„Prawy Sektor” i filaretowcy wyłamali drzwi, związali stróża i zajęli siłą świątynię UCP w województwie Rówieńskim (wideo)

Odszczepieńcy-filaretowcy zajęli siłą świątynię Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej w województwie Rówieńskim.

a

Sekretarz administracji diecezjalnej w Równem protojerej Witalij Gierlińskij poinformował, że przedstawiciele „Patriarchatu Kijowskiego” 20 września około godziny 16:30 zajęli siłą świątynię pod wezwaniem Świętego Oblicza Zbawiciela w miejscowości Hodosy powiatu Rówieńskiego (Diecezja Rówieńska) – podaje Orthodoxy.org.ua.

W przeddzień proboszcz świątyni Andriej Tiżuk poinformował dziekana Rówieńskiego dekanatu o tym, że we wiosce Hodosy rozklejono ogłoszenia o zebraniu społeczności wiejskiej w sprawie przejścia świątyni pod jurysdykcję „Patriarchatu Kijowskiego”.

W związku z tym, w dniu 20 września, aby modlitwą wesprzeć proboszcza i wspólnotę, do świątyni przybyli kapłani Rówieńskiego dekanatu i wierni zarówno z wioski Hodosy jak i okolicznych wiosek.

O godzinie 16:00 z okazji Święta Narodzenia Bogurodzicy w świątyni rozpoczęło się całonocne czuwanie, na czele z sekretarzem Diecezji Rówieńskiej protojerejem Witalijem Gierlińskim. W nabożeństwie wzięło udział około 15 kapłanów z dekanatu Rówieńskiego, w tym dziekan protojerej Walerij Kapitaniuk i około 50 osób świeckich.

O 16:15 w pobliżu świątyni zaczęli się zbierać filaretowcy, wśród których byli nie tylko mieszkańcy wioski. Przy wejściu na teren świątyni odbyło się zebranie, na którym przez głosowanie podjęto decyzję o przekazaniu świątyni niedawno zarejestrowanej wspólnocie UCP PK (Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego- od tłum.).

Po „patriotycznym kazaniu” przedstawiciela „Patriarchatu Kijowskiego” Siergieja Łuczanina, podczas którego w szczególności brzmiały takie zdania: „Każda hrywna dla cerkwi w Moskwie – to jest kula dla naszych żołnierzy w ATO” (skrót od antyterrorystyczna operacja – od tłum.), rozpoczęło się przejmowanie świątyni. Agresywnie nastawieni przedstawiciele „Prawego Sektora”, partii „Swoboda” weszli do wnętrza świątyni i zaczęli ordynarnie wypędzać wiernych i duchowieństwo UCP PM.

W tym czasie kapłani, którzy znajdowali się bezpośrednio w świątyni, postanowili zamknąć się wewnątrz. Nabożeństwa nie przerwano.

Widząc przed sobą zamkniętą świątynię, napastnicy postanowili wyłamać drzwi świątyni: przynieśli przenośny generator, wiertarko – wkrętarki i inne instrumenty, przygotowane i przywiezione wcześniej.

Za pomocą narzędzi udało się otworzyć drzwi, prowadzące do prawego chóru. Przy wejściu filaretowców spotkali wierni i duchowieństwo UCP, którzy nie pozwalali agresywnemu tłumowi wtargnąć do świątyni. Sługę Bożego, Jurija, który stał w pierwszym szeregu, wyciągnięto na ulicę, skrępowano i zaczęto bić, również nogami. Dziekana powiatu Rówieńskiego Walerija Kapitaniuka, który wyszedł na pomoc chłopakowi, wypychano z terenu świątyni, rozrywając przy tym sutannę i łańcuszek krzyża kapłańskiego.

Stopniowo przez otwór w drzwiach obok prawego chóru wyciągano innych. Po pewnym czasie wyłamano również lewe drzwi głównego wejścia. Wiernych ze świątyni wypędzono. Kilku kapłanów, w tym sekretarz Diecezji Witalij Gierlińskij, wycofało się do części ołtarzowej świątyni. Starali się blokować wejście do ołtarza, ale drzwi nie były problemem dla bojowników. Jeden z byłych członków „Prawego Sektora” o imieniu Jarosław Granitnyj oparł się o stół ofiarny, a na uwagę kapłana, że jest to święty stół ofiarny, odpowiedział, że on jest „człowiekiem niewierzącym i jemu można”.

Do świątyni weszli kapłani „Kijowskiego Patriarchatu”. Odprawili dziękczynne nabożeństwo za „dobrowolne” przejście jeszcze jednej parafii na łono Cerkwi patriotycznej PK … Chociaż, według informacji radia „Swoboda”, Rówieńska Diecezja „Kijowskiego Patriarchatu” obstaje przy swoim niezaangażowaniu się do zaistniałego wydarzenia.

Warto również zauważyć, że w zagarnięciu świątyni uczestniczył przewodniczący Rówieńskiej Administracji Powiatowej Aleksiej Buczinskij. Być może jego obecność tłumaczy ten fakt, że wszystkie prośby o pomoc, kierowane pod adresem milicji, nie zostały usłyszane. Obecni obok świątyni podczas jej przejmowania przedstawiciele SBU (skrót od: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy – od tłum.) i milicji ograniczyli się wyłącznie do obserwacji powyższych wydarzeń.

W związku z napadem i zagarnięciem świątyni przedstawiciele wspólnoty religijnej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej wsi Hodosy przygotowują doniesienie do prokuratury.

Tłumaczył Janusz Sielicki

27.9.2014 r.

Wideo w źródle:

http://rusvesna.su/news/1411814439

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *