Strona główna > NWO > Problemem nie jest dług. Problemem są odsetki (lichwa)

Problemem nie jest dług. Problemem są odsetki (lichwa)

Skąd to wiemy?

bernanke-dees

Weźmy pod uwagę kredyt/pożyczkę bankową na dom. Pożyczamy 200,000 a po 30 latach będziemy musieli spłacić 500,000. A wiec będziemy musieli zapłacić 300,000 lichwy – procent na obsługę pożyczki.

Co by się stało z nasza siłą nabywczą, gdybyśmy mieli spłacać tylko pożyczony kapitał bez odsetek?
Po prostu mielibyśmy 10,000 więcej pieniędzy (nasza siła nabywcza) do wydania rocznie przez okres 30 lat spłacania kredytu hipnotycznego

Dlatego lichwa czyli odsetki od kredytu to nic innego jak transfer bogactwa od biednych do bogatych.

Według Margrit Kennedy, niemieckiej ekonomistki, 80% najbiedniejszych Niemców płaci dziennie 1 miliard Euro (360 miliardów rocznie) w odsetkach od kredytów hipotecznych dla 10% najbogatszych.

Spośród tych 10% najbogatszych 8% tych najbiedniejszych bogatych płaci odsetki dla 1% najbogatszych z najbogatszych. Ta sama sytuacje panuje wszędzie.

80% Amerykanów płaci około 1,5 bilionów (1,5 trylionów po amerykańsku) rocznie dla 10% tych najbogatszych.

Inny problem z odsetkami to fakt, że system jest nietransparentny (nieprzejrzysty) i w istocie nie wiadomo, kto za co płaci.

Najdziwniejsze jest to, że nawet nie mając żadnego długu osobistego, cały czas tracisz ok. 45% swoich pieniędzy, które mógłbyś zaoszczędzić, z powodu istnienia lichwy i konieczności spłacania odsetek.

Dzieje się tak dlatego, że producent dóbr przelewa swoje ‘koszta kapitałowe’ na konsumenta.

To odsetki płacone za linie kredytowe finansujące produkcje producenta (odsetki od kredytów różnią się w zależności od sektora gospodarki), ale średnio ok. 45% składnika ceny produktu to odsetki (obsługa kredytu) od kapitału produkcyjnego.

Ale wracając do Długu

Dla większości ludzi dostać pożyczkę hipoteczna jest w obecnych czasach bardzo korzystne.

Większość nie jest w stanie kupić domu bez pożyczki, a wiec bez popadnięcia w dług.

Również ważne jest nadmienienie, że kredytodawca (bank) nie ponosi najmniejszego RYZYKA udzielając kredytu, ponieważ kredytobiorca daje w ZASTAW swój dom, który bank w przypadku niepłatności po prostu zabiera i sprzedaje innemu właścicielowi.

Bank jest w istocie instrumentem finansowym. Banki wyrobiły w ludziach przekonanie, że pożyczają nam ICH pieniądze. Tak nie jest. Bank tworzy pieniądze z niczego na podstawie prawa zastawów pod spodziewany Twój przyszły dochód.

Kredyt to zastaw za PRZYSZŁY DOCHÓD. Przeciętna osoba ma 30 do 40 lat ‘wieku produkcyjnego’ i to okres, w którym przeciętny Amerykanin zarobi od 1 do 2 milionów dolarów.

To właśnie ‘przyszłe dochody’ są podstawą do dania przez bank kredytu.

Ale ‘przyszłe dochody’ to nie są dochody banku, to dochody osób, które biorą kredyty. I dlatego kredyt, które biorą ludzie to kredyty ludzi, którzy je biorą, to ich własne pieniądze (przyszły zarobiony dochód).

Spłaty kredytu, pożyczki hipotecznej (Mortgage), to dla banku strumień pieniądza wpływającego miesięcznie od pożyczkobiorcy.

Uważamy, ze to nie fair , aby bank miał prawo tworzenia pieniądza. Dlatego, często jest propagowany system pieniądza oparty o 100% parytet złota. [ na dziś mamy system cząstkowy rezerw (Fractional Reserve System) tzn. bank powinien posiadać 10% pokrycia w zlocie wystarczająca na emisje 100% kredytu ]

Ale nawet jeśli System Bankowy będzie operował na zasadzie 100 procentowego pokrycia w złocie przy emisji pieniądza kredytu, to i tak będziemy musieli płacić odsetki od pożyczki. Będziemy musieli zapłacić w okresie 30 lat 500,000 za dom, którego cena wynosiła 200,000.

Dalej będziemy tracić 45% procent naszych zdolności oszczędnościowych z powodu tego odsetkowego składnika ukrytego w ceny towarów i przeniesionego na konsumenta od producenta.

Ale zróbmy eksperyment myślowy.

A CO SIĘ STANIE JEŚLI

Jeśli z NACJONALIZUJEMY WSZYSTKIE BANKI. To nie będzie ‘nie fair’. Wszystkie Banki i tak są zepsute (cały system bankowy jest zepsuty). Amerykańskie banki jak do tej pory wchłonęły 16 trylionów darowizn od FEDu i potrzebują jeszcze więcej, bo i tak toną.

Owszem tak utrzymamy nasze długi (nasze zobowiązania) tj. długi biznesów (przedsiębiorstw), długi konsumentów, kredyty hipoteczne, dług narodowy. Ale od teraz zniesiemy zniesiemy płacenie wszystkich odsetek.

Oczywiście posiadacze oszczędności nie będą otrzymywać odsetek od swoich wkładów oszczędnościowych, ale pamiętajmy, że Amerykanie tracą wiele więcej płacąc za obsługę długów niż maja zysków z tytułu oprocentowanych oszczędności.

Jeśli długi zostaną spłacone ograniczy się podaż pieniądza, i aby tą podaż utrzymać będziemy emitować tyle nowego kredytu ile będzie spłat starych pożyczek.

Co to miałoby oznaczać? Bezpośredni koniec depresji, ponieważ uwolniona zostanie olbrzymia siła nabywcza społeczeństwa. Konsumenci będą dwa razy bogatsi, ceny spadną, bo nie będzie potrzebna obsługa kapitałowa kosztów produkcji i dystrybucji towarów

Wartość (jakość) kredytowa pożyczkobiorców wzrośnie w skali masowej, kończąc niemal natychmiast problemy z płynnością finansową tychże banków. Nie będzie żadnych WYKUPÓW INTERWENCYJNYCH banków przez rządów.

Rząd pozyska niemal natychmiastowo 700 miliardów rocznie. To suma, którą rząd zaoszczędzi, a która jest wydawana na obsługę wewnętrznego zadłużenia.

Ale tez i rząd straci przychód z tytułu obniżki podatków od towarów (niższe ceny). Ale zyska z powodu przyrostu dochodów tytułem opodatkowania gwałtownie polepszającej się sytuacji ekonomicznej społeczeństwa i ekonomii państwa. Najpewniej cały deficyt budżetowy zniknie bardzo szybko.

Banki zostaną zreorganizowane … wielu ludzi spekulantów finansowych przestanie w ogóle istnieć…

Wierze, że pożyczka hipoteczna nie powinna kosztować więcej niż 10 procent w skali 30 lat tj. biorąc pożyczkę na dom 200,000 po 30 latach powinniśmy spłacić nie więcej niż 220,000.

Nie będzie wykupów interwencyjnych, nie będzie bonusów. Proces transferu bogactwa (kradzieży pieniędzy) od 90%biednych do 10% bogatych można zakończyć przez jedną noc.

Nie mówię, co mamy w tej chwili zrobić.

To po prostu eksperyment myślowy, pokazujący, że to nie dług jest problemem, lecz lichwa (odsetki). Nie potrzebujemy systemu bankowego opartego na parytecie złota. Potrzebujemy system bankowy bez Lichwy (kredyty bez odsetek)

[Od siebie dodam. Emisja pieniądza jako Dług jest powodem Inflacji. Inflacja jest największym podatkiem, bo zabiera nam disposable income, pieniądze, które moglibyśmy zaoszczędzić]

The Problem is not Debt, its Interest

Anthony Migchels, 7 października 2011

http://realcurrencies.wordpress.com

Tłumaczenie MatkaPolka

P.S. Zobacz obecny stan długu U.S.A pod linkiem:

U.S. National Debt Clock : Real Time

a także jak wygląda dług U.S.A zobrazowany w materialnej formie (dług od czasu powstania poniższego wideo oczywiście już się zwiększył, j.w.)

http://demonocracy.info/infographics/usa/us_debt/us_debt.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *