Strona główna > Bez kategorii > Powstanie w Libii – 15 lutego

Powstanie w Libii – 15 lutego

Źródło: antyimperializm.wordpress.com/2013/02/19/raport-z-libii-15-19-lutego

ChamisW okresie od 1-15 lutego zielony opór zabił setki szczurów, którzy próbowali powstrzymać powstanie 15 lutego. Zielone plemiona zjednoczyły się i likwidują szczury. Duża liczba szczurów uciekła z Dżamahiriji i już nigdy nie wrócą.

Trypolis: W piątek rozpoczęły się walki w różnych częściach Trypolisu (w dzielnicach Ghot al Shaal, Ben Gashir, Abu Salim, Souk Jama i  innych) między innymi w pobliżu ministerstwa spraw wewnętrznych. Od 4 dni trwają starcia i eliminacja szczurów. Jest wiele ataków na punkty kontrolne i bazy szczurów, szczególnie dzisiaj – były bombardowane z granatników i moździerzy (nie tylko w Trypolisie). Zielony opór przejmuje również broń w trakcie ataków na siedziby szczurów. Na wielu ulicach dochodzi do ostrzeliwania szczurów i pojedynczych egzekucji – nie jest to zbyt widoczne, ale dość powszechne, np. moja przyjaciółka Nora z Ben Gashir (dzielnica Trypolisu) powiedziała mi, że zielony snajper zabił w nocy ze środy na czwartek syna jej sąsiadów, który był szczurem. Doszło również do ciekawego zdarzenia – w sobotę ponad 20 szczurów z batalianu El Nawassy wylądowało w Centrum Medycznym z powodu zatrucia – podejrzewam, że zieloni mogli mieć z tym coś wspólnego. Nie ma łącznych danych o liczbie zabitych szczurów, a tylko informacje o części akcji, ale jestem pewien, że w samym Trypolisie w ciągu ostatnich 4 dni zabito co najmniej 100 szczurów.

Oświadczenie dziewczyn z kobiecej komórki w Trypolisie; mówią, że pokonają okupantów w krótszym lub dłuższym czasie: facebook.com

Bengazi: Są ataki na siły bezpieczeństwa. W piątek były antyrządowe demonstracje, ale nie wiem jaki udział mieli w nich zieloni – siły rządowe otworzyły ogień do demonstrantów. Doszło dzisiaj do strzelaniny na lotnisku, ale nie znam szczegółów i czy zielony opór miał coś z tym wspólnego. Dzisiaj późnym wieczorem wybuchły gwałtowne starcia w dzielnicy Sidi Khalifa. Rano była potężna eksplozja z Almajura i spowodowała ona duże straty materialne.

Zawija: W nocy z piątku na sobotę wybuchły ciężkie starcia w Zawiji. Wczoraj korespondent z Zawiji doniósł o zestrzeleniu amerykańskiego drona przez zielony opór – miało to miejsce najprawdopodobniej w Zawiji albo w jej pobliżu.

Misrata: Są ataki na szczury. Wczoraj były gwałtowne starcia między zielonym oporem a szczurami. W niedzielę w bazie lotniczej zderzyły się 2 Mirage (zaraz po starcie, jeśli dobrze zrozumiałem) i oczywiście okupanci mają 2 samoloty bojowe mniej, a przy okazji zginęły 4 szczury. Nawet w tym bastionie szczurów, morale zielonych (poparcie dla Kaddafiego szacuje się tam na 55%) są wysokie.

Derna: Późnym wieczorem w piątek była eksplozja w byłej siedzibie głównej sił bezpieczeństwa.

Rishvana: W nocy z niedzieli na poniedziałek zieloni spalili siedzibę szczurzej rady i szczury uciekły.

Syrta: Były dzisiaj walki i nad miastem unosił się wysoko dym.

Sorman: Walki wczoraj i dzisiaj.

Tak w skrócie wyglądały ostatnie 4 dni. W dniach 15-17 szczury obchodziły 2 rocznicę ich “rewolucji”. Nastroje zielonych są bardzo dobre. Godzina zero jeszcze nie wybiła, ale jest już bardzo blisko. W ciągu kilku dni (może nawet już w ciągu najbliższej doby) armia Chamisa ma ruszyć do boju od południa. Jest już jednak dość wyraźny wzrost aktywności zielonych, również zbrojnej.

Okupanci zwiększyli środki bezpieczeństwa w Libii. Francja patroluje teraz granicę lądową, morską oraz ochrania pola naftowe, za co szczurzy rząd ma jeszcze płacić swym protektorom 8 mld euro rocznie. Były też dostawy ciężkiej broni, przede wszystkim opancerzonych pojazdów. Na ulicach  miast porozmieszczane są kamery. Kamery na ulicach Trypolisu:

kamery trypolis

Szczurzy rząd ma też wypłacić 20 mld dolarów odszkodowania Turcji i 600 mln Włochom za niedostarczoną ropę w trakcie wojny Libii z NATO.

Teraz postaram się już informować na bieżąco. Zastrzegam jednak, że w większości Libii nie ma teraz internetu. Wiele informacji jest też tajnych i będą one publikowane z opóźnieniem albo w ogóle.

Zielony kanał telewizyjny Al Khadra: alkhadrachannel.com

Dzisiejsze przemówienie dr Yusufa Shakira: youtube.com/watch?v=cwBbBxXEpZ4

Libia będzie wkrótce wolna!

Adrian Świątkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.