Powstańcy opowiadali o przekazaniu jeńców z Gwardii Narodowej rodzicom

aZastępca dowódcy pospolitego ruszenia Donbasu Igora Striełkowa, oficer wojsk rakietowych obrony powietrznej na emeryturze i pisarz – fantasta Fiodor Bieriezin, poinformował jak odbywało się przekazywanie żołnierzy Gwardii Narodowej, wziętych do niewoli w czasie szturmu na jednostkę wojskową w Doniecku w nocy na piątek.

„Oczywiście, przecież jesteśmy faszystami, sadystami, terrorystami i separatystami, jednak … Od godziny 3 w nocy do godziny 3 po południu, zajmowaliśmy się wydawaniem jeńców. Obdzwoniliśmy mamy, ojców, braci i siostry. Przede wszystkim lokalnych. Następnie rozpoczęliśmy wydawanie na ręce rodziców ich dzieci”,- napisał na swoim blogu Bieriezin.

„Od każdej matki braliśmy pokwitowanie, a także telefon. To już po to, aby skontrolować, co będzie z chłopakami później. Po to, aby chociaż w ten sposób uchronić ich przed represjami ukropskich amatorów cięcia rąk i nóg”- powiedział zastępca Striełkowa.

„Spać tej nocy ani mi, ani moim ludziom nie udało się, ale sprawa była warta tego, – uważa Bieriezin.

– Myślę, że tym razem sprawa została załatwiona na piątkę z plusem w skali pięciopunktowej”.

Wcześniej Bieriezin poinformował, że żołnierze pospolitego ruszenia Donbasu w nocy na piątek przejęli kontrolę nad jednostka wojskową armii ukraińskiej i zmusili podległych Kijowowi żołnierzy i oficerów do poddania się. O wyniku konfrontacji, według jego słów, zdecydowało to, że u Gwardii Narodowej zabrakło amunicji.

Tymczasem premier DRL Aleksandr Borodaj powiedział w piątek, że Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe zobowiązały się przerwać ogień do 30 czerwca.

Wcześniej dowódca wojsk pospolitego ruszenia Igor Striełkow powiedział, że wojska ukraińskie przygotowują się do zadania nowego uderzenia i w tym celu ściągają wielkie siły, dlatego rozejmu w tych warunkach powstańcy przestrzegać nie będą.

Wcześniej w piątek, europejskie źródło dyplomatyczne poinformowało, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył o 72 godziny rozkaz przerwania ognia na Wschodzie Ukrainy. Później Poroszenko uściślił, że jeszcze nie podjął odpowiedniej decyzji.

Tego samego dnia Unia Europejska zażądała podjęcia do poniedziałku szeregu środków dotyczących de-eskalacji sytuacji na Ukrainie, grożąc nałożeniem nowych sankcji wobec Rosji.

Jednak walki trwają. Wcześniej w piątek informowano, że pospolite ruszenie przeszło do ofensywy i osiągnęło znaczne sukcesy militarne.

Tłumaczył Janusz Sielicki

28.6.2014 r.

Źródło: http://vz.ru/news/2014/6/28/693189.html

27 czerwca 2014, 21:40

Фото: ИТАР-ТАСС

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *