Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Powrót kakistokracji

Powrót kakistokracji

Prezydentura B. Obamy swoim stylem przywróciła zapomniane zjawisko określane jako kakistokracja. Nastanie rządów D. Trumpa z udziałem J. Kushnera i jego żony Ivanki tylko zaogniły jej przejawy.

Mur apartheidu, Palestyna

Kakistokracja oznacza rządy sprawowane przez najmniej kompetentnych i niegodziwych ludzi. Rezultatem ich poczynań jest zagrożenie płynące dla społeczeństwa i państwa stworzeniem wynaturzonego systemu kakistiokracji.

Swoją biernością przeciętny obywatel ma swój udział stając się współwinnym jego istnienia.

O ile oligarchia to rządy niewielu, plutokracja – rządy bogatych, kleptokracja- rządy złodziei, to zgodnie z etymologią kakistokracja, ( z greckiego kako – czyli najgorszy) jest systemem rządów ludzi najpodlejszych, gotowych sponiewierać wszystko co dobre, cenne i szanowane w imię własnej próżności, pazerności i ambicji.

Wzorem J. R. Lowella można spytać czy dzisiejsi rządzący, choć wybrani przez społeczeństwo, rzeczywiście działają dla jego dobra i w interesie państwa, czy raczej stanowią klasyczną kakistokrację będąc bandą niegodziwców, która istnieje i rządzi na koszt oszukanych naiwniaków.

Zjawisko to wcale nie jest nowe, bo w annałach spotykane od 1819 roku. Jak w wielu innych krajach europejskich, bądź zamorskich Polacy mają w tym roku dokładnie ten właśnie dylemat w obliczu wyborów do PE, czy Parlamentu RP. Co wybiorą?

A – kakistokrację,    B – kleptokrację,    C – A+B,       D – żaden z wariantów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.