, związanym z tą modlitwą. Opowiedział o nim człowiek, z którym wydarzyła się ta historia. Dodam, że historia ta została opublikowana w kilku książkach.

Historia trzecia. Kiedy wybuchła wojna, mężczyznę tego wzięto do wojska i po krótkim przeszkoleniu skierowano na przednią linię walk. W pierwszych miesiącach 1941 roku Niemcy szybko posuwali się naprzód, okrążali i niszczyli wiele rosyjskich jednostek. Tak samo się stało z jego jednostka, została otoczona i rozbita. Wraz z kolegą musiał przebijać się z otoczenia, szli zawsze w nocy, a spali w ciągu dnia. I oto wieczorem weszli oni do pewnej wsi, w której nie było Niemców i postanowili tam spędzić noc. W nocy, kiedy spał z kolegą w chacie, wieś została otoczona przez Niemców. Z okna było widać, jak kolumna czołgów przeszła ulicą, potem nadjechali motocykliści, a po nich pojawili się żołnierze z automatami i psami. Na ucieczkę było już za późno, cała wioska była otoczona. Niemcy wchodzili do każdego domu. Tych, którzy wyskakiwali na ulicę, natychmiast zabijano, jeśli ktoś strzelał przez okno, to palono chatę wraz z wszystkimi, którzy tam byli. Zresztą, co można zrobić z karabinem jednostrzałowym (ros.- винтовкой) przeciwko broni automatycznej. Tych, którzy wychodzili z podniesionymi rękami, wyprowadzano i wywożono w ciężarówkach.

Wraz z kolegą próbował on ukryć się w domu pod łóżkiem i położył się z brzegu, a kolega schował się za jego plecami przy ścianie. Zdając sobie sprawę, że może zginąć, zaczął przypominać modlitwy i modlić się, ale wszystkie modlitwy, których nauczyła jego matka ze strachu zapomniał i nic nie pamiętał, za wyjątkiem początku: „Kto przebywa w pieczy Najwyższego” … „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”… – i tylko w kółko powtarzał sobie te kilka słów. Kiedy Niemcy weszli do domu i zaczęli przeszukiwać, on wciąż powtarzał w duchu tę modlitwę „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”…

I cóż Niemcy? Weszli, zaczęli przeszukiwać, zajrzeli pod łóżko i wyciągnęli tego, który leżał pod ścianą za nim, a jego zostawili, jakby to był worek lub puste miejsce – wcale go nie zauważyli. Kolegę wyprowadzili na dwór i rozstrzelali.

Po przeszukaniu wioski Niemcy odjechali. A on leżał pod łóżkiem, bez końca powtarzając: „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”… i jeszcze w nocy odszedł z tej wsi do lasu. Następnie, w pierwszej wiosce, gdzie była cerkiew, otrzymał krzyż na piersi, założył go na siebie i przez długi czas stał w świątyni, dziękując Bogu za uratowanie od pewnej śmierci. Od ludzi wierzących otrzymał Psałterz i przepisał cały Psalm 90 (91): „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”. Potem nauczył się go na pamięć. W czasie wojny codziennie czytał tę modlitwę i wrócił żywy do domu.

Psalm 90 (91). (Jest to Modlitwa Ochrony, jeśli istnieje wielkie niebezpieczeństwo, to tę modlitwę czyta się rano i wieczorem – po trzy razy tak długo, jak istnieje niebezpieczeństwo, dziękując Panu Bogu za Jego pomoc).

Psalm 91: Biblia 1000-lecia (https://www.bibleonline.ru/bible/pol/19/91/)

1. Kto przebywa w pieczy Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego mieszka,

2. mówi do Pana: Ucieczko moja i Twierdzo, mój Boże, któremu ufam.

3. Bo On sam cię wyzwoli z sideł myśliwego i od zgubnego słowa.

4. Okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła: Jego wierność to puklerz i tarcza.

5. W nocy nie ulękniesz się strachu ani za dnia — lecącej strzały,

6. ani zarazy, co idzie w mroku, ni moru, co niszczy w południe.

7. Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy: ciebie to nie spotka.

8. Ty ujrzysz na własne oczy: będziesz widział odpłatę daną grzesznikom.

9. Albowiem Pan jest twoją ucieczką, jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego.

10. Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu,

11. bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.

12. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień.

