Strona główna > Świat > Nie pozwólmy by Kijów stał się kolejnym Sarajewem

Nie pozwólmy by Kijów stał się kolejnym Sarajewem

EN_01107332_0337Kiedy przemoc i zniszczenie gwałtownie wzrastają w stolicy Ukrainy, Kijowie, zwiększa się strach, że Europa, Stany Zjednoczone i Rosja mogą znaleźć się na kolizyjnym kursie.

Ostatni kryzys na Ukrainie rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, po odmowie premiera Wiktora Janukowycza podpisania paktu o współpracy / integracji gospodarczej z UE.

Zamiast tego, zbliżający się do upadku Kijów przyjął rosyjską ofertę na dostawę gazu ziemnego po bardzo zaniżonej cenie i zobowiązanie do zakupu miliardów jego chwiejnych obligacji.

W Kijowie, a następnie we Lwowie, wybuchły demonstracje. Wspierany przez Rosję rząd Janukowycza zareagował brutalną represją policji. Przemoc wzrastała w ostatnich dniach, przynajmniej 2 demonstrantów zabito i dziesiątki były ranne po obu stronach. Moskwa wydaje ostrzeżenia.

Ten szerzący się kryzys ma największe znaczenie geopolityczne. Określi los 46 mln Ukraińców, przyszłość Rosji i stabilność wschodniej Europy.

Ukraińcy są bardzo podzieleni: zachodnia Ukraina, w większości ukraińsko-języczna, patrzy na zachód i granicę z Polską, członkiem UE, przeważająco rosyjsko-języczna wschodnia Ukraina patrzy na wschód do sąsiedniej Rosji. Krym był rosyjski do 1954, kiedy Nikita Chruszczow dał ją z kaprysu Ukrainie (niektórzy mówią zainspirowany wódką). Duża populacja muzułmańska na Krymie została zniszczona albo wypędzona przez Stalina.

Posługujący się obu językami rozumieją się. Większym problemem jest gospodarka i  mentalność, a nie język, etniczność lub religia.

Zachodnia Ukraina opowiedziała się za układem z UE, który rozpocząłby integrację ich kraju z bogata Unią, i za odrzuceniem ciężkiej ręki rosyjskiego wpływu politycznego i ekonomicznego.  Przykład zwyżkującego członka UE – Polski – zainspirował zacchodnich partyzantów Ukrainy. Zagorzali nacjonaliści ukraińscy chcieli dokonać ostatecznego zerwania z Rosją, która nigdy naprawdę nie pogodziła się z niezależnością ich kraju od Moskwy w 1991 i walczyła z ukraińskimi nacjonalistami od lat 1920.

Układ handlowy z Ukrainą Unia postrzegała jako część swojej wielkiej strategii poszerzania swoich granic na wschód, kampanię która bardzo niepokoi Rosję.

Ale wschodnia Ukraina, a mianowicie przemysłowy region Doniecka, obawiała się, że zwiększająca się integracja z UE może wymazać z ich regionu przestarzały przemysł wytwórczy, wydobywczy, stalownie, firmy surowcowe i fabryki chemiczne, wywołując duże bezrobocie.

Ukraińskie nieskuteczne, posowieckie firmy nie mogłyby konkurować z integrowanymi potęgą Unii producentami. To samo zjawisko widziano w byłych Niemcach Wschodnich, gdzie połączenie z Niemcami Zachodnimi przesądziło o przerdzewiałym przemyśle wschodu.

Wschodni Ukraińcy tradycyjnie patrzą na Rosję jako swój fundament kulturowy. Dla większości Rosjan Ukraina stanowi historyczne serce, kolebkę rosyjskiej cywilizacji i etosu.

Kiedy rosyjski prezydent Vladimir Putin powiedział, że upadek Związku Sowieckiego był największą tragedią nowoczesnej historii, wyraźnie myślał o utracie serca – Ukrainy, spichlerza i bramy Rosji na zachód. Dla wielu Rosjan słoneczna, przyjemna Ukraina jest regionalną wersją Włoch.

Osoby z zewnątrz dolewają oliwę do ukraińskiego ognia. Europejscy i amerykańscy politycy wydeptują ścieżkę do Kijowa by krytykować rząd Janukowycza, który dzięki sfałszowanym wyborom pierwszy raz doszedł do władzy w 2004-2005.

Amerykański sen. John McCain i wysokiego szczebla funkcjonariusze amerykańscy wybrali się do Kijowa i wzywali do obalenia rządu. Ciekawe, nie pojechali do Kairu by krytykować coraz bardziej brutalną faszystowską dyktaturę junty wojskowej Egiptu finansowaną przez Amerykanów i Saudyjczyków.

Zachodnie służby wywiadowcze mieszały w ukraińskim garnku, wykorzystując tajne finanse i zaawansowane techniki społecznych mediów by zgromadzić opozycję wobec rządu. Działały również rosyjskie słuzby wywiadowcze , ale bardziej dyskretnie. Przeciwnicy rządowi byli truci, porywani, torturowani, a nawet mordowani przez zbirów Janukowycza.

Kiedy Ukraina wrze, Ameryka podkręca temperaturę dla Rosji i jej lidera Putina, którego szkalują i atakują te same zachodnie media. Celem stała się także zimowa olimpiada w Soczi.

Jak mogą te Ruski wykorzystywać pieniądze i gaz do przekupienia Ukrainy by pozostał na orbicie Moskwy? To zachód ma mieć monopol na takie taktyki silnej ręki.

Jeśli przemoc dalej będzie się stosować na Ukrainie, nasunie się nieuchronne pytanie o podział. Tak jak Czechy i Słowacja, Ukraińcy mogą zdecydować się iść swoimi drogami. Jeśli porywczy Ukraińcy nie dojdą do jakiegoś stałego porozumienia, jedyną opcją może być rozwód. Ta opcja jest zła, oczywiście, ale nie tak zła jak naprawdę przerażająca konfrontacja między NATO i Rosją z powodu Ukrainy. Niewyobrażalna? Cóż, niewielu tak myślało o Sarajewie albo Bośni w 1914.

Eric Margolis – 25.01.2014

Tłum. z j. ang. Ola Gordon

Źródło: http://ericmargolis.com/2014/01/dont-let-kiev-become-another-sarajevo/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.