Strona główna > Rosja > Prawosławna „synagoga” ?

Prawosławna „synagoga” ?

Korsuńska eparchia Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu przechodzi na nowy styl. O tym fakcie informuje się na portalu korsuńskiej eparchii, która także roztacza zwierzchnictwo nad parafiami, monasterami i wspólnotami Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Szwajcarii.

a22

(Zwróćcie uwagę na siedmioramienny świecznik na ołtarzu, który w rzeczywistości jest żydowską menorą!)

Dnia 15 sierpnia, w dzień Święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy według nowego stylu (kalendarz gregoriański), korsuński biskup Nestor odwiedził świątynię archidiakona Szczepana i świętego Germana, biskupa Auxerre, znajdującą się w Vezelay (Burgundia), jedn0 z największych centrów pielgrzymkowych zachodniego świata chrześcijańskiego.

Arcypasterz odsłużył w świątyni świąteczną Boską Liturgię Zaśnięcia Matki Bożej. Parafia szczepano-germanowska jest jedną ze wspólnot diecezjalnych, które przyjmują nowy kalendarz gregoriański. Boska Liturgia została odsłużona w języku francuskim.

Jego Prieoswiaszczienstwu (eminencji) Nestorowi towarzyszyli w Boskiej Liturgii następujący duchowni: nastojatiel (proboszcz) świątyni, protojerej Stefan Hedli, protojerej Nikołaj Sołdatienkow, lektor świątyni śś. Piotra i Pawła w Luksemburgu, kapłan Gieorgij Masztaler (ROCOR- Rosyjska Prawosławna Cerkiew Zagraniczna), lektor świątyni w Vezelay, kapłan Remy Guerrain, lektor świątyni śś. Konstantyna i Heleny w Clamart, kapłan Aleksander Masztaler i diakon Remy Le Ber.

W modlitwie zaambonnej władyka zwrócił się do zgromadzonych w świątyni ze słowami pouczenia w których złożył życzenia swojej trzodzie z okazji Święta Zaśnięcia Bogarodzicy. Po zakończeniu Liturgii arcypasterz, duchowieństwo i świeccy wierni przeszli do bazyliki Marii Magdaleny gdzie przed relikwiami świętej kobiety mironośnej odśpiewano modlitwy.

P.S. Szczególną uwagę przyciąga ołtarzowy siedmioramienny świecznik za plecami arcypasterza, który wykonany jest w idealnie żydowskim stylu i jest dokładną kopią jednego z najważniejszych symboli judaizmu – MENORY!

a222

a3

a33

Za: http://3rm.info/main/68686-pravoslavnaya-sinagoga-korsunskaya-eparhiya-rpc-mp-perehodit-na-novyy-stil.html

Data publikacji: 31.08.2017

Nadesłał Borys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.