13. Będziesz stąpał po wężach i żmijach, a lwa i smoka będziesz mógł podeptać.

14. Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie; osłonię go, bo uznał moje imię.

15. Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham i będę z nim w utrapieniu, wyzwolę go i sławą obdarzę.

16. Nasycę go długim życiem i ukażę mu moje zbawienie.

Dla chcących korzystać z oryginalnych modlitw w języku rosyjskim podaję 3 wersje:

Psalm 90: Rosyjski przekład synodalny (https://www.bibleonline.ru/bible/rus/19/90/)

1. Живущий под кровом Всевышнего под сенью Всемогущего покоится,

2. говорит Господу: «прибежище мое и защита моя, Бог мой, на Которого я уповаю!»

3. Он избавит тебя от сети ловца, от гибельной язвы,

4. перьями Своими осенит тебя, и под крыльями Его будешь безопасен; щит и ограждение — истина Его.

5. Не убоишься ужасов в ночи, стрелы, летящей днем,

6. язвы, ходящей во мраке, заразы, опустошающей в полдень.

7. Падут подле тебя тысяча и десять тысяч одесную тебя; но к тебе не приблизится:

8. только смотреть будешь очами твоими и видеть возмездие нечестивым.

9. Ибо ты сказал: «Господь — упование мое»; Всевышнего избрал ты прибежищем твоим;

10 не приключится тебе зло, и язва не приблизится к жилищу твоему;

11. ибо Ангелам Своим заповедает о тебе — охранять тебя на всех путях твоих:

12. на руках понесут тебя, да не преткнешься о камень ногою твоею;

13. на аспида и василиска наступишь; попирать будешь льва и дракона.

14. «За то, что он возлюбил Меня, избавлю его; защищу его, потому что он познал имя Мое.

15. Воззовет ко Мне, и услышу его; с ним Я в скорби; избавлю его и прославлю его,

16 долготою дней насыщу его, и явлю ему спасение Мое».

Psalm 90: Nowy przekład rosyjski (https://www.bibleonline.ru/bible/nrt/19/90/)

1. Живущий под кровом Всевышнего в тени Всемогущего покоится.

2. Скажу о Господе: «Он – мое прибежище и крепость моя, Бог мой, на Которого уповаю».

3. Он избавит тебя от сети ловца и от гибельной язвы.

4. Он укроет тебя Своими перьями, и под Его крыльями ты найдешь прибежище.

Его истина будет тебе щитом и броней.

5. Не убоишься ни ужасов в ночи, ни стрелы, летящей днем,

6. ни язвы, ходящей во мраке, ни заразы, опустошающей в полдень.

7. Тысяча падет около тебя, и десять тысяч справа от тебя, но к тебе не приблизится.

8. Только глазами своими будешь смотреть и увидишь возмездие нечестивым.

9. Потому что ты избрал Господа – прибежище мое – своей обителью,

10. не пристанет к тебе зло, и язва не приблизится к твоему жилищу.

11. Ведь Он Своим ангелам повелит о тебе – охранять тебя на всех твоих путях.

12. Они понесут тебя на руках, чтобы ноги твои не ударились о камень.

13. На льва и на змею наступишь, растопчешь молодого льва и дракона.

14. Господь говорит: «Сохраню его, потому что он любит Меня, защищу его, потому что он знает Мое имя.

15. Когда воззовет ко Мне, Я отвечу: в беде буду с ним, избавлю его и прославлю.

16. Насыщу его долголетием и явлю ему Мое спасение».

Psalm 90: Полный Православный Молитвослов / Pełny Modlitewnik Prawosławny

Wersja w języku Cerkiewno – Słowiańskim

(https://www.molitvoslov.com/text806.htm)

Живый в помощи Вышняго, в крове Бога Небесного водворится. Речет Господеви: Заступник мой еси и Прибежище мое, Бог мой и уповаю на Него. Яко Той избавит тя от сети ловчи и от словеса мятежна, плещма Своими осенит тя, и под криле Его надеешися, оружием обыдет тя истина Его. Не убоишися от страха нощного, от стрелы летящия во дни, от вещи во тьме преходящия, от сряща и беса полуденного. Падет от страны твоея тысяща, и тьма одесную тебе, к тебе же не приближится, обаче очима твоима смотриши и воздаяние грешников узриши. Яко Ты, Господи, упование мое, Вышняго положил еси прибежище твое. Не приидет к тебе зло, и рана не приближится к телеси твоему, яко Ангелом Своим заповесть о тебе, сохранити тя во всех путях твоих. На руках возьмут тя, да не когда преткнеши о камень ногу твою, на аспида и василиска наступиши, и попереши льва и змия. Яко на Мя упова, и избавлю, и покрыю и, яко позна имя Мое. Воззовет ко Мне – и услышу его: с ним есмь в скорби, изму его и прославлю его, долготою дней исполню его и явлю ему спасение Мое.

