Strona główna > Ukraina > „Prawoseki” zniszczyli ponad 50 prawosławnych świątyń

„Prawoseki” zniszczyli ponad 50 prawosławnych świątyń

„Prawoseki” (żołnierze „Prawego Sektora” – od tłum.) zniszczyli ponad 50 świątyń prawosławnych.

a

Bojownicy z „Prawego Sektora” na serio zajęli się niszczeniem na Ukrainie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Poinformował o tym Patriarcha Moskwy i WszechRusi Kiryłł.

„Prawoseki” nie tylko szydzą z ikon i świątyń, ale także okrutnie drwią ze sług Cerkwi. Nacjonaliści zabili już trzech kapłanów prawosławnych i aresztowali ponad dziesięciu mnichów. Prawosławni kapłani są ciągle poddawani torturom, upokorzeniom i wypędzani z kraju przez „zwolenników Bandery”.

Kilka dni temu, bojownicy „Prawego Sektora” zajęli siłą świątynię w miejscowości Butin w województwie Tarnopolskim w zachodniej części Ukrainy. Radykałowie nie pozwolili parafianom wchodzić do świątyni, dlatego wierzący nie byli w stanie sprawować porannej liturgii. A kiedy rosyjski kapłan wszedł do świątyni, to okazało się, że była ona już zajęta przez przedstawicieli Patriarchatu Kijowskiego.

A przed dniem, kiedy ukraińscy nacjonaliści obchodzili rocznicę utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii, na Ukrainie rozdawano ulotki, zawierające apele do zabijania duchownych Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego.

Faszyści robią wszystko, aby wykorzenić Rosyjską Cerkiew Prawosławną na Ukrainie, i ani tak zwany „czysty” rząd, ani zwykli mieszkańcy Ukrainy nie podejmą żadnych działań, aby zatrzymać te straszliwe represje.

Przypomnijmy, że właśnie banderowcy w latach 1941-1945 urządzili prawdziwy terror wobec prawosławia na Ukrainie. Planując utworzenie tak oczekiwanej przez nich niezależnej Ukrainy ze swoją niezależną cerkwią, w ciągu pięciu lat UPA zamordowała ponad 900 prawosławnych kapłanów.

Tłumaczył Janusz Sielicki

17.11.2014 r.

Z portalu KIEV-NEWS:

«Правосеки» уничтожили более 50 православных церквей

http://kiev-news.com/19022-pravoseki-unichtozhili-bolee-50-pravoslavnyih-tserkvey.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *