Strona główna > Bez kategorii > Prezydent Komorowski odznaczył kolejną grupę przyjaciół Michnika i Kuronia

Prezydent Komorowski odznaczył kolejną grupę przyjaciół Michnika i Kuronia

Za: http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=8548&Itemid=56

Data publikacji: 29.03.2013

za1

– Należymy do pokolenia, dla którego 8 marca kojarzy się z tamtymi wydarzeniami sprzed lat, które były fragmentem niełatwej polskiej drogi ku wolności. Bo przecież marzec 1968 r. miał wiele aspektów ważnych dla dojrzewania woli całego narodu, społeczeństwa, woli konsekwentnego dążenia do wolności. To był także element naszego własnego dojrzewania do buntu, ale i do umiejętności konsekwentnego i skutecznego dążenia do wolności. Marzec 1968 r. – dla jednych był zerwaniem z wszelkimi złudzeniami, dla innych był fragmentem walki o wolność od pokoleń, daleko idącej niezgody na system – powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości, którą zorganizował w Pałacu Prezydenckim w 45. rocznicę tamtych wydarzeń.

Prezydent dodał, że “był to etap dojrzewania poczucia wspólnoty w niełatwej walce o wolność, w sposób szczególny środowisk inteligenckich, przyszłej elity polskiego narodu i społeczeństwa”. – Bez tego doświadczenia pewnie nie byłoby ani doświadczenia opozycji demokratycznej lat 70., 80., ani wspólnej walki w ramach budzącego się oporu ogólnospołecznego w ramach wielkiego ruchu polskiej “Solidarności” – mówił Bronisław Komorowski, podkreślając “satysfakcję z faktu, że może wręczyć odznaczenia w imieniu Polski dla osób, które wtedy miały odwagę zbuntować się przeciw złu”.

Prezydent miał pewien problem, gdyż większość przywódców studenckiej rewolty z 1968 r. (zwłaszcza tych z kręgu “komandosów”) oraz ważnych postaci pomarcowej emigracji została już odznaczona przez niego samego lub przez jego poprzedników: ci najważniejsi – Michnik, Kuroń, Modzelewski, Kołakowski – dostali Ordery Orła Białego, ci mniej ważni – Blumsztajn, Lityński, Toruńczyk, Kuczyński, Pomian, Smolarowie – otrzymali Ordery Odrodzenia Polski różnych klas. Dlatego 45 lat po Marcu niewielu już zostało takich, których Komorowski mógłby jeszcze jakoś uhonorować. Ale jednak się znaleźli…

Wśród odznaczonych 8 marca br. “za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz aktywny udział w proteście studenckim w marcu 1968 roku w obronie praw człowieka i swobód obywatelskich” są m.in.:

Jerzy Diatłowicki (Krzyż Kawalerski OOP) – uczestnik grupy “komandosów”, w 1968 r. student socjologii i jeden z organizatorów protestu na Uniwersytecie Warszawskim, następnie wraz z Janem Tomaszem Grossem inspirował podobny protest w Krakowie. Pochodzi z rodziny żydowskich komunistów: jego ojciec, ppłk Tadeusz Diatłowicki, był naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, a matka naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Komunikacji. Po 1989 r. Jerzy Diatłowicki prowadził telewizyjny program “Rzeczpospolita druga i pół”, w którym wybielał kolejne postaci z komunistycznego aparatu władzy PRL. W 1991 r. opublikował panegiryczną książkę o założycielach spółki Art-B – Bagsiku i Gąsiorowskim. Później specjalizował się w oskarżaniu polskiej prawicy o “faszyzm” i “antysemityzm”.

Victor Holen, właściwie Wiktor Holsztyński (Krzyż Kawalerski OOP) – uczestnik grupy “komandosów”, wcześniej Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności. Jego ojciec pracował w Zarządzie Głównym Towarzystwa Szkoły Świeckiej. W 1968 r. Wiktor Holsztyński współorganizował protest studencki na UW. Następnie wyjechał do USA.

Zofia Lewicka-Pezowicz (Krzyż Oficerski OOP) – uczestniczka grupy “komandosów”, w 1968 r. studentka socjologii i jedna z organizatorek protestu na UW. Wcześniej przewodnicząca zarządu ZMS na Wydziale Filozofii UW, w 1967 r. usunięta z organizacji za obronę Adama Michnika.

Aleksander Perski (Krzyż Kawalerski OOP) – uczestnik grupy “komandosów”, wcześniej komendant Hufca Walterowskiego i współzałożyciel (z Michnikiem i Grossem) Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności. W 1968 r. student pedagogiki i jeden z organizatorów protestu na UW. W 1969 r. wyjechał do Szwecji, gdzie pracuje jako psycholog.

Natan Tenenbaum (Krzyż Kawalerski OOP) – współpracownik grupy “komandosów”, do 1967 r. dziennikarz gazety “Fołks Sztyme”. Pochodzi z rodziny żydowskich komunistów. W 1968 r. uczestnik protestów studenckich na UW, następnie wyjechał do Szwecji, gdzie został pisarzem, tłumaczem i artystą kabaretowym.

Krzysztof Topolski (Krzyż Oficerski OOP) – w 1968 r. student socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Pochodzi z rodziny żydowskich komunistów: jego ojciec, Fryderyk Topolski, był w latach 1959-1965 wiceministrem budownictwa, następnie pełnomocnikiem rządu ds. deglomeracji stolicy. Krzysztof Topolski za udział w protestach studenckich został skazany na 1,5 roku więzienia. Po roku wyszedł na wolność i wraz z rodziną wyjechał do Szwecji, potem do Kanady, gdzie został biznesmenem. W 1990 r. powrócił do Polski.

Branley Zeichner (Krzyż Kawalerski OOP) – w 1968 r. student matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim i uczestnik protestów studenckich. Został skazany na 10 miesięcy więzienia, po czym wyjechał do Izraela, gdzie został przewodnikiem turystycznym.Obecnie przyjeżdża z młodzieżą izraelską do Polski.

Ponadto “za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ‘68” odznaczeni zostali:

Jerzy Eisler (Krzyż Oficerski OOP) – profesor Instytutu Historii PAN, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie, autor książek “Marzec 1968. Geneza – przebieg – konsekwencje” i “Polski rok 1968”, krytykowanych za jednostronne przedstawianie tamtych wydarzeń z punktu widzenia środowiska “komandosów”.

Michał Głowiński (Krzyż Oficerski OOP) – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, polonista i językoznawca pochodzenia żydowskiego, autor książki “Marcowe gadanie. Komentarze do słów. 1966-1971”.

Piotr Osęka (Krzyż Kawalerski OOP) – historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, publicysta “Gazety Wyborczej” i “Polityki”, syn lewicowo-liberalnego dziennikarza Andrzeja Osęki, autor książek “Syjoniści, inspiratorzy, wichrzyciele. Obraz wroga w propagandzie Marca 1968” i “Marzec ‘68”.

Agnieszka Skalska-Graczyk (Złoty Krzyż Zasługi) – historyk sztuki, autorka książki “Obraz wroga w antysemickich rysunkach prasowych Marca ‘68”.

Dariusz Stola (Krzyż Kawalerski OOP) – historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor książki “Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968”.

Maria Zmarz-Koczanowicz (Krzyż Kawalerski OOP) – reżyserka i scenarzystka filmowa, autorka filmów “Profesor. O Leszku Kołakowskim”, “Dworzec Gdański”, “Zwyczajny Marzec”.

(opr. PS)

Za: http://www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/42-gowne/3683-marcowe-ordery

—————————-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.