Strona główna > Świat > Ukraina > Protokół pokojowy z Mińska przewiduje przedterminowe wybory w Donbasie

Protokół pokojowy z Mińska przewiduje przedterminowe wybory w Donbasie

W podpisanym w Mińsku pokojowym protokole jest punkt o przedterminowych wyborach w Donbasie, – oświadczyła Irina Gieraszczenko, pełnomocnik Prezydenta Ukrainy do spraw uregulowania sytuacji na wschodzie kraju.

a

Według słów Gieraszczenko, „w protokole pokojowym są punkty o przedterminowych wyborach w Donbasie i decentralizacji władzy”, przekazuje Agencja ITAR-TASS.

„Główne punkty – powinno być obustronne zawieszenie broni. Przy wykonywaniu protokołu odpowiedzialność ponoszą obie strony: Ukraina i Rosja” – powiedziała Gieraszczenko.

Zauważyła, że w dokumencie zawarty jest punkt o monitorowaniu przez przedstawicieli OBWE przestrzegania zawieszenia broni.

„OBWE będzie rejestrować każdy fakt w celu wykazania, w jaki sposób każda ze stron wykonuje ten plan, – powiedziała Gieraszczenko. Pełnomocnik Prezydenta dodała, że planowane jest także „monitorowanie granicy rosyjsko-ukraińskiej”.

Wcześniej w piątek w Mińsku, przedstawiciele DRL i ŁRL uzgodnili z Kijowem podczas negocjacji grupy kontaktowej dotyczącej uregulowania kryzysu ukraińskiego zawieszenie broni w Donbasie od godziny 18.00 w piątek.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uważa zawieszenia broni za część swojego planu pokojowego. Poroszenko powiedział, że plan pokojowy nie zagraża integralności terytorialnej kraju. Według jego słów, Ukraina dla realizacji protokołu pokojowego jest gotowa udzielić Ługańskiemu i Donieckiemu regionom wolność gospodarczą.

Przy tym Premier Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnickij powiedział, że DRL i ŁRL nadal zamierzają odłączyć się od Ukrainy.

W OBWE poinformowano, że grupa kontaktowa w sprawie Ukrainy uzgodniła trzy zagadnienia: zawieszenie broni, wycofanie wojsk i wymianę jeńców.

Tłumaczył Janusz Sielicki

5.9.2014 r.

Киев: Минский мирный протокол предусматривает досрочные выборы в Донбассе

http://www.vz.ru/news/2014/9/5/704292.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *