Strona główna > Bez kategorii > Prezenter BBC wykorzystał seksualnie 450 osób. Został odznaczony przez Elżbietę II i Jana Pawła II

Prezenter BBC wykorzystał seksualnie 450 osób. Został odznaczony przez Elżbietę II i Jana Pawła II

Źródło: http://www.chn24.pl/ze-wiata/news/2832-prezenter-bbc-wykorzysta-seksualnie-450-osob-zosta-odznaczony-przez-elbiet-ii-i-jana-pawa-ii.html

Data publikacji: 11.01.2013

Autorytety cywilizacji postępu, Savile i Wojtyła-Katz.
Autorytety cywilizacji postępu, Savile i Wojtyła-Katz.

 

Scotland Yard i fundacja NSPCC opublikowały raporty dotyczące zmarłego prezentera BBC Jimmy’ego Savile’a. Dokumenty te świadczą o tym, że w latach 1955-2009 dziennikarz, wykorzystując swoją pozycję i działalność dobroczynną, wykorzystał seksualnie 450 osób, z czego 34 zgwałcił. Trzy czwarte jego ofiar to dzieci. Najmłodsza ofiara miała 8 lat, a najstarsza 47.

savile2

Raporty wskazują, że Savile unikał odpowiedzialności, ponieważ policja bagatelizowała skargi przeciwko niemu.

Niepełnoletnie dziewczęta i chłopców wykorzystywał między innymi w swojej garderobie w BBC czy pokojach hotelowych.

„Savile popełniał swe czyny na oczach wszystkich” oraz „wykorzystywał swój status gwiazdy i działalność charytatywną, aby przez blisko 60 lat zapewniać sobie dostęp do ofiar, które były podatne na jego wpływ lub onieśmielone jego sławą” – napisano w raporcie NSPCC.

Pedofilii i wykorzystywania dopuszczał się również w szpitalach, gdzie pracował nocami jako portier wolontariusz oraz w hospicjum, które odwiedzał w ramach swojej działalności dobroczynnej.

W 1990 r. za działalność charytatywną Savile otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. W tym samym roku Rycerskim Orderem św. Grzegorza odznaczył go również papież Jan Paweł II.

Metropolita Westminsteru, abp Vincent Nichols, zwrócił się do Watykanu o pośmiertne odebranie mu tego orderu w związku z ujawnieniem tak druzgocących faktów.

W odpowiedzi rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi potępił czyny Savile’a. Oświadczył jednak, że odznaczenie „nie powinno było zostać przyznane”. Dodał, że nie jest możliwe wykreślenie osoby zmarłej z rejestru odznaczonych, ponieważ taki spis nie istnieje, a odznaczenie było dożywotnie.

Z kolei, premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, zapowiedział, że w związku ze sprawą Savile’a zastanowi się nad zmianami w prawie, by stworzyć możliwość pozbawiania wyróżnionych tytułu szlacheckiego.

Jimmy Savile zmarł 29 października 2011 roku w wieku 84 lat.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.