Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraina – Powstaje Zakarpacka Republika Ludowa ?

Ukraina – Powstaje Zakarpacka Republika Ludowa ?


Powstaje Zakarpacka Republika Ludowa? W Mukaczewo ogłaszają autonomiczny lub niezależny status Zakarpacia. 27 lutego b.r. w Mukaczewo, obwód zakarpacki Ukrainy, odbyła się konferencja prasowa kierownictwa społecznej organizacji rusińskiej „Chranitieli istorii” (Strażnicy historii) z okazji zakończenia zbiórki podpisów mieszkańców Zakarpacia pod listem do prezydenta Poroszenko i do deputowanych Rady Najwyższej.

a30

W liście mówi się, w szczególności, o gotowości przedstawicieli społeczności rusińskiej Zakarpacia do poparcia przywództwa Ukrainy w tworzeniu „w wielonarodowym kraju całkowicie demokratycznej republiki”.

Rusini wyrażają także wdzięczność za uznanie przez władze ukraińskie języka rusińskiego jako odrębnego języka. Jednocześnie w liście jest wezwanie do prezydenta Poroszenko i do parlamentu Ukrainy aby wypełniono odpowiednią rezolucję ONZ, w której mówi się o konieczności uznania Rusinów za mniejszość narodową.

Mieszkańcy Zakarpacia jednocześnie wzywają władze ukraińskie do rozpoczęcia dialogu w sprawie możliwości nadania legitymacji wynikom referendum z 1991 roku, w którym 78% mieszkańców zagłosowało za autonomicznym statusem regionu.

Uczestnicy akcji zakładają, że rzeczywisty samorząd regionalny pomoże w rozwoju całej Ukrainy. Przywódcy organizacji „Chranitieli istorii” oświadczyli, że pod tym listem złożylo swoje podpisy około 10 tysięcy mieszkańców Zakarpacia. W ich opinii świadczy to o rosnącym dążeniu ludności regionu, szczególnie, do decentralizacji Ukrainy aby środkami pokojowymi, demokratycznymi domagać się obrony swoich praw i interesów.

Za: http://news-front.info/2015/03/01/zakarpatskaya-narodnaya-respublika-v-mukachevo-zayavlyayut-ob-avtonomnom-ili-nezavisimom-statuse/

Data publikacji: 1.03.2015

Przekład: RX


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *