Strona główna > NWO > Kościół i cerkiew > Przenajświętszej Trójcy również dostało się od Franciszka

Przenajświętszej Trójcy również dostało się od Franciszka

Najświętszej Trójcy również dostało się od Franciszka: „Oni się kłócą za zamkniętymi drzwiami”, „Chrystus stał się diabłem”: nauczanie Franciszka osiąga nowe „wyżyny”.

a01

Autorytatywna amerykańska katolicka strona internetowa „Crux” w artykule z 25 marca tego roku poinformowała o spotkaniu Franciszka z uczestnikami „Międzynarodowej Konferencji Kultury pod tytułem „Katolicka Etyka Teologiczna w Kościele Światowym”. Wśród obecnych była dr Emilse Cuda (czyt. Kuda) – teolog z Papieskiego Uniwersytetu w Buenos Aires, jedna z bliskich znajomych i współpracowników rektora tej uczelni, abpa Viktora Manuelya Fernandeza, który jest uważany za głównego konsultanta teologicznego Franciszka i autora wielu tekstów obecnego papieża i który wniósł, w szczególności, największy wkład w stworzenie adhortacji apostolskiej «Amoris laetitia», która dosłownie podzieliła Kościół Katolicki w ostatnich miesiącach.

Emilse Cuda jest autorem niedawno opublikowanej książki „Jak czytać Franciszka” ( «Para Leer a Francisco»), którą «Crux» charakteryzuje jako „doskonały wgląd w polityczno – teologiczny kontekst myśli papieża, łączącej refleksje Ernesta Laclau o populizmie z opracowaniami argentyńskiego jezuity  Juana Carlosa Skannone w dziedzinie „teologii ludowej”.”

Według słów autora artykułu, gdy 17 marca doktor Cuda spotkała się z Franciszkiem w składzie delegacji specjalistów ds. etyki teologicznej z całego świata, „po raz pierwszy znalazła się w jego obecności po jego wyborze. Zamiast być pod wrażeniem jego rozbrajającej nieformalności, była w szoku z powodu potęgi papieskiej posługi.”

Sama Emilse Cuda tak opisuje swoje wrażenia: „To było bardzo ekscytujące. Poza faktem, że zobaczyłam swego znajomego Argentyńczyka jako papieża, to oznaczało po prostu znajdować się obok papieża – kimkolwiek by on nie był. Kiedy się pojawił, byłam sparaliżowana: w całej jego postaci była władza, w jego posłudze, w tej królewskiej estetyce, którą on narzuca”.

Według jej słów, Franciszek wezwał uczestników spotkania do zaangażowania się w etykę teologiczną, wykorzystując „hermeneutykę jedności w różnorodności”. Idea ta była charakterystyczna dla tej wspólnoty teologów jeszcze przed wyborem Bergoglio. „To jest temat, który ciągle pojawia się w intelektualnej twórczości papieża: inicjacja procesów, w których Duch Święty pobudza do tworzenia nowej syntezy z różnic i sporów”, – mówi się w artykule. Ale to, o czym informuje się dalej, z trudem daje się jakoś wytłumaczyć:

„Podczas spotkania Papież żartobliwie porównał to z tym, jak działa Trójca Przenajświętsza:

”Wewnątrz Trójcy Przenajświętszej wszyscy oni kłócą się za zamkniętymi drzwiami – tak powiedział do nich Franciszek według Cudyale na zewnątrz stanowią oni jedność” (“Inside the Holy Trinity they’re all arguing behind closed doors,” Cuda says Francis told them, “but on the outside they give the picture of unity”).

Wyjaśnienie, które sama Cuda daje temu porównaniu, tylko wzmaga wrażenie: „Cuda mówi, że to porównanie zmusiło ją do pomyślenia o czymś bardziej przyziemnym, co jest przypisywane znanemu  argentyńskiemu liderowi Juanowi Domingo Peronowi: ”W peronizmie, kiedy ludzie słyszą, jak wrzeszczą koty, to myślą, że one walczą, a w rzeczywistości one tak się rozmnażają”.

Jeżeli nie założymy, że ekspert od etyki katolickiej i znajoma Franciszka doktor Cuda w jakimś celu kłamie lub strona «Crux», wyrażająca stanowisko liberalnego skrzydła Kościoła Katolickiego i w pełni sympatyzująca Franciszkowi, z jakiegoś nieznanego powodu, zniekształca jej słowa, ryzykując swoją reputacją, to trzeba przyznać, że Franciszek naprawdę uważa za możliwe żartowanie z Trójcy Przenajświętszej w ten bluźnierczy sposób.

Ten kolejny obrazek „intelektualnej twórczości” Bergoglio (mówiąc słowami dr Cudy), w połączeniu z jego niedawnym oświadczeniem, że Chrystus „stał się diabłem”, zmusza, aby ​​ponownie głęboko się zastanowić nad zawodową przydatnością tego człowieka i czy jest on odpowiedni do zajmowanego stanowiska. Nie zdoławszy w swoim czasie poradzić z doktoratem z teologii, najwyraźniej postanowił on policzyć się ze swymi nauczycielami, wprowadzając ich w kłopot swoją oryginalną interpretacją podstawowych tez z chrystologii i doktryny o Trójcy Świętej, które obecnie muszą oni rozważać jako „nauczanie biskupa Rzymu”. Dziwne jest to, że taka „rosa boża” w oczach wcale nie powoduje niedogodności u biskupów i teologów: i tak, niedawno gazeta Konferencji Biskupów Włoch „Avvenire” napadła na watykanistę Antonio Socci, który się ośmielił zwrócić uwagę czytelników na te, delikatnie mówiąc, dziwne wypowiedzi Franciszka, oskarżając go o to, że nie podał „żadnego przekonującego dowodu na poparcie” swojej krytyki. Przy tym „Avvenire” nie zaryzykowała zacytować słów Franciszka o tym, że ​​„Chrystus stał się diabłem”, o których w rzeczywistości i była mowa i nie próbowała ich wyjaśnić lub uzasadnić, co zgodnie z opinią Socci oznacza pośrednie uznanie tego, że słowa te są bluźniercze lub mogą powodować pokusę. Przypomnijmy, że słowa te również pomija i „Radio Watykańskie” w ich wiadomościach o kazaniu Franciszka, podczas którego zostały one wypowiedziane.

Enchiridion (krótki przewodnik – A.L.) podobnych wypowiedzi Franciszka jest już dość szeroki: czego są warte takie jego perełki jak„Nie istnieje Bóg katolicki”, „Jezus nie był czyścioszkiem”

(«Non era uno „pulito”»), «Jezus trochę się wygłupia» («Gesù si, fa un po’ lo scemo»; oficjalna strona Watykanu rozszyfrowała te słowa Franciszka, zastępując je nieco bardziej przyzwoitymi: ”Jezus trochę udaje prostaczka» – «Gesù si fa un po’ il finto tonto», ale w filmie video [1:06:11] doskonale słychać, co mówi on w rzeczywistości; jest to kolejny przykład na to, że osoby odpowiedzialne za publikację bergoliowskich aforyzmów sami czują, jak nieodpowiednie są jego słowa i próbują przynajmniej do pewnego stopnia nadać im przyzwoity wygląd), itd. Nie szczędził on uwag i dla Najświętszej Bogurodzicy, mówiąc, że stojąc obok Krzyża Pana, zwracała się Ona tak w myślach do Boga: „W tamtym dniu obiecałeś Mi, że będzie On wielki i że dasz Mu tron Dawida, Jego ojca, …” i,  możliwe, że chciała powiedzieć: „Kłamstwo! Zostałam oszukana!”

Biorąc pod uwagę skłonność Franciszka do tego rodzaju ”nieformalności”, można oczekiwać, że w miarę upływu czasu ta lista będzie się powiększać. Interesujące będzie spojrzenie na prace doktorskie,  poświęcone temu „nauczaniu”, które w najbliższej przyszłości być może będą bronione na papieskich uniwersytetach.

Źródło: http://skgnews.com/2017/04/10/presvyatoj-troice-tozhe-dostalos-ot-franciska-oni-sporyat-za-zakrytymi-dveryami/

Пресвятой Троице тоже досталось от Франциска…

http://protivkart.org/main/10267-presvyatoy-troice-tozhe-dostalos-ot-franciska-oni-sporyat-za-zakrytymi-dveryami.html

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

21.4.2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *