Strona główna > Polska > Prezydent Izraela przyjedzie na otwarcie wystawy Muzem Historii Żydów Polskich

Prezydent Izraela przyjedzie na otwarcie wystawy Muzem Historii Żydów Polskich

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin przyjedzie 28 października do Warszawy, aby wziąć udział w otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 28-30 października w muzeum odbywać się będą dni otwarte – z wieloma atrakcjami dla zwiedzających.

a

28-30 października w Warszawie odbywać się będą uroczystości związane z otwarciem wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich, zatytułowanej „1000 lat historii Żydów Polskich”. W programie są m.in. koncerty światowej sławy muzyków: Davida Krakauera i Tomasza Stańki, nocne zwiedzanie wystawy stałej, wykład Antony’ego Polonsky’ego, gra muzealna z nagrodami, projekcje filmów i spotkania z twórcami wystawy stałej.

Gościem otwarcia będzie nowy prezydent Izraela Reuwen Riwlin, który przyjedzie do Warszawy na specjalne zaproszenie Bronisława Komorowskiego. Będzie to pierwsza podróż zagraniczna Riwlina na stanowisku prezydenta.

28 października uroczystości rozpoczną się o godz. 14 przed stojącym naprzeciwko wejścia do muzeum Pomnikiem Bohaterów Getta. Wezmą w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent Izraela Reuwen Riwlin. O godz. 19 zaplanowano plenerowe widowisko, podczas którego zagrają nowojorski klarnecista David Krakauer wraz z zespołem, a trębacz Tomasz Stańko wykona utwór skomponowany specjalnie na tę okazję. W części literackiej widowiska reżyserowanej przez Andrzeja Strzeleckiego, usłyszymy także wiersze Juliusza Tuwima oraz pieśni i piosenki po polsku i w jidysz. O godz. 21 rozpocznie się nocne zwiedzanie wystawy, a o godz. 22 – impreza DJ-ska z muzyką z Izraela – „Balagan Meshuge Party Warsaw”.

29 października wystawę oglądać będzie można w godz. 10-23. W godz. 14-17 odbywać się będą spotkania z twórcami wszystkich ośmiu galerii wystawy stałej. O godz. 15 zaplanowano projekcję filmu o rekonstrukcji jednego z najbardziej spektakularnych obiektów wystawy – dachu drewnianej synagogi z Gwoźdźca, a o godz. 17 rozpoczną się warsztaty dla dzieci, wprowadzające je w świat żydowskich obyczajów. W tym samym czasie dorośli będą mogli uczestniczyć w wykładzie historyka z Brandeis University w USA, pracującego nad wystawą stałą, prof. Antony’ego Polonsky’ego.

O godz. 20 rozpocznie się gra muzealna „Polin: historia od A do Ż”, podczas której uczestnicy spotkają w muzeum m.in. animatorów i muzyków, którzy pomogą im w odkrywaniu różnych aspektów historii polskich Żydów. W tym samym czasie zaplanowano koncert klarnecistów – Mikołaja Trzaski, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego i Wacława Zimpela, którzy przekładają tradycję muzyki chasydzkiej na język współczesnego jazzu. O godz. 21.30 Chór Polin – powołany specjalnie na tę okazję zespół warszawiaków: profesjonalistów i amatorów – zaprezentuje utwór inspirowany legendą Polin o przybyciu Żydów do Polski. Dzień zakończy rozpoczynający się o godz. 22 koncert Davida Krakauera.

30 października, podobnie jak poprzedniego dnia, w godz. 10-23 będzie można zwiedzać wystawę stałą, a w godz. 14-17 wziąć udział w spotkaniach z jej twórcami. O godz. 17 rozpoczną się warsztaty dla dzieci zatytułowane „Ulica” – ich uczestnicy zwiedzą część wystawy stałej poświęconą życiu Żydów w polskich miastach, poznają także historię polskich słów zaczerpniętych z jidysz i nauczą się pisać swoje imiona po hebrajsku. W tym samym czasie Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Mirosław Nizio i Kathy Jones, twórcy wystawy stałej, opowiedzą o problemach i kontrowersjach dotyczących ich pracy.

Wieczorem odbędą się druga edycja gry muzealnej „Polin: historia od A do Ż”, koncert „New Tradition” polskiego skrzypka Adama Bałdycha i izraelskiego pianisty Yarona Hermana oraz koncerty chóru Polin i zespołu Klezzmates.

Wstęp na wystawy i wydarzenia towarzyszące otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich jest bezpłatny. Na zwiedzanie wystawy, koncerty i udział w grze muzealnej obowiązują rezerwacje, których można dokonać na stronie internetowej muzeum.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/1150197.html

Za: http://www.gazetawarszawska.com/judaizm-islam/383-prezydent-izraela-przyjedzie-na-otwarcie-wystawy-mhzp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 − = 55