Эту молитву нужно читать, и когда кто-то заболел 3 – 12 раз.

+++

Pewien oficer w czasie wojny nosił za pazuchą na sercu maleńką ikonę Świętego Mikołaja, którą owinął w kawałek papieru, na którym był napisany Psalm 90 (91) – Modlitwa – „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”… W jednej bitwie pocisk trafił w pierś oficera, przebił odzież, dotarł do papieru, ale ani ikony, ani papieru z modlitwą nie uszkodził – nie zdołał przebić!

„Kto przebywa w pieczy Najwyższego”…

Oto fragment tekstu o tym, jaką POTĘŻNĄ SIŁĘ POSIADAJĄ nasze modlitwy do Boga z niezwykłej książki archiprezbitera Ioanna Naumowicza, która nosi taki właśnie tytuł „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”.

„I przypomniałem sobie: miałem zwyczaj czytania każdego wieczoru Psalmu 90 (91) i czytając tę modlitwę obchodziłem cały swój dom i podwórze. Ludzie nie jeden raz, widząc mnie tak chodzącego, różnie o mnie myśleli i potem opowiadali o mnie niestworzone rzeczy. Ja natomiast nie jakąś magią, a tym Słowem Bożym ogradzałem cały swój majątek, dzieła rąk moich. Oto ty też wkrótce będziesz gospodarował.

Radzę ci dlatego, aby zachować swój dom, swoje gospodarstwo, siebie samego i swoich bliskich od złych ludzi i złodziei – rób tak, jak ja robiłem co wieczór przed pójściem do łóżka: po modlitwie w domu razem z domownikami przed świętymi ikonami, wyjdź na dwór i obejdź całe gospodarstwo i dom swój, a obchodząc powtarzaj całym sercem słowa modlitwę „Kto przebywa w pieczy Najwyższego”. A Pan Bóg zachowa twój dom i rodzinę!

„Kto przebywa w pieczy Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego mieszka, mówi do Pana: Ucieczko moja i Twierdzo, mój Boże, któremu ufam”. Oto co to znaczy. Kto z ludzi na miłość i na pomoc Bożą mocno liczy, ten będzie żył tak, jakby pod Osłoną Samego Ojca Niebieskiego. Jak małe dziecko nie boi się niczego w swoim domu rodzinnym i żyje beztrosko, tak i każdy człowiek może z wiarą, ufnością i odważnie zwrócić się do Boga o pomoc i ochronę, a Pan Bóg z pewnością pomoże i ochroni go od wszelkiego nieszczęścia i złych ludzi.

Słuchaj dalej: „Bo On sam cię wyzwoli z sideł myśliwego i od zgubnego słowa”. Jak rybak czai się na rybę lub myśliwy na ptaka, tak i ludzie na ludzi zarzucają sieci, aby łapać siebie nawzajem, albo jakąś sprawą, albo słowem. Byłeś synku w mieście i widziałeś tam sądy i ziemskie zebrania, słyszałeś nie raz mowy sądowych obrońców – adwokatów, prawników i wiesz, jak oni z białego dnia robią nieprzeniknioną noc, a z nocy – dzień; często prawdę zamieniają w nieprawdę, bo takie już jest ich rzemiosło.

Ale jeśli będziesz żył zgodnie z Prawami Boga, to nie będziesz miał z nikim żadnych sądów i nie złapią cię w sieci, nic nie będą mogli zrobić przeciwko tobie zgubnymi słowami, czyli złym, nikczemnym zamiarem, spiskiem. Przecież tak często się zdarza, że ludzie umówią się przeciwko komuś, wplączą go w jakąś „sprawę”, przedstawią fałszywych świadków i zniszczą. A ty, jeżeli i trafisz niewinnie w jakąś sprawę, do sądu, to Pan Bóg tak wszystko zorganizuje, że wyjdziesz z niego uniewinniony i z honorem.

Ale czytajmy dalej: „Okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła”. Te słowa oznaczają: ramionami Swoimi On cię otoczy i pod Jego skrzydłami będziesz spokojny i bezpieczny i nie będziesz dostępny żadnemu nieszczęściu!

„Bronią będzie Jego prawda. W nocy nie ulękniesz się strachu ani za dnia — lecącej strzały, ani zarazy, co idzie w mroku, ni moru, co niszczy w południe”. Jego Prawda, oddająca każdemu według jego dzieł, będzie dla ciebie i bronią i obroną: nie będziesz się obawiał jakichkolwiek potworów nocy, ani strzał latających i zabijających ludzi dniem, ani nieszczęścia, czyhającego i czającego się w ciemności, ani złych przygód i niebezpieczeństw, które zdarzają się w biały dzień.

Jeśli będziesz żył według Praw Bożych, to nie będziesz miał żadnego zagrożenia, nie będziesz się obawiał żadnej ludzkiej złości i ataków, ani magii.

„Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy: ciebie to nie spotka”. Jeśli nawet zdarzy ci się być na wojnie, w ciężkiej, śmiertelnej walce: niech upadnie wokół ciebie tysiąc ludzi z jednej strony i dziesięć tysięcy po drugiej, ale ty będziesz cały i nieuszkodzony, ani kula, ani bagnet ciebie nie dotkną, włos z głowy twojej nie spadnie.

„Ty ujrzysz na własne oczy: będziesz widział odpłatę daną grzesznikom”. Oznacza to, że będziesz ocalony, będziesz żył i zobaczysz na własne oczy, jaką odpłatę otrzymają grzesznicy: włamywacze i złodzieje, mordercy i gwałciciele, pijacy, lenie, rozpustnicy, którzy swoim dzieciom dają zły przykład.

Widziałem wielu grzeszników, ale wszyscy oni jakoś zniknęli i śladu po nich nie zostało. A byli głośni, hałasowali, żyli jakby nie było Boga, ani Strasznego Sądu,, ani drugiego życia Wiecznego w przyszłym świecie! Sam pewnie słyszałeś, jakie bardzo bogate budynki były kiedyś w osadzie Stiepanowej? Stały tam w stajniach dziesiątkami konie i po dwanaście wołów, a krów i owiec – nie policzysz! Było tam czterech gospodarzy Stiepanczuków, wszyscy czterej tacy bogaci, że tylko szukać. Żyli tylko nieuczciwie, ludzi oszukiwali i obrażali, wiele grzeszyli. A teraz na miejscu, gdzie stały ich domy, stajnie, obory – jest zaorane pole, nie ma nic! Wszystko zginęło, czy to od ognia spłonęło, czy od złych ludzi, czy z powodu chorób, a teraz z całego rodu Stiepanczuków zostało tylko dwoje i na moje podwórko przychodzą oni też prosić o jałmużnę: Nikita ubogi i Włas siwy.

Oto co znaczy: „będziesz widział odpłatę daną grzesznikom!” Za każdy grzech – będzie i kara, prędzej czy później, jeśli nie tutaj, to po śmierci, w innym świecie.

„Albowiem Pan jest twoją ucieczką, jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego. Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień. Będziesz stąpał po wężach i żmijach, a lwa i smoka będziesz mógł podeptać”.

Słyszysz, Mikołaju: będziesz polegał na Bogu i przestrzegał Jego Prawo święte – żadne zło cię nie spotka; będziesz zdrów, ponieważ nasze choroby, choć nie wszystkie, ale w większości pochodzą z grzechu, rozpusty, obżarstwa. Jeśli będziesz ufał Bogu, to wyjdziesz cały z najbardziej niebezpiecznych przygód.

Nie raz i mi trafiało się być w takich sprawach, że naprawdę tylko Łaska Boża i Święty Anioł Stróż ratowali mnie od śmierci i nieszczęść, dokładnie tak, jak powiedziane jest w Psalmie, że Pan Bóg rozkaże Swoim Aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach i one wezmą cię na ręce, abyś nie potknął się nogą o kamień. Po tym dobrze zrozumiałem słowa Psalmu: „Bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”.

No, a jak tam dalej jest powiedziane? „Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie; osłonię go, bo uznał moje imię. Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham i będę z nim w utrapieniu, wyzwolę go i sławą obdarzę. Nasycę go długim życiem i ukażę mu moje zbawienie”.

W potrzebie, w nieszczęściu, zawsze i wszędzie Bóg będzie z tobą. Bóg wyprowadzi cię z każdego niebezpieczeństwa, a nawet jeszcze i wysławi cię.

http://www.logoslovo.ru

Część II

Leczenie Bożymi Psalmami Świętego Króla Dawida

Pod umieszczoną wyżej modlitwą „Kto przebywa w pieczy Najwyższego” w języku cerkiewno – słowiańskim jest następujący napis:

Эту молитву нужно читать и когда кто-то заболел: 3 – 12 раз.

Czyli: Modlitwę tę należy czytać również, kiedy ktoś zachorował: 3 – 12 razy.

W Internecie Rosyjskim znalazłem artykuł dotyczący tego tematu.

Poniżej zestaw chorób i dolegliwości, które ustępują po odmówieniu odpowiednich Psalmów.

Uwaga autora opracowania: Należy pamiętać o numeracji Psalmów. Przy korzystaniu z polskich wersji Pisma Świętego numery Psalmów w zestawieniu należy powiększyć o „1”, na przykład zamiast Psalmu 90 (wersja rosyjska) należy korzystać z Psalmu 91 (Biblia 1000-lecia).

Do druku podał: Nikołaj Katajew-Wiesnianko

Z błogosławieństwem abpa Hermana Wołgogradskiego i Kamyszyńskiego

Zestawił kapłan Dimitrij (Biegieczew-Iljin), w 1996 r.

Żywoty Świętych, przekazy Starców zawierają wiele przykładów uzdrawiania ciała i duszy cierpiących przez czytanie Psalmów. Duch Święty napełnił usta psalmisty Dawida, gdy był w potrzebie, szukał pokuty, ochrony, radości i łaski. Każdy Psalm otwiera konkretną Osobę Boską na miłosierdzie, przywracanie pokoju, sprawiedliwość i pozwala nam na umocnienie tych cech w sobie.

PSALM CZYTA SIĘ OD 3 DO 24 RAZY NA DOBĘ! (Święty Ławrentij Czernihowski).

Wskazane jest czytanie Psalmów w języku Cerkiewno – Słowiańskim, ponieważ oddziaływanie duchowe w tym przypadku jest o wiele silniejsze.

Reguła, podana Pachomiuszowi Wielkiemu przez Anioła wymaga czytania modlitw co godzinę. Reguła mnichów wymaga czytania wybranych Psalmów co 3, 6, 9 godzin.

Wykaz chorób i dolegliwości, które ustępują po odmówieniu odpowiednich Psalmów:

