Strona główna > Świat > Protestantyzm umiera. W Niemczech protestancki zbór przebudowano na synagogę

Protestantyzm umiera. W Niemczech protestancki zbór przebudowano na synagogę

a32Wspólnota żydów z Buchary w Niemczech otworzyła w czwartek w Hanowerze swą centralną synagogę.

W ceremonii otwarcia wziął udział przewodniczący Landtagu Dolnej Saksonii, Bernd Busemann (CDU) i regionalny minister ds. wyznań Frauke Heiligenstadt (SPD), zawiadamiają izrahellskie media.

Synagoga mieści 200 osób, a przebudowano ją z dawnego kościoła ewangelickiego Marii Magdaleny, który został zamknięty cztery lata temu. Obiekt przeszedł proces gruntownej  przebudowy i na zewnątrz przypomina dawne synagogi Wschodu.

Nowa żydowska świątynia wzbogaci życie kulturalne w Dolnej Saksonii – powiedział minister.

Emigracja żydów z Buchary do Niemiec rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 90-tych. Obecnie liczba członków wspólnoty wynosi około 1200, przy czym około jedna trzecia tych żydów mieszka w Hanowerze.

Przebudową obiektu i przekształceniem go w synagogę zajmowali się sponsorzy spośród członków wspólnoty z Buchary. Wsparcie finansowe zostało również udzielone przez Centralną Radę żydów w Niemczech, Unię Wspólnot żydowskich z Dolnej Saksonii oraz regionalny oddział Ministerstwa ds Spraw Wyznań.

 

przygotował: Pluszowy Miś

źródło: http://3rm.info/36129-ereticheskoe-hristianstvo-otmiraet-v-germanii-protestantskuyu-kirhu-peredelali-v-sinagogu.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.