Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Poważne zagrożenie na komputerach HP

Poważne zagrożenie na komputerach HP

Specjaliści zajmujący się badaniem bezpieczeństwa elektronicznego odkryli, że większość komputerów wydanych przez HP posiada zainstalowane oprogramowanie, które rejestruje każde kliknięcie na klawiaturze dokonane przez użytkownika urządzenia.

hp

Oprogramowanie, które zapisuje wszystkie czynności dokonywane przez użytkowników laptopów HP i składuje te niezwykle wrażliwe dane, naraża konsumentów na ataki hakerskie. Z powodu zabiegów tego typu wykradzenie wszelakich haseł przestaje stanowić większy problem.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez szwajcarską grupę informatyków, Modzero, która stoi za odkryciem, program ten nie został napisany z myślą o szpiegowaniu użytkowników. Niestety jego implementacja do sprzętu elektronicznego HP sprawiła, że zaczął on „przypadkiem” zapisywać wszystkie działania wykonywane na klawiaturach.

Oznacza to, że od momentu zalogowania do systemu wszystko, co użytkownik robi na komputerze – włącznie z logowaniami na e-mail czy konta bankowe – jest zapisywane przez feralne komputery, zapisywane i przechowywane. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem komputerów określiły tę sytuację jako „podwyższone ryzyko możliwości wycieku najbardziej wrażliwych danych indywidualnych użytkowników.”

„Użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że każde wciśnięcie przycisku na klawiaturze, włącznie z danymi tak wrażliwymi jak hasła, zostaje zapisane przez oprogramowanie” – opisują spece od bezpieczeństwa.

Odkrycie dokonane przez Modzero miało zostać zgłoszone do HP już 28 kwietnia, jednakże w wyniku braku reakcji ze strony firmy grupa postanowiła udostępnić te informacje ze względu na dobro użytkowników.

Przedstawiciel HP powiedział w SkyNews, komentując tę sytuację: „ Jeden z naszych partnerów biznesowych opracował to oprogramowanie w celu testowania wydajności audio i nie miało się ono znajdować w finalnej wersji żadnego z produktów. Wkrótce łatka, która pozbywa się go z komputera użytkownika, będzie dostępna poprzez hp.com.”

Aż 28 modeli laptopów HP, które funkcjonują na systemach Windows począwszy od 7, a skończywszy na 10, jest skażonych przez feralne oprogramowanie. Pełna lista modeli została umieszczona w oświadczeniu wydanym przez Modzero. HP odmówiło podania szacunkowej liczby klientów, którzy zostali narażeni przez lukę w oprogramowaniu.

Zgodnie z analizą rynku przeprowadzoną przez Gartner, HP sprzedało na świecie niemalże 20% komputerów personalnych w pierwszym kwartale tego roku.

Autorstwo: Darmor
Na podstawie: Skynews.com.au
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.