1. O przejrzenie niewidomych oczu – 145 psalm

2. O uzdrowienie z chorób oczu -. 76, 150 psalmy

3. O ratunek podczas inwazji obcych – 90, 108

4. O usunięcie bratobójczych walk – 21, 108,

5. O uzdrowienie z chorób zębów – 3, 73,

6. O uzdrowienie z chorób głowy – 27, 80,

7. O miłość i pokój współmałżonków – 20, 38, 71, 102,

8. Od uzdrowienie z choroby niemocy – 6, 27, 95, 130,

9. Od pożaru – 49,

10. O ratunek i ochronę pływających – 51, 88,

11. O zachowanie przed herezjami i podziałami – 8, 21, 24, 41, 108,

12. O pokój między walczącymi – 94 110

13. Przy myślowych przekleństwach, przeciwko demonom – 26, 32, 61, 140,

14. O uzdrowienie z różnych schorzeń i chorób – 37, 68, 146,

15. O uzdrowienie opętanych – 26, 67, 90, 108,

16. O nawrócenie błądzących – 31, 96,

17. O duchowe przejrzenie błądzących – 111

18. O ratunek i zachowanie Rosji – 74, 94, 98, 101,

19. O przywrócenie samowładztwa Carstwa Rosyjskiego – 98, 140,

20. O ochronę przed złodziejami i mordercami – 5, 90,

21. O deszcz podczas suszy – 63, 77,

22. O oświecenie rozumu, nauczanie wiedzy duchowej, pomoc w trudnych naukach – 111 132

23. O edukację dzieci – 41, 102,

24. O małżeństwo dla córek – 144,

25. O pomyślność w handlu – 5, 106,

26. O ochronę i pomoc w podróży – 6, 90, 97, 118,

27. O uzdrowienie z chorób nóg – 16, 72, 114,

28. Za więźniów w więzieniach – 145

29. O przepędzenie złych duchów od człowieka – 26, 34, 67, 90,

30. O pomyślność w pszczelarstwie – 150

31. Od różnych nieszczęść i napaści – 26, 67, 90,

32. O zachowanie od nagłej niespodziewanej śmierci – 9, 90, 113,

33. Aby nie umrzeć bez Komunii Św. – 22,

34. O wyleczenie z jąkania się – 36,

35. Kiedy nie czczą żywiciela dzieci lub żony – 40,

36. Najważniejsze codzienne psalmy – 20, 50, 70, 90, 110, 120, 150,

37. Aby darował Bóg córkę – 80,

38. Aby darował Bóg syna – 103,

39. Przy wszystkich rodzajach krwawienia – 73

40. O naukę cerkiewnego czytania i śpiewu – 126, 150,

41. O naukę pisania (malowania) ikon – 41, 143,

42. O wyleczenie z pijaństwa – 12, 17, 101,

43. O pomoc przy porodzie, przy karmieniu mlekiem – 21, 91, 100,

44. O uzdrowienie dzieci z padaczki – 118,

45. Gdy dziecko nie śpi – 80,

46. O uzdrowienie z różnych chorób dziecięcych – 8, 108, 118,

47. O umocnienie w wierze – 73, 129, 136,

48. O usunięcie namiętności i rozpusty – 96, 105,

49. O uzdrowienie z febry i gorączki – 111

50. O uzdrowienie z przepukliny – 30 36,

51. O usunięcie chorób w okolicy pasa, lędźwi – 36,

52. W smutku i atakach zła – 37, 117, 150,

53. Za umarłych bez nawrócenia, ale posiadających wiarę – 118

54. O pomoc w biedzie i potrzebie – 77, 90,

55. O ratunek przed przemocą pogan, bezbożnych władców – 108,

56. O odzyskanie zgubionych rzeczy – 71, 104,

57. O wyleczenie ze strupów i ropni – 13, 146,

58. O żyzność ziemi – 95, 99,

59. O uzdrowienie zwierząt – 28,

60. O uzdrowienie z chorób przewodu pokarmowego (żołądka, etc.) – 79, 112,

61. O uwolnienie z działania czarów – 67, 76, 108,

62. O ratunek przy zagrożeniu trzęsieniem ziemi – 17,

63. O wyleczenie z obrzęków ciała i narządów – 147,

64. O darowanie źródła wody – 17, 77,

65. Przy bezpłodności męskiej, chorobach układu moczowo-płciowego (m) – 101, 111,

66. Przy bezpłodności kobiecej, chorobach układu moczowo-płciowego (k) – 30, 112, 118, 127,

67. O uzdrowienie z chorób wątroby, serca, etc., przy wycieńczonym organizmie – 101,

68. O uzdrowienie z chorób pasożytniczych i bakteryjnych – 71, 110,

69. O uzdrowienie z chorób skóry, wrzodów – 63, 105,

70. O uzdrowienie z chorób układu oddechowego – 18, 150,

71. O uzdrowienie z chorób układu krążenia – 13, 94, 101,

72. O uzdrowienie z chorób rąk – 37 143

73. O uzdrowienie z chorób uszu – 9, 114,

74. O pomoc w czasie głodu – 32, 36, 77,

75. O uzdrowienie z bólów w plecach – 36, 101,

76. O uzdrowienie z chorób gardła, języka – 144

77. O siły wzmacniające w starości – 20, 102,

