Strona główna > Bez kategorii > Protestujący wdarli się do ambasady Niemiec w Sudanie

Protestujący wdarli się do ambasady Niemiec w Sudanie

źródło: http://www.wicipolskie.org

Część z około 5 tysięcy demonstrantów protestujących przeciw filmowi obrażającemu islam wdarła się w piątek na teren ambasady Niemiec w stolicy Sudanu Chartumie – podała agencja Reutera. Budynek stanął w ogniu. Tłum próbuje sforsować też wejście sąsiedniej ambasady Wielkiej Brytanii. Agencja AFP podaje, że nad niemiecką placówką dyplomatyczną zawisła islamska flaga.

Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum.

Wcześniej niemieckie MSZ poinformowało, że wzmocniono środki bezpieczeństwa w placówkach dyplomatycznych RFN w niektórych krajach muzułmańskich w obawie przed nasileniem protestów przeciwko zamieszczeniu winternecie filmu obraźliwego wobec islamu.

– Oczywiście obawiamy się o nasze własne przedstawicielstwa dyplomatyczne w tych krajach (objętych protestami). Odpowiednie środki bezpieczeństwa zostały już wdrożone – powiedział szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w wywiadzie z telewizją ARD.

Zaapelował również do demonstrantów o „umiarkowanie i opamiętanie”, a do rządów państw, gdzie trwają demonstracje – o zapewnienie bezpieczeństwa placówek dyplomatycznych.

– Podzielamy oburzenie na ten okropny pamflet w internecie, ale jesteśmy przekonani, że ten straszny film, który jest naprawdę niesmaczny, nie może być pretekstem do przemocy i mordowania ludzi – dodał minister.

MSZ nie potwierdziło na razie doniesień tygodnika „Der Spiegel”, że placówki dyplomatyczne Niemiec w krajach Afryki Północnej, Afganistanie i Pakistanie, pozostaną w piątek zamknięte.

Falę antyamerykańskich nastrojów na Bliskim Wschodzie i w krajach muzułmańskich, w tym m.in. Libii, Egipcie, Tunezji, Maroku, Jemenie, Sudanie i Iranie wywołał wyprodukowany w USA film „Innocence of Muslims” (Niewinność muzułmanów), którego fragmenty można oglądać na portalu YouTube. Przedstawia on Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci.

W nocy z wtorku na środę w następstwie ataku na amerykański konsulat w Bengazi zginęły cztery osoby, w tym ambasador USA w Libii.

Ambasador USA zginął w zamachu – Ambasador USA w Libii J. Christopher Stevens oraz trzech innych pracowników amerykańskiej placówki dyplomatycznej zginęło we wczorajszym ataku rakietowym na wschodzie kraju w Bengazi. (JS) – CNN

Starcia manifestantów z policją przed ambasadą USA w Kairze

Także dziś rozwścieczeni manifestanci protestujący przed ambasadą USA w Kairze starli się z egipską policją. Demonstrujący przeciwko antyislamskiemu filmowi tłum rzucał kamieniami w kordon policji, blokującej dostęp do placówki.

Policja użyła gazu łzawiącego i odrzucała z powrotem kamienie w stronę demonstrantów.

Protestujący przewrócili spalony samochód na środku ulicy, która prowadzi z centralnego placu Tahrir do silnie strzeżonej i ufortyfikowanej placówki USA.

Amerykańska ambasada w Kairze jest oblegana przez protestujących od wtorku. Sprzeciwiają się oni zamieszczeniu w internecie obraźliwego wobec islamu filmu wyprodukowanego w USA.

Jemen: policja strzałami w powietrze rozprasza tłum opodal ambasady USA

Jemeńska policja strzałami w powietrze rozproszyła tłum manifestantów w okolicy ambasady amerykańskiej w Sanie. Dzień wcześniej, gdy tłum zaatakował tę ambasadę, w zajściach zginęło czterech demonstrantów. Protest wywołał antyislamski film z USA.

Policja użyła też armatek wodnych do rozpędzenia manifestantów, którzy gromadzili się około 500 m od ambasady USA w stolicy Jemenu. Manifestujący spalili flagę amerykańską i domagali się wydalenia ambasadora.

Siły policyjne zablokowały dojścia do ambasady, by uniemożliwić dotarcie do niej manifestantom, których liczbę szacuje się na kilkaset osób.

Prezydent USA Barack Obama wyraził w czwartek niepokój o bezpieczeństwo dyplomatów i ambasady w Sanie podczas rozmowy telefonicznej z jemeńskim odpowiednikiem Abdem ar-Rabem Mansurem al-Hadim. Prezydent Jemenu – jak podał Biały Dom – zapowiedział, że uczyni wszystko dla obrony Amerykanów w Jemenie.

Bangladesz: 10 tys. uczestników protestu przeciwko filmowi o Mahomecie

Około 10 tysięcy manifestantów próbowało w piątek podejść pod ambasadę amerykańską w stolicy Bangladeszu Dhace w proteście przeciwko nakręconemu w USA amatorskiemu filmowi, który obraża muzułmanów. Uczestnicy protestu spalili flagi USA i Izraela.

Po modłach demonstranci zebrali się przed Baitul Mukarram – najważniejszym meczetem kraju – skandując: „Bóg jest wielki” i „Nie będziemy tolerować obrażania naszego wielkiego proroka”.

Setki policjantów zaopatrzonych w działka wodne uniemożliwiły tłumom przedostanie się pod ambasadę, zatrzymując je kilka kilometrów od celu. – Panuje spokój, zablokowaliśmy manifestację – powiedział agencji AFP przedstawiciel lokalnej policji Golam Sarwar.

Główny duchowny meczetu Maolana Mohammad Salahuddin mocno skrytykował amerykański film podczas kazania. – Domagamy się przykładnego ukarania autorów filmu – powiedział. Jednocześnie zaapelował do 20 tysięcy wiernych, którzy przybyli na piątkowe modły, by „nie przekraczali czerwonej linii w swych protestach i nie robili krzywdy ludziom ani nie powodowali szkód materialnych”.

Policja zaznaczyła, że zaostrzyła środki bezpieczeństwa wokół ambasady USA. Niemal 90 proc. 153-milionowego Bangladeszu to muzułmanie.

(RZ)

Za: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/protestujacy-wdarli-sie-do-ambasady-niemiec-w-suda,1,5246843,wiadomosc.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.