Strona główna > Bez kategorii > Premier Grecji obiecuje Żydom “walkę z nazizmem”

Premier Grecji obiecuje Żydom “walkę z nazizmem”

Źródło: http://www.autonom.pl/?p=4928

Data publikacji: 18.03.2013

gre1

Premier Grecji, Antonis Samaras, uderzył w popularny w mediach ton “zwalczania nazizmu”, który to slogan wykorzystywany jest często jako straszak na społeczeństwa i przyzwolenie na ataki na partie i organizacje nacjonalistyczne. Podobne oświadczenia składał niedawno prezydent Czech Milos Zeman, który zapowiedział walkę z mafią oraz “neonazistami, którzy chcą eksterminacji czeskiego narodu”.

Samaras przemawiał w niedzielę na obchodach rocznicy deportacji Żydów do Auschwitz-Birkenau. Zapowiedział, że rząd grecki będzie wprowadzał przepisy, które będą “całkowicie nietolerancyjne dla rasizmu i przemocy”. Samaras obiecał zwalczanie “neonazistów” przemawiając w synagodze w Monastiriotes. Media podkreślają, że była to pierwsza taka oficjalna wizyta urzędującego premiera w synagodze.

Odwołał się on do wzrostu popularności nacjonalistycznych partii w Europie, co odczytywane jest jako zagrożenie przez polityków establishmentu. Stąd częste straszenie “odradzającym się nazizmem”. Premier Grecji powiedział, że “nie można oddać im pola, tak jak w latach 30-tych ubiegłego wieku”. Dodał, że… “walka z nazizmem jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek”. Zapowiedział wprowadzenie zakazu startu w wyborach dla partii, które “zaprzeczają holocaustowi”.

Wystąpienie premiera spowodowane jest dużym poparciem dla Złotego Świtu, nacjonalistycznej greckiej partii, która w ubiegłorocznych wyborach zdobyła 18 miejsc w parlamencie. Kampanie przeciwko nacjonalistom podjęły środowiska żydowskie, wywierające wpływ na polityków głównego nurtu.

Po premierze przemawiał także dyrektor Europejskiego Kongresu Żydów, Moshe Lantor, który wezwał greckie władze do walki z organizacjami nacjonalistycznymi i “całkowitego wykorzenienia ultraprawicowców i neonazistów z greckiej polityki”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.