Strona główna > Rosja > Profesor Osadczy o sytuacji na Ukrainie : spektakularne starcie dwóch systemów…

Profesor Osadczy o sytuacji na Ukrainie : spektakularne starcie dwóch systemów…

Obecna zmiana klanów rządzących na Ukrainie zapowiada się bardzo boleśnie. Można zakładać, że przychodzący układ polityczny będzie żądał odwetu za to, co wycierpiał od układu ustępującego. Mamy więc do czynienia ze spektakularnym starciem dwóch systemów, stawka jest bardzo wysoka – mówi portalowi Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy.

W komentarzu dla portalu Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy z Centrum Ucrainicum KUL, a zarazem kandydat Konfederacji w wyborach do Parlamentu europejskiego, odnośnie aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego (rozwiązanie parlamentu przy wyraźnym oporze jego oponentów) zaznacza, że należy przyjrzeć się ogólnemu kontekstowi.

Przeczytaj: Dwa wnioski przeciwko rozwiązaniu ukraińskiego parlamentu trafiły do Sądu Najwyższego

Czytaj również: Petycja z żądaniem ustąpienia nowego prezydenta Ukrainy w ciągu doby zdobyła wymaganą liczbę podpisów

– Ukraina od początku swego istnienia jest zarządzana przez zmieniające się grupy finansowo-przemysłowo-kryminalne, tzw. klany oligarchiczne. To nie jest system demokratyczny, przypominający mechanizmy europejskie. W społeczeństwie tym nie ma wiadomości obywatelskiej – ona nie tworzy się z dnia na dzień, tylko jest konsekwencją pewnej tradycji i doświadczeń historyczno-cywilizacyjnych.

Profesor zaznacza, że obecnie mamy do czynienia ze zmianą klanów rządzących. – W uproszeniu, odchodzi klan reprezentowany przez biznes i interesy byłego już prezydenta Petra Poroszenki i grupy wspierające go, a przychodzi inny, konkurencyjny w stosunku do tego pierwszego, który można utożsamiać z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Był on w opozycji i czekał na swoje 5 czy więcej minut, pracując nad tym, by przejąć władzę.

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski o wyborach na Ukrainie: Faktycznym wygranym jest Kołomojski

– Na Ukrainie zmiana klanów zazwyczaj pokrywa się ze zmianą nastrojów społecznych, którymi bardzo łatwo się manipuluje – zauważa ekspert. – Wiemy, że wszystkie media na Ukrainie należą do klanów oligarchicznych, nie ma nawet najmniejszej przestrzeni, mogącej być głosem dla niezależnych ekspertów czy medium w miarę obiektywnie rozpoznającego sytuację. To sprzyja manipulowaniu ludzi, co jest o tyle łatwiejsze, że stopa życia w tym kraju jest wciąż bardzo niska. Wydawałoby się, że za rządów Janukowycza sytuacja była dramatyczna, natomiast to, co nastąpiło teraz, przerasta wszelkie oczekiwania. Zatem, pokrywa się ze sobą wiele czynników, które wzbudziły niezadowolenie społeczne i stworzyły warunki do tego, by władzę przejął klan konkurencyjny wobec dotychczasowego.

Prof. Osadczy zaznacza, że nowy prezydent, Wołodymyr Zełenski, to w zasadzie osoba znikąd, nie prezentująca żadnych wyraźnych poglądów czy opcji światopoglądowo-politycznych. – Został wywindowany dzięki mediom, jako osoba rozpoznawalna dzięki rolom w programach rozrywkowych. Na tle Poroszenki wygląda zupełnie sympatycznie. Rządy dotychczasowego prezydenta, zdaniem zdecydowanej większości Ukraińców, kojarzone są z korupcją, cynizmem, prowadzeniem polityki bardzo agresywnej, włącznie z wojną, a także z agresywną polityką ideologiczną, opartą na wojującym nacjonalizmie. Wywołało to powszechne niezadowolenie i chęć zmian. To wszystko nałożyło się na takie a nie inne rezultaty wyborów, czyli na miażdżące zwycięstwo Zełenskiego nad Poroszenką.

Zaznacza, że ogólnie dotychczas zmiany rządów na Ukrainie odbywały się raczej polubownie, podobnie jak w Polsce: – Klany oligarchiczne, podobnie jak w Polsce układy polityczne, dogadują się ze sobą według ogólnej zasady „my nie ruszamy waszych, a wy naszych”. Stąd mimo, iż ciągle mówi się o korupcji czy nadużyciach, nigdy nie dochodziło do żadnych głośniejszych procesów czy kar wobec osób obarczanych odpowiedzialnością za takie czyny. Jednak to, co wydarzyło się w 2014 roku, krwawy przewrót i uzurpacja władzy przez klan Poroszenki, zaburzyło tę prawidłowość. Doszło do przemocy. Wiele osób związanych z ekipą Janukowcza w tajemniczych okolicznościach popełniło samobójstwa, mnóstwo osób trafiło do więzienia. Stąd, w tej chwili zmiana klanów rządzących zapowiada się bardzo boleśnie. Można zakładać, że przychodzący układ polityczny będzie żądał odwetu za to, co wycierpiał od układu ustępującego.

– Mamy więc do czynienia ze spektakularnym starciem dwóch systemów – uważa profesor. – Nowy prezydent, który najprawdopodobniej nagłaśnia te tezy, która ma nagłaśniać w tych układach w jakich się znalazł, rozwiązuje parlament, który odzwierciedla wcześniejsze układy i struktury rządzące na Ukrainie. Z drugiej strony, widzimy też spektakularne akty sprzeciwu. Stawka jest bardzo wysoka. Ostatnio wobec Poroszenki wszczęto już parę spraw karnych, w tym o zdradę stanu. Osoby, które je wytaczają, jak np. Andrij Portnow, to poważne osoby w układach oligarchicznych [w latach 2010-2014, za kadencji Wiktora Janukowycza, były wiceszefem administracji prezydenta – red.]. Tu nie chodzi o żadne symboliczne manifestacje, tylko o rzeczywistą chęć rozprawienia się z osobami i układami, które zadały bolesne ciosy tym, którzy teraz wracają.

Odnośnie spraw dotyczących ideologi czy polityki pamięci, co powinno Polskę interesować z uwagi na trwający impas w tym obszarze, to zdaniem profesora można oczekiwać pewnych zmian, ale nie radykalnych i nie zdecydowanych.

Za: https://kresy.pl/publicystyka/prof-osadczy-o-sytuacji-na-ukrainie-spektakularne-starcie-dwoch-systemow/

24.05.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.