Strona główna > Bez kategorii > Prof. Czapliński (PAN) : Szchita dozwolona

Prof. Czapliński (PAN) : Szchita dozwolona

Źródło: http://gazetawarszawska.com/2013/01/16/prof-czaplinski-pan-szchita-dozwolona/

Data publikacji: 16.01.2013

ritual slaughter1

 

czpliński

Jest absolutnie pewne, że obowiązują w Polsce przepisy unijnego rozporządzenia zezwalające na ubój rytualny – powiedział prof. dr hab. Władysław Czapliński, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN.

1 stycznia 2013 r. zaczęło obowiązywać w Polsce unijne rozporządzenie nr 1099/2009 z 24 września 2009 r. ws. ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania. Zezwala ono na tzw. ubój rytualny, czyli ubój bez ogłuszania zwierząt czy utrzymywania ich do chwili śmierci “w stanie nieprzytomności i niewrażliwości na bodźce”.

Unijne rozporządzenie pozwala jednocześnie państwom unijnym stosować bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące uboju (art. 26 rozporządzenia), ale pod warunkiem, że państwa te powiadomiły o nich Komisję Europejską do 1 stycznia 2013 r. W Polsce takie bardziej rygorystyczne przepisy zawieraustawa z 1997 r. o ochronie zwierząt, która pozwala uśmiercać zwierzęta “tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości”. Polska nie powiadomiła jednak do 1 stycznia 2013 r. Komisji Europejskiej o tej ustawie, czyli – używając języka prawniczego – nie notyfikowała jej.

Jak powiedział prof. Władysław Czapliński,  – rozporządzenie unijne ma absolutne pierwszeństwo przedustawą, co wynika z art. 91 ust. 3 konstytucji.

– Nie widzę żadnych podstaw do tego, by podważyć unijne rozporządzenie ws. ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, skoro Polska do 1 stycznia 2013 r. nie notyfikowała ustawy o ochronie zwierząt. W takiej sytuacji jest absolutnie pewne, że w tej chwili obowiązują w Polsce przepisy unijnego rozporządzenia zezwalające na ubój rytualny” – podkreślił szef INP PAN.

Taką samą opinię przedstawił były minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego unijne rozporządzenie w tej sprawie jest dla nas obowiązujące. Przyznał, że regulacja ta jest sprzeczna z ustawą o ochronie zwierząt, ale ustawa w tym przypadku jest aktem niższego rzędu. – W związku z tym przedsiębiorcy, którzy prowadzili tego typu działalność, mają do niej prawo – tłumaczył w czwartek poseł PSL.

Zdaniem ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, aby dostosować krajowe przepisy do prawa unijnego, trzeba znowelizować ustawę o ochronie zwierząt. W jego opinii najszybciej można to zrobić, tworząc projekt poselski. Nie wykluczył jednak, że w przypadku, gdy nie będzie porozumienia koalicjantów w tej sprawie, resort rolnictwa zajmie się przygotowaniem własnego projektu

Źródło: PAP, farmer.pl

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=fuI6n9NzU7E]

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.