Strona główna > Samoobrona w infowar > Protest rolników w obronie polskich konsumentów

Protest rolników w obronie polskich konsumentów

Wczoraj, 21 stycznia 2014, w Szczecinie odbył się protest pt „Prezentacja nielegalnej żywności”, którego celem było zaalarmowanie konsumentów, że niebawem na rynku spożywczym pozostanie tylko wysokoprzetworzona, przemysłowa żywność produkowana przez korporacje, która odpowiada za pogarszający się stan zdrowia Polaków.

Rolnicy i konsumenci bronili prawa dostępu do lokalnego, prawdziwego jedzenia.

ZDJĘCIA: http://icppc.pl/index.php/pl/zdjecia-z-protestu-rolnikow/494-protest-w-szczecinie.html

a

a

a

a

a

FILM Z WYPOWIEDZIAMI ROLNIKÓW: http://icppc.pl/index.php/pl/filmy-z-protestu/495-protest-rolnikow-prezentacja-nielegalnej-zywnosci.html

Dzisiaj, zgodnie z prawem, nie możemy kupić bezpośrednio od rolnika/wytwórcy, który nie prowadzi firmy, takich produktów jak: dżemy, konfitury, soki, przetwory domowe, przeciery, mąki, kasze, mięsa surowe (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną), wędliny, pasztety, oleje, mleko i przetwory mleczne, domowy chleb, domowe nalewki, cydry, wina… Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest NIELEGALNA.

To oczywiście powoduje, że rolnicy nie mogą właściwie uprawiać swojego zawodu i nie mogą uczciwie zarobić na życie. Trwają protesty rolników. Trawa batalia o zmianę przepisów regulujących sprzedaż lokalną tak, aby polski rolnik, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach UE, mógł sprzedawać swoje przetwory legalnie, bez groźby wysokich kar. Jest to jeden z postulatów protestujących rolników.

Dlatego zachodniopomorscy rolnicy zaprezentowali swoją dobrą, bezpieczną, tradycyjną i ekologiczną żywność, która w obecnym stanie prawnym jest nielegalna. Rolnicy, wspierani przez Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC, szukali odpowiedzi na pytanie „Komu zależy na tym aby najlepszej jakości żywność nie była dopuszczona do sprzedaży co prowadzi do tego, że rolnicy tracą podstawowe źródło utrzymania a konsumenci nie mają dostępu do dobrej jakości żywności?”

.. Polska jest obecnie związana najbardziej represyjnym prawem żywnościowym w całej Europie. Specjalnie wymyślono w większości nieodpowiednie przepisy sanitarno-higieniczne, aby uniemożliwić indywidualnym rolnikom wykonywanie w pełnym zakresie ich zawodu. Przepisy te nie przyszły z Brukseli, lecz z Warszawy… mówi Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.

..Tak więc najlepszej jakości i najbardziej poszukiwana żywność jest nielegalna. Jest to celowa, cyniczna próba umożliwienia supermarketom i przemysłowi spożywczemu uzyskania pełnego monopolu w całym kraju…

Supermarkety i spożywcze korporacje z wielkim sukcesem lobbują rząd RP. Zapewnia im to kontrolę nad rynkiem żywnościowym i tym samym Polska niebezpiecznie traci niezależność żywnościową.

CAŁOŚĆ:

http://icppc.pl/index.php/pl/home/47-polskie/informacje/493-polskie-prawo-zywnosciowe.html

KONTAKT:

Edyta Jaroszewska-Nowak, EKOLAND o/Zachodniopomorski, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC, tel.: 609645386

Dziękujemy za przysłanie informacji na redakcyjną pocztę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.