Strona główna > Bez kategorii > Prawdziwy zwycięzca wyborów prezydenckich

Prawdziwy zwycięzca wyborów prezydenckich

źródło: http://www.washingtonsblog.com/2012/11/the-real-winner-of-the-presidential-election.html

 

The Federal Reserve jest prawdziwym zwycięzcą.

US News and World Report czyni wzmiankę, że Bernanke pomógł Obamie dostać 2 kadencję przez „cukrowanie” gospodarki… przynajmniej przez jakiś czas:

Rezerwa Federalna odgrywa kluczową rolę w wyborach prezydenckich, może nawet najważniejszą.

Wyniki wyborcze pokazują, co zupełnie nie dziwi, że większość wyborców wskazywała na chwiejącą się gospodarkę jako ich główny przedmiot zainteresowania…. W końcu zdaje się, że wyborcy uważają iż gospodarka stopniowo będzie się podnosić z upadku, a Obamie trzeba dać więcej czasu, aby mógł ponaprawiać sprawy.

***

Bez wątpienia, największym czynnikiem wpływającym na gospodarkę tej jesieni była wrześniowa decyzja Rezerwy Federalnej o rozszerzeniu swego kontrowersyjnego programu łagdzenia ilościowego (QE) w nieskończoność, dopóki gospodarka nie będzie w stanie wrócić na dobre tory. Ten typ łagodzenia polityki pieniężnej jest strategią tajemniczą, jaka nie ma bezpośredniego wpływu na konsumentów. Ale może mieć ogromny wpływ na gospodarkę, jakiej działania trafiają w wiele ważnych aspektów życia zwykłych ludzi. A największym zwolennikiem łagodzenia ilościowego był właśnie prezes Fed, Ben Bernanke.

***

Zaufanie konsumentów, w rzeczywistości, gwałtownie wzrosło w ciągu kilku tygodni poprzedzających wybory, gdyż nawet liderzy biznesu coraz gwałtowniej martwili się na wieść o problemach takich, jak zbliżający się fiscal cliff (przepaść różnicy fiskalnej). To jest ta jedna rzecz, jaka pchnęła licznik p.t. Obamanometer na stronę Obamy w wyborach. Fed prawdopodobnie miał do zrobienia w tej sprawie więcej, niż co innego.

***

Bernanke pokazał się również w roli pragmatyka, zdecydowanego zrobić wszystko, co konieczne, aby pomóc gospodarce odzyskać siły witalne w obecnej chwili, nawet jeśli grozi to nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak wzrost inflacji, w przyszłości. Wydaje się, że wyborcy na to poszli. Więc może politycy powinni ich posłuchać.

 

Choć Romney jest nurtem ekonomicznym mainstreamu tak samo, jak Obama, on robił trochę hałasu w sprawie audytu Fed, krytykował dodatkowe działania łagodzące Fed , nazywał  bodźce kierowane przez Fed na rynek „sztucznymi”, „nieefektywnymi” i „wyłącznie kosmetycznymi”, obiecywał nominowanie jakichś jastrzębi polityki monetarnej i powiedział, że będzie kwestionować ponowny wybór Bernanke.

Część tego programu miała na celu niewątpliwie próbą zaspokojenia życzeń zwolenników Rona Paula (oraz innych libertarianów), którzy nienawidzą Fedu. Lecz chociaż część z nich była autentyczna, jak się wydaje.

W sumie, wielkim zwycięzcą wyborów jest Federal Reserve.

Postscriptum: wielu ekonomistów mówi, że musimy skończyć lub poważnie ograniczyć Fed. Oba ugrupowania demonstrantów –  liberalnych i konserwatywnych – Occupy i Tea Party – występowali przeciw niekontrolowanej władzy Rezerwy Federalnej.

Wsparcie publiczne obywateli oraz Izby Reprezentantów dla audytu Fed wynosi niemal 100% … ale lider demokratów w Senacie, Reid przyrzekał, że zabije każdą próbę audytu (choć wcześniej popierał ten audyt). Biorąc pod uwagę, że Obama został wybrany ponownie, a demokraci utrzymali pozycje w Senacie, zdaje się, że Fed zachowa swoje uprawnienia bez żadnych rzeczywistych kontroli czy przedstawiania bilansów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.