Strona główna > Świat > Przegląd wydarzeń

Przegląd wydarzeń

Francja

W ocenie francuskiego MSW w minioną sobotę, w 15-ym proteście „żółtych kamizelek” uczestniczyło 41 200 osób, co w porównaniu z 282 000 z pierwszego marszu ma znamionować słabnące poparcie. Brutalność policyjnych interwencji, ofiary śmiertelne, trwałe okaleczenia takie jak utrata ręki, oka, nogi świadczą o dalece nieadekwatnych środkach stosowanych przez policję.

W czwartek pojawił się w internecie, nagrany telefonem komórkowym, apel uczestniczki o wsparcie. Prawnik z wykształcenia, przypomina, że jak inni pokojowi protestujący, nie jest homofobem, kocha swój kraj, nie jest antysemitką, oczekuje wsparcia dla inicjatywy mającej za cel przywrócenie Francuzom podstawowych zasad demokratycznych i gospodarczych. Uważa, że brak poparcia dla inicjatywy Francuzów ze strony innych narodów rokuje, że podzielą niebawem ich los. Ocenia, że środki przymusu stosowane przez policje są nielegalne w wielu krajach.

Wywiad z innym uczestnikiem marszu przeciw polityce Macrona określa sytuację jako zmierzającą do radykalizacji  tłumów poprzez zapowiedź przyłączenie się do nich byłych żołnierzy. Miałoby to nastąpić podczas 17-go weekendu 09.03 b.r.

Jak to jest – pochodząca z demokratycznego wyboru władza dostrzega jedynie ślepą uliczkę przemocy wobec wyborców.

Wielka Brytania

Kontredans wykonywany przez rząd T. May w Parlamencie, wizyty w Brukseli i sposób grania mocno już zdartej płyty z jedynym szlagierem BREXIT odbiera zwyczajową flegmatyczność Brytyjczykom. Stawiane przez Brukselę warunki, odrzucenie, renegocjacje zdają się kupować czas obu stronom. Tymczasem wyspiarze pomni wyniku referendum, wszystkie dotychczasowe zabiegi traktują jako manewry  wysoce nieodpowiedzialne, lub niekompetentnie prowadzone przez panią Premier. Dodatkowym powodem do niepokoju o losy wyjścia jest militaryzacja UE.

 Gonić króliczka, a po cichu ну  Зaиц noгogu!

Kolejnym bólem głowy dla mieszkańców okolic Lancashire jest firma wydobywcza CUADRILLA, która pozyskuje gaz metodą szczelinowania. Dwukrotnie w latach 2009  i 2011 technologia spowodowała trzęsienie ziemi i duże szkody materialne co wywołało blokady dróg przez mieszkańców i odebranie firmie koncesji na tym terenie. W lipcu 2018 r. norwesko – amerykańska Cuadrilla ponownie wystąpiła o koncesję.

W Polsce nic tylko zachwyty nad nowoczesnością.

Parlament Europejski

Posiedzenie opublikowane 03.01.2019 r.

Prezydent Duda obecny był na posiedzeniu PE gdy debatowano kwestię utworzenia armii europejskiej. Siedział tuż obok Nigela Farage, który z właściwą sobie pasją  wyrażał głęboką obawę o zasadność tego posunięcia, odrzucając zarazem argument jakoby Rosja miała stanowić potencjalne zagrożenie. Mówca podkreślił, że przecież już istnieją  takie jednostki jak Europejska Agencja Obrony, Europejskie Oddziały Bojowe (aktualnie działające w różnych częściach świata), Europejska Marynarka – jakoby wykorzystywana przeciwko piratom somalijskim, Straż Europejska. Przypominając opinię Tony Blaira zacytował, że Traktat Lizboński nie jest  dokumentem pokojowym, lecz traktatem władzy (nad Europą). Dalej N. Farage wyliczył udział oddziałów europejskich w wielu konfliktach: na Ukrainie, w Afganistanie, w Libii, Iraku, Syrii, co w każdym przypadku kończyło się pogorszeniem sytuacji, nigdy poprawą.

No to wiemy po co PiS, PO idzie do PE. Swoją drogą, przeciwko francuskim „żółtym kamizelkom” występują trzy rodzaje jednostek : policja i żandarmeria wyraźnie oznakowane na plecach. Trzeci rodzaj oddziałów to nieoznakowani pałkarze, w niebieskich kaskach i niebieskich dżinsach.

Świat

Prezydent D. Trump wybrał się na wycieczkę do Wietnamu, by spotkać się z Kim Jong Unem. Jeśli byłaby to poważna wizyta dyplomatyczna, przygotowane byłyby różne warianty jej zakończenia z wyznaczeniem  kolejnej tury rozmów. Tymczasem, podczas spotkania Prezydent USA przedstawił swój plan zrobienia remanentu w arsenale nuklearnym Korei Północnej pod nadzorem ekspertów zewnętrznych i neutralizacji całości tych zasobów. Ceną dla Kima było uzyskanie całkowitego zniesienia sankcji wobec Korei Płn. Oczywiste stało się, że skoro D. Trump mógł przystać najwyżej na częściowe  zniesienie sankcji, to Kim Jong Un nie mógł zrobić prezentu. I pan Trump wyjechał.

Może to mało istotne, że Korea Płn. przeznacza 1% PKB na zbrojenia, zaś Korea Płd.  4%.

Całość trąci sztuczką PR-ową, poprzedzającą wystąpienie  o Pokojową Nagrodę Nobla dla miłującego pokój największego z przywódców.

www.youtube.com/watch?v=AsPU-MFZ-1Q

www.youtube.com/watch?v=RCkvgxeIlQU

www.youtube.com/watch?v=MkdUCqcaNA

Jola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *