Strona główna > Świat > Przegląd wydarzeń

Przegląd wydarzeń

Po niestrawnej kolacji na konferencji warszawskiej premier Morawiecki swoim tłumaczeniem (17.02.br.) wpisuje się w kampanię wyborczą premiera B. Netanyahu, jak zwykle twierdząc, że ten ostatni nie powiedział tego co powiedział. Pomniejszając oskarżenia Premiera Izraela wobec Polaków jakoby kolaborowali z Niemcami przeciwko Żydom przemilcza fakt, że  kolaboracja z Niemcami oznaczała karę śmierci dla kolaboranta. Gest pana Morawieckiego jest jak musztarda po obiedzie.

Jako historyk z wykształcenia pan Premier powinien udzielić  lekcji historii każdemu kto zaprzecza faktom. Póki pan Netanyahu nie odwoła publicznie bezzasadności roszczeń zawartych w uchwale 447 nie można dać wiary słowom.

Podczas  konferencji  w Monachium poświęconej bezpieczeństwu wice-prezydent M. Pence przekazał obecnym pozdrowienia od 45 Prezydenta USA. Odpowiedzią było głuche milczenie; zero oklasków. Brnąc dalej w stylu cowboya zażądał  uznania samozwańczego prezydenta Wenezueli J. Guido przez całą Unię jako bloku państw, niezależnie od indywidualnego stanowiska jej członków.

Nieustannie ta sama maniera z Teksasu: najpierw strzelaj, potem pytaj o nazwisko.

Prezydent Trump triumfalnie zapowiedział upadek resztek struktury Daesh dzięki poświęceniu amerykańskich żołnierzy. Jednocześnie zwrócił się z prośbą do europejskich sojuszników o przyjęcie 800 schwytanych w Syrii bojowników i postawienie ich przed sądem. Propozycja skierowana została pod adresem Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec i innych sojuszników.

Czyli posprzątajcie naszą demolkę.

Podczas konferencji w Monachium Prezydent Egiptu Abdul Fatah El–Sisi oświadczył, że osiągnięcie porozumienia w konflikcie palestyńsko-izraelskim jest warunkiem stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Gdzie dwóch się bije, tam …wywalić trzeciego, bo on czyha na korzyści.

W transmitowanej na żywo państwowej tv prezydent Hassan Rouhani powiedział, że celem zapewnienia pokoju Iran gotów jest współpracować z każdym krajem w regionie. „Nasi nieprzyjaciele – Ameryka i Izrael,  dążą do podzielenia Irańczyków. Nie możemy ugiąć się wobec tej amerykańsko-izraelskiej presji.”

Nihil novi

Żydowska wspólnota zamieszkująca  Kaifang w Chinach liczy 2 5000 członków. Jej przedstawiciele narzekają, że są prześladowani przez komunistów. Chętnie wypowiadają się o swej tradycji sięgającej niemal 2000 lat, dobrobycie w jakim żyli przodkowie trudniący się handlem na Jedwabnym Szlaku. Swą religijność podkreślają zbudowaniem pierwszej synagogi w 1163 roku. Jednakże władze chińskie dokonały najścia na  ośrodek wspólnoty wyrzucając gwiazdę Dawida, likwidując hebrajskie napisy ze ścian, przedmioty kultu i zamykając go. Uznano za zasadne wstrzymać wszelką pomoc zagraniczną jaka dotychczas wpływała na rzecz wspólnoty.

Jakby znajoma bajeczka zwłaszcza  te  2000 lat wspólnie przeżytych i Jedwabny Szlak.

Źródła: Jerusalem Post, Reuters

Jola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *