Strona główna > Rosja > Prawosławna Rosja ? Połowa Rosjan nie wie, dlaczego świętuje się Wielkanoc…

Prawosławna Rosja ? Połowa Rosjan nie wie, dlaczego świętuje się Wielkanoc…

Przed prawosławną Wielkanocą (przypada w najbliższą niedzielę) państwowe Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) przeprowadziło  na temat tego, co  sądzą o tym święcie i jak je obchodzą. Niektóre odpowiedzi były zaskakujące.

Dokładnie połowa respondentów poprawnie odpowiedziała, że  to święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 6 proc., że to święto urodzin Jezusa.  4 proc. odpowiedziało, że to po prostu „ważne chrześcijańskie święto” albo dzień pamięci. 3 proc., że to koniec postu. Reszta przyznała się, że nie wie.

W niewiedzy o Wielkanocy pozostają przede wszystkim niewierzący (33 proc.), mężczyźni (25 proc.) i młodzież (38 proc.).

Ale aż 77 proc. respondentów wie, kiedy dokładnie przypada w tym roku Wielkanoc (jak wiadomo, jest to święto ruchome).

WCIOM odnotowuje jednak, że rośnie liczba Rosjan obchodzących Wielkanoc jako ważne święto chrześcijańskie. Co ciekawe, również niektórzy respondenci, którzy nie są chrześcijanami (jak wiadomo, w Rosji jest dużo wyznawców islamu, ateistów czy choćby buddystów) zadeklarowali, że obchodzą Wielkanoc.

21 proc. z tych, którzy chcą obchodzić Wielkanoc, planuje poświęcić pokarmy w cerkwi, 11 proc. wziąć udział w nabożeństwach. 41 proc. będzie przygotowywać świąteczne potrawy, czy malować jajka, 44 proc. pójdzie w gości albo przyjmie bliskich u siebie. 11 proc. z okazji Wielkanocy wręczy bliskim prezenty.

Wielkanocy w żaden sposób nie planuje obchodzić 18 proc. respondentów, przy czym w grupie wiekowej 18-24 lata aż 35 proc.

Badanie przeprowadzono w środę w całej Rosji na próbie 1600 mieszkańców

Za: https://kresy24.pl/sondaz-polowa-rosjan-nie-wie-dlaczego-swietuje-sie-wielkanoc/

26.04.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.