78. O uzdrowienie z choroby bezsenności – 4, 131,

79. O uzdrowienie z chorób krwi, anemii – 9, 21,

80. O pomoc w trwodze, strachu – 13, 54,

81. O dar świadomości Bożej – 15, 142,

82. O ochronę przed oszczerstwem i niepotrzebnym sądem – 57, 71,

83. O przebaczenie zapomnianych grzechów – 18, 24,

84. O uzdrowienie ropiejących ran i stanów zapalnych wewnątrz ciała – 37, 110, 112,

85. O uzdrowienie zakłóceń akcji serca – 37, 101, 144,

86. O uzdrowieniu przy drętwieniu języka i utracie głosu – 18,

87. Przy przygnębieniu, depresji – 41, 42,

88. O ochronę przed hipnozą, czipowaniem, zombizacją – 26, 67, 90,

89. O dodanie rozumu i pamięci – 71, 118,

90. O wybawienie z zimna i upału – 120,

91. O błogosławieństwo na nowe dzieło lub nowy dom – 100, 126,

92. O błogosławieństwo na zebranie ludzi – 131

93. O uzdrowienie nadciśnienia tętniczego – 32, 110,

94. O uzdrowienie z chorób kości – 21, 41,

95. Kiedy mąż nienawidzi i prześladuje żonę – 12, 126,

96. O uzdrowienie z dreszczy i gorączki – 96,

97. O powrót męża z wojny lub długiej nieobecności – 74, 104,

98. O ochronę przed czyniącymi szkody – 101

99. O odzyskanie skradzionego – 63,

100. O uzdrowienie z paraliżu – 102, 112,

101. W intencji cierpiącego przed śmiercią – 111, 128,

102. Przed duchem pychy – 61,

103. Przed ukąszeniem jadowitych węży i owadów – 90

104. Przed paleniem, narkomanią i nierządem – 37, 78, 105,

105. Przed gruźlicą, grypą i innymi infekcjami – 76, 110, 112, 132,

106. Przed rakiem i innymi guzami, AIDS-em – 36, 69, 81, 101, 151,

107. Przy oparzeniach – 49, 107,

108. O przebaczenie dla niewierzących krewnych – 34, 100 i Ew. Św. Jana.

+++

Do odmawiania (czytania) przystępujcie z bojaźnią Bożą i wiarą, pamiętając, że Psalmy – to nie są zaklęcia, a święte modlitwy. AMEN

Sam Psalterz i wiele więcej – jest tutaj:

http://www.molitvoslov.com/psaltir

DODATEK

Z dnia 18 października 2015 roku

Wydano 400 str. książkę „MODLITWY I PSALMY” – na wszelkie potrzeby duszy

– spuścizna Św. Paisjusza Swiatogorca

Wydawca „Satis” Saint-Petersburg, 2015

Z błogosławieństwem Metropolity Argolidy Nektariusza

Modlitewnik ten zawiera wybrane psalmy i modlitwy ze wskazaniem, w jakich przypadkach i okolicznościach czytał je wielki asceta naszych czasów Święty Paisjusz Swiatogorzec zgodnie z praktyką pobożności Greckiego Prawosławia.

Uwaga autora opracowania: Wykaz Psalmów i modlitw w modlitewniku przy różnych chorobach i nieszczęściach różni się w porównaniu z wykazem chorób i Psalmów, zamieszczonym powyżej (108 pozycji).

Poniżej przykład odmawiania modlitwy:

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

1. Czytamy Psalm 50

2. Под Твою милость*… / Pod Twoją obronę …

3. Modlitwa do Św. Arseniusza Kapadockiego**

4. Modlitwa do Św. Tichona Moskiewskiego, patriarchy***

5. Psalm – odpowiadający potrzebie

6. Сподоби Господи, в день сей без греха сохранитеся нам****… / Dopomóż, Panie, abyśmy tego wieczoru zachowali się bez grzechu…

7. Godne jest***** …

8. Bo Twoje jest królestwo i moc, i chwała, Ojca i Syna, i Ducha Świętego, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

_______________

*/

„Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona”… O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.

(ros.) «Под Твою милость прибегаем, Богородице Дево, молений наших не презри в скорбех, но от бед избави нас, Едина чистая и благословенная. Аминь. Пресвятая Богородице, спаси нас.»

**/

Modlitwa do Świętego Arseniusza Kapadockiego

Jako do źródła leczniczego uciekamy się do ciebie, Arseniuszu, nasz Ojcze, albowiem Ty na drogę zbawienia prawidłowo nas prowadzisz, przez modlitwy od nieszczęść i napaści nas chronisz, w boleściach ciała i duszy pocieszasz, a co najważniejsze – nauczasz pokory, cierpliwości i miłości; módl się do Chrystusa, miłującego człowieka i gorliwej Orędowniczki o zbawienie naszych dusz. (AL)

(ros.) Молитва Святому Арсению Каппадокийскому

Как к целебному источнику мы прибегаем к тебе, Арсений, отче наш, ибо ты на путь спасения нас верно направляешь, молитвами от бед и напастей охраняешь, в скорбях телесных и душевных утешаешь, а главное – смирению, терпению и любви научаешь; моли Человеколюбца Христа и Заступницу усердную о спасении душ наших.

https://theprayerbook.info/4713-molitvy-i-psalmy-na-vsyakuyu-potrebu-dushi.html

***/

Modlitwa do Świętego Tichona Moskiewskiego

W godzinę ciężką przez Boga wybrany, w doskonałej świętości i miłości Boga uwielbiony, Ty, w pokorze wielkość, w prostocie i łagodności Moc Boga objawiający, oddałeś swą duszę za Cerkiew, za swój lud, Wyznawco Wiary, Patriarcho Święty Tichonie, módl się do Chrystusa, naszego Boga, dla Niego zostałeś ukrzyżowany i teraz uratuj Ziemię Rosyjską i trzodę Twoją. (AL)

(ros.) Молитва Святителю Тихону Московскому

В годину тяжкую Богом избранный в совершенной святости и любви Бога прославил еси, во смирении величие, в простоте и кротости силу Божию являя, положил душу за Церковь, за люди своя, исповедниче патриаршее святее Тихоне, моли Христа Бога, Ему же сораспялся еси, и ныне спасти землю русую и паству Твою.

https://theprayerbook.info/4713-molitvy-i-psalmy-na-vsyakuyu-potrebu-dushi.html

****/

Dopomóż, Panie, abyśmy tego wieczoru zachowali się bez grzechu. Błogosławiony jesteś, Panie, Boże ojców naszych, którzy chwalili i uwielbiali Imię Twoje na wieki. Amen.

Błogosławiony jesteś Panie, Którego Miłosierdzie jest nad nami i Któremu ufamy. Błogosławiony jesteś, Panie, naucz nas Twoich praw. Błogosławiony jesteś, Władco, naucz mnie usprawiedliwień Twoim. Błogosławiony jesteś Święty, oświeć mnie uzasadnieniami swymi. Panie, miłosierdzie Twoje jest na wieki, nie gardź dziełem Rąk Twoich, godzien jesteś czci, godzien jesteś śpiewu, godzien jesteś chwały, Tobie Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. (AL)

(Jest to Modlitwa Nieszporów, modlitwa o zesłanie bezgrzesznego wieczoru, prośba o darowanie Miłosierdzia, oświecenia, a także wieczorne wychwalanie Trójcy Świętej…) (AL.)

(ros.) Сподоби, Господи, в вечер сей без греха сохранитеся нам. Благословен еси Господи, Боже отец наших, и хвально и прославлено имя Твое во веки. Аминь. Буди, Господи, милость Твоя на нас, якоже уповахом на Тя. Благословен еси Господи, научи мя оправданием Твоим. Благословен еси Владыко, вразуми мя оправданием Твоим. Благословен еси Святый, просвети мя оправдании Твоими. Господи, милость Твоя вовек, дел руку Твоею не презри, Тебе подобает хвала, Тебе подобает пение, Тебе слава подобает, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

*****/

Zaiste godne jest wychwalanie Ciebie, Bogurodzicy, wiecznie Szczęśliwej i Najświętszej, Matki Boga naszego. O czci większej od Cherubinów i nieporównanie bardziej chwalebnej od Serafinów, któraś bez naruszenia dziewictwa porodziła Boga – Słowo, Ciebie, prawdziwą Bogurodzicę, wychwalamy. (AL)

(ros.) Поистине достойно прославлять Тебя, Богородицу, всегда блаженную и непорочную и Матерь Бога нашего. Ты достойна большей почести, чем Херувимы, и по славе Своей несравненно выше Серафимов, Ты без нарушения чистоты родила Бога-Слово, и как истинную Богородицу мы Тебя величаем.

Źródła:

Живый в помощи вышняго

http://3rm.info/publications/43853-zhivyy-v-pomoschi-vyshnyago.html

31 stycznia 2017 roku

Лечение Божественными псалмами

https://www.stihi.ru/2011/10/16/5166

Молитвы и псалмы на всякую потребу души

https://theprayerbook.info/4713-molitvy-i-psalmy-na-vsyakuyu-potrebu-dushi.html

Opracował Andrzej Leszczyński

16.5.2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *