Strona główna > Bez kategorii > Protesty na Cyprze – rozwój wypadków

Protesty na Cyprze – rozwój wypadków

O planach na przyszłość siatki żydowskich kryminalistów w sprawie okradania narodów taktyką „walenia zza węgła” traktuje szczególnie ostatni rozdział tego skrótu. Mimo, że to źródło żydo-mediów warto przeczytać.

źródło: http://ca.finance.yahoo.com/news/cyprus-banks-remain-closed-avert-run-deposits-062008464.html

Protest młodzieży cypryjskiej, banki wciąż pozamykane2013-03-26T134529Z_1_CBRE92P128500_RTROPTP_2_CYPRUS-EUROZONE

Nikozja (Reuters) – Tysiące studentów i setki pracowników bankowych protestowało w cypryjskiej stolicy Nikozja we wtorek, a banki pozostawały zamknięte, aby zatrzymać ucieczkę depozytów po tym, jak rząd Cypru zgodził się na bolesną umowę dofinansowania ratunkowego mającego zapobiec upadłości państwa.

Prezes największego banku komercyjnego na Cyprze podał się do dymisji w reakcji na wyznaczenie specjalnego administratora nadzorującego zarząd banku, który jest w trakcie restrukturyzacji w ramach pakietu mającego dofinansować nadmierny sektor finansowy.

Cypryjskie banki mają pozostać zamknięte aż do czwartku, a nawet będzie na nie nałożona kontrola, aby zapobiec ucieczce deponentów ze swoimi funduszami.

Cypr stanął przed widmem upadłości oraz ryzykiem wyrzucenia go ze strefy euro, jeśli nie zgodzi się na zawarcie kontraktu ratunkowego z organami międzynarodowych pożyczkodawców.

Dziennikarze Reutersa szacują, że ponad 3.000 młodych ludzi protestowało przed parlamentem, to pierwszy tak powszechny wyraz oburzenia po zawarciu przez Cypr umowy akceptującej plan ratunkowy Unii Europejskiej.

„Oni po prostu zabrali nam wszystkie nasze marzenia, wszystko do czego doszliśmy naszą własną pracą, wszystko, co udało nam się osiągnąć do tej pory, co nasi rodzice osiągnęli”, mówi student, który przedstawił się jako Thomas.

Przed bankiem centralnym, około 200 pracowników tego największego banku komercyjnego, żądało dymisji szefa banku centralnego, skandując „Ręce precz od Cypru” i „hańba”.

„Jesteśmy przerażeni. Byliśmy bardzo dumni z Bank of Cyprus. Pracowaliśmy z wielkim zaangażowaniem, a nie tylko dla pieniędzy”, powiedział pracownik Bank of Cyprus, który przedstawił się jako Anthoulla.

Rezygnacja

Prezes banku, Andreas Artemis, złożył podanie o dymisję.

„Wysłał list z rezygnacją dziś rano, która zostanie rozpatrzona przez Radę Nadzorczą dziś  po południu”, podało anonimowe źródło z banku.

Dinos Christofides, księgowy i bankier, powiedział agencji Reuters, że został mianowany administratorem, aby kierować Bankiem Cypru: „Oznacza to, że od teraz aż do odwołania będę kierował bankiem. To może być krótki termin…albo może dłużej potrwać”.

Po powrocie ze spotkania „ostatniej szansy” negocjacji w Brukseli, cypryjski prezydent Nicos Anastasiades powiedział późnym wieczorem w poniedziałek, że plan ratunkowy uzgodniony z międzynarodowymi kredytodawcami jest „bolesny”, ale konieczny. (…)

Plan ratunkowy chroni gwarantowane depozyty w wysokości do 100.000 euro, zmieniając poprzednią umowę, w myśl której nałożone miały być opłaty na drobnych deponentów, co rozwścieczyło Cypryjczyków, a projekt ten został zawetowany przez parlament. (…)

Środek tymczasowy

2013-03-26T134529Z_1_CBRE92P127W00_RTROPTP_2_CBUSINESS-US-CYPRUS-PARLIAMENTNiewiele wiadomo na temat ograniczeń dotyczących transakcji, ale prezydent powiedział Cypryjczykom: „Chcę was zapewnić, że to będzie bardzo tymczasowy środek, który stopniowo będzie łagodzony”. (…)

Takie ograniczenia są sprzeczne z ideałami i prawem Unii Europejskiej jako wspólnego rynku, ale rząd pragnie uniknąć paniki, co mogłoby spowodować jeszcze większe zakłócenia w gospodarce.

Bank centralny nałożył dzienny limit wypłat z bankomatów w dwóch największych bankach na 100 euro. (…)

Konta powyżej 100.000 euro w obu bankach, które nie są gwarantowane przez państwo na mocy prawa UE, zostaną zamrożone i wykorzystane w celu rozwiązania długów banku Laiki i na dokapitalizowanie Banku Cypru przez konwersję wpłat na akcje.

Tworzenie precedensu

Rajd na nieubezpieczonych deponentów Laiki ma przynieść 4,2 mld euro i dodać do kwoty 5,8 miliardów euro, jaką wniosą UE i MFW. Ma to być wkład własny Cypru do planu ratowania, powiedział holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem.

Laiki zostanie zamknięty, nastąpi tysiące zwolnień. (…)

Dijsselbloem powiedział, że w przyszłości, blok wspólnej waluty powinien najpierw żądać od banków własnego dokapitalizowania, a zatem zwrócenie się do akcjonariuszy i obligatariuszy, a następnie „w razie potrzeby” sięgnięcie po środki posiadaczy nieubezpieczonych depozytów.

„Teraz, gdy kryzys zaczyna się kończyć, sądzę że trzeba trochę więcej odwagi w radzeniu sobie z tym,” powiedział.

Starsi członkowie Europejskiego Banku Centralnego próbowali dystansować się od uwag Dijsselbloema, twierdząc, że Cypr jest szczególnym przypadkiem, a nie wzorem dla innych krajów. (…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.