Strona główna > Świat > Ukraina > Co powiedział Striełkow

Co powiedział Striełkow

Komentarz do briefingu Igora Striełkowa od blogera Kassada:

a

Tezy wystąpienia w punktach.

  1. Kogoś prawdopodobnie zdziwiło tak jawne przeciwstawienie Putina złym bojarom, ale chyba tylko tych, kto źle słuchał Striełkowa wcześniej, on również i wcześniej trzymał się tej pozycji i ją publicznie nagłaśniał, wskazując na istnienie piątej kolumny. O tym, że Striełkow uważa Putina za autora rewolucji „od góry”, mówił on jeszcze w czerwcu. Już nie wiem, skąd wzięto, że Striełkow jest opozycjonistą. Tutaj jest on prędzej konsekwentnym zwolennikiem Putina, co jeszcze raz potwierdził dla tych, którzy źle go słuchali wcześniej.
  1. Dokładnie tak samo Striełkow jeszcze siedząc w Sławiańsku otwarcie mówił, że jest zmęczony medialną popularnością i tym, że rozdmuchują jego kult. Jako dla osoby, która pracowała przez wiele lat w systemie BP (ros. – ГБ – госбезопасности, pol. – bezpieczeństwa państwowego – od tłum.), jest to całkiem naturalny stosunek do nagłej popularności. I tutaj on tylko potwierdził to, co mówił wcześniej.
  1. I o sprawie pomocy wojskowej dla Donbasu, on znów powtórzył to, co mówił wcześniej. Że bez pomocy Rosji będzie tam ropiejąca, krwawa rana. Generalnie, cała konferencja prasowa, dotycząca tego tematu odbyła się pod znakiem konsekwentnej obrony swojego stanowiska, które wyrażał on w okresie miesięcy maja-lipca. Po prostu teraz zabrzmiało ono już w ramach manifestu politycznego.
  1. Podobnie potwierdził się fakt jego przymusowego odejścia tuż przed wielką ofensywą. Właściwie, Striełkowa usunięto, aby nie mógł on zebrać swoich owoców, i było mu, jak można było to łatwo zauważyć, przykro z tego powodu. Metodą nacisku, o której Striełkow raczył nie mówić, stała się pomoc humanitarna, którą w zasadzie go szantażowano, zmuszając do dymisji. Szantażowała piąta kolumna, nazwisk jednak Striełkow nie chciał wymieniać.
  1. Podobnie jak większość innych dowódców Noworosji, odrzucił on „miński rozejm”, wskazując na zgubny charakter tych negocjacji dla Noworosji i Rosji i równocześnie swoim autorytetem osłonił tegoż Zacharczenkę, zasadniczo wskazując, że wina za to leży na piątej kolumnie, która „olewa” Noworosje. Również w sumie, pozytywna ocena działań dowództwa wojskowego w osobach Zacharczenki i Kononowa odzwierciedla dawną linię Striełkowa na stworzenie zjednoczonego dowództwa wojskowego Noworosji, nawet kiedy on rozpędził przygotowywany w Doniecku pucz, ale nie zaczął publicznie dobijać niektóre osoby, aby nie sprowokować konfliktu zbrojnego w Doniecku.
  1. W ogóle, kiedy ostatecznie została obalona wersja o „zranieniu” (Striełkowa – dod. tłum.) i oczywistą dla wszystkich stała się polityczna przyczyna usunięcia Striełkowa, wewnętrzne sprzeczności wewnątrz elity rządzącej wylały się na powierzchnię. Nie myślę, że oskarżenia pod adresem nienazwanych osób z najwyższego szczebla przywództwa kraju i otoczenia Putina – są owocem inicjatywy samego Striełkowa. Za nim stoją określone kręgi, którzy nie są zainteresowane scenariuszem „olania rozejmowego”. I po tym, jak działacze społeczni i dowódcy polowi ukształtowali opinie publiczną, Striełkow wbija główny gwóźdź, zamieniając zakulisowy konflikt (dla wielu niewtajemniczonych w zawiłości polityki noworosyjskiej nie oczywisty) w konflikt otwarty, finalizując otwarty protest znaczących osób Noworosji przeciwko „mińskiemu rozejmowi”. W tym planie nie ma tutaj również nic niespodziewanego, jak piszę jeszcze od chwili odmowy wprowadzenia wojsk, widełki dla Rosji są proste – albo aktywna ofensywna polityka na Ukrainie, albo takie czy inne „olanie” pod tym samym „rozjemczym sosem”, próbując uniknąć otwartego konfliktu z USA.

Właśnie niejasność w tej kwestii i pozwala odpowiedzieć na pytanie „Czy olali Noworosję” – nie, na razie nie olali, wybór jeszcze nie został dokonany. Tym niemniej, odpowiedź na to pytanie zostanie otrzymana w krótkim okresie, ponieważ konflikt w końcu przeszedł z walki zakulisowej w fazę otwartą i tło polityczne prześladowania Striełkowa w lipcu-sierpniu 2014 stało się teraz bardziej oczywiste dla społeczeństwa.

Uwaga tłumacza: Odpowiednika nowego słowa rosyjskiego „слив”, „слили” nie ma na razie w żadnym słowniku. Oznacza wylewanie (np. wody), tutaj w domyśle można przyjąć polski odpowiednik jako „olanie” kogoś, czegoś… czyli zlekceważenie, nie okazanie mu pomocy, pozostawienie go samemu sobie. A więc „слив” można przetłumaczyć jako „olanie”, „слили” – jako „olali”…

W związku z tym, godną uwagi jest otrzymana informacja o tym, że już jutro prawdopodobnie rozpocznie się na dużą skalę ofensywa junty, na dodatek do kolejnego pakietu sankcji ze strony UE, dotyczących rosyjskiego sektora naftowego i gazowego. Równocześnie z tym na Dalekim Wschodzie wojska doprowadza się do pełnej gotowości bojowej i rozpoczyna się sprawdzanie wojsk okręgu i struktur administracyjnych w sytuacji rozpoczętej wojny. Można powiedzieć, że podgrzewa się dramaturgię.

Tłumaczył Janusz Sielicki

13.9.2014 r.

Z portalu Russkaja Wiesna:

Что сказал Стрелков

http://rusvesna.su/recent_opinions/1410448850

11.09.2014 – 19